A służba cywilna?

Drukuj PDF

Felieton – Refleksje z prowincji

Ryszard Sławiński

Jest początek trzeciej dekady listopada. Trwa jeszcze radość z październikowych wyborów i sukcesu zjednoczonej opozycji. Wciąż jednak słyszę pytania, czy uda się rozpocząć urzędowanie nowej ekipie pod kierunkiem Donalda Tuska, czy prezydent jest w stanie zadziałać ponad pisowskim przymusem, czy będziemy mogli się cieszyć budowaniem nowej choć niektórzy uważają, że odbudową tej sprzed 2015 roku, Polski. Osobiście jestem za budowaniem nowej, bowiem dwa razy nie wchodzi się do tej samej rzeki. Uważam, że potencjał na nową wizję demokratycznej, europejskiej, otwartej Polski jest.
Dziś trwały w napięciu drugie obrady nowego parlamentu. Marszałek Szymon Hołownia nie jest bohaterem moich snów, ale z podziwem go słucham i … podziwiam za spokój, znajomość regulaminu i nutkę ironii wobec przeciwników, którą posługuje się z dużą zręcznością. Czy stanie się moim idolem? Może…
Nie o tym jednak chciałem dziś „pomarudzić”. Przypominam sobie czasy, gdy wykonywałem mandat senatora w mojej drugiej kadencji, to w lewicowym rządzie ministrami byli nie tylko posłowie. Sztandarowym dowodem na to stwierdzenie niech będzie Marek Belka, premier po Leszku Millerze. Następne rządy aż do dziś na czele resortów miały tylko parlamentarzystów. Mimo, że od 2005 roku jestem poza bieżącą polityką, to się nią interesuję słuchając i oglądając w miarę dokładnie, co i jak się dzieje u rządzących i w opozycji.
Generalną zasadą jest, że Sejm i Senat sprawują kontrolę nad działaniem rządu i realizację przezeń programu. Nie poddaję w wątpliwość, że szef zwycięskiego ugrupowania powinien być szefem rządu. Jednak ministrowie poszczególnych resortów nie muszą a może nawet nie powinni być posłami/senatorami. Tymczasem od wspomnianego Marka Belki nie zdarzyło się, by któryś z ministrów był spoza parlamentu. Jeżeli Sejm, w mniejszym nasileniu także Senat, mają sprawować kontrolę nad rządem, jego decyzjami, gospodarowaniem budżetem, kreowaniem gospodarczej, społecznej i każdej innej przyszłości, to owe działania kontrolne ministrowie sprawują wobec siebie, swoich poczynań i decyzji.
Czy naprawdę w pewnych dziedzinach jak choćby ekonomia, infrastruktura czy cyfryzacja wskazani na szefów resortów są znawcami? Oczywiście, że mogą i tak robią, powoływać ekspertów, doradców, znawców przedmiotu. Poza tym nawet nie do końca znawcy przedmiotu, czyli posłowie z reguły dość szybko nabywają umiejętności i wiedzy niezbędnych do podejmowania decyzji i ponoszenia odpowiedzialności. Mam tylko obawy, czy aby osiągnięcie odpowiedniej wiedzy i kompetencji nie jest procesem zbyt długim w czasie. Zanim poseł dojdzie na najwyższy poziom, to może mu się zdarzyć jakaś niefortunna czy wręcz szkodliwa decyzja. Przy okazji zapytam, co się stało z przygotowywaniem tak zwanej służby cywilnej. Trochę się zaczęło, nawet była centralna szkoła służby cywilnej. Dziś trudno usłyszeć cokolwiek na ten temat. A może ja, prowincjusz po prostu nie słyszę?
Gdy piszę ten tekst trwa kabaretowy bez cudzysłowu spektakl, w którym dotychczasowy premier z powołania prezydenta RP, przygotowuje nowy rząd pod nazwą „koalicja polskich spraw”, który ma realizować program z problemów „wyjętych” z oferty programowej koalicji czterech ugrupowań partyjnych opozycji. Moralną ocenę podkradania zapisów programowych przy braku pytania czy można i braku osób z danego ugrupowania, które by w owym fikcyjnym rządzie swoją obecnością legitymizowały te przejęcia oceniam jako najgorszą  z możliwych. Najśmieszniejsze jednak jest to, że premier Matusz Morawiecki, namaszczony przez prezydenta Dudę jest w pełni świadomy niemożności powołania nowego rządu. Wielu analityków, polityków i publicystów uważa, że jest to gra na czas, by poprzednia ekipa mogła uporządkować dokumenty, dopchać jeszcze kieszenie resztkami budżetowych i poza budżetowych pieniędzy, których przywłaszczanie w nadmiarze stało się symbolem rządów minionych ośmiu lat.
Wracając jeszcze na chwilę do ministrów posłów i senatorów, to proponowany gabinet premiera Donalda Tuska nie zawiera ani jednego nazwiska eksperckiego. Tradycja więc, będzie kontynuowana. Parlamentarzyści będą sprawować rządy i będą sami siebie kontrolować. I tyle.
Na zakończenie jeszcze o tym, co mnie nurtuje. Przez całą kampanię wyborczą mogliśmy słuchać i oglądać jak to tłuste pisowskie koty napchały sobie kieszenie forsą, jak urządzili się niektórzy na pokolenia. Podzielam oburzenie i uważam, że tak być nie powinno. No dobrze, jeżeli pani Sadurska na wskazanym przez kierownictwo swojej partii stanowisku członkini Zarządu PZU, zarobiła bodaj w ciągu czterech lat 9 milionów złotych, w tym w roku 2022 były to 2 miliony, to w nowym rozdaniu na jej miejsce wejdzie ktoś wskazany przez nową ekipę. Ciekaw jestem czy ów nowy, w pełni uczciwy, skromny następca powie: - nie, dziękuję, 2 miliony rocznie to naprawdę zbyt dużo. Proszę o 50 tysięcy miesięcznie plus ewentualnie jakąś premię, jeśli takowa się pojawi. Hi, hi….

Ryszard Sławiński

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 36 gości 

Statystyka

Odsłon : 7340516

Temat dnia

Dwa światy

Dwa światy, ten sam dzień. Dwie strony tej samej politycznej monety. Kilka, kilkanaście tysięcy ludzi w Warszawie wczoraj na placu Zamkowym to na pewno nie był milion z roku 2023, ale i moment organizacji tego wydarzenia był inny.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 25 maja 2024 roku minęła 10 rocznica śmierci Generała Wojciech Jaruzelskiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości złożenia kwiatów przed grobem Generała na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W wydarzeniu tym uczestniczyła grupa kilkudziesięciu najbliższych współpracowników i przyjaciół Generała oraz rodzina.

Więcej …
 

17 maja 2024 r. Rada Mazowiecka PPS zorganizowała Konferencję Programową pt. Założenia ideowe PPS a postęp cywilizacyjny. W konferencji uczestniczyli aktywiści PPS i OM PPS oraz liczna grupa bezpartyjnych socjalistów.

Więcej …
 

Tradycyjnie, jak co roku, w dniu 1 maja 2024 roku, odbyły się na Placu Grzybowskim w Warszawie centralne uroczystości Święta Pracy zorganizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych: PPS, Nowej Lewicy, Unii Pracy oraz OPZZ, a także Młodych Socjalistów, Porozumienia Socjalistów i Stowarzyszenia im. I. Daszyńskiego. Uczestniczyli przedstawiciele branżowych związków zawodowych i licznie mieszkańcy Warszawy.

Więcej …
 

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …