Konferencja w Nałęczowie

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Program konferencji obejmował następujące referaty naukowe i wystąpienia:
Otwarcie obrad, zagajenie - Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska
Wspólnoty i ich kres, czyli koniec - Prof. dr hab. Władysłąw T. Kulesza - Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Warszawski
Znaczenie samorządu w państwie polskim jako odmiany wspólnoty. Uwagi prawno historyczne -
Prof. dr hab. Robert Jastrzębski, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Warszawski
Wyznania religijne jako wspólnoty - Prof. dr hab. Tadeusz Mędzelowski dr H.C., Wyższa Szkoła Biznesu, Nowy Sącz
Wspólnota kolebką człowieczeństwa - Michał Nikiel, Stowarzyszenie Polskich Spadkobierców Kombatantów II Wojny Światowej
Dlaczego kobiety nie potrafią budować trwałej wspólnoty? - Ewa Rogozińska, Wykładowca, Tłumacz. Warszawa
Wspólnota ludzi sędziwych - Witold Dorosz, Ekonomista, Działacz samorządowy, Przemyśl
Szkoła jako wspólnota uczniów i nauczycieli - Tadeusz Stolarski, Nauczyciel, Publicysta, Regionalista, Włoszczowa
Mafia jako wspólnota - Jan Stępień, Pisarz, Rzeźbiarz, Rysownik, Nałęczów
Utopia jako wspólnota doskonała - Dr Karol Kuźmicz, Wydział Prawa, Uniwersytet w Białymstoku
Wspólnoty artystyczne – więź programowa czy koleżeńska? - Dr Dorota Seweryn-Puchalska, Kustosz, Kierownik Oddziału Kamienica Celejowska, Muzeum Nadwiślańskie, Kazimierz Dolny
Chór jako wspólnota - Dr Mariusz Mohyluk. Wydział Prawa, Uniwersytet w Białymstoku
Wspólnota interesów ekonomicznych w warunkach zubożenia i zagrożeń globalnych - Prof. dr hab. Witold Modzelewski, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Warszawski
Intelektualny krąg społeczny jako wspólnota uczonych - Dr hab. Krystyna Leśniak-Moczuk Prof. UR, Instytut Nauk Socjologicznych, Uniwersytet Rzeszowski
Poglądy klasyków marksizmu na rolę programu w powstawaniu rewolucyjnej wspólnoty - Dr Edward Karolczuk, Publicysta, b. Redaktor „Dialogu Edukacyjnego” Rybnik  
Kilka uwag o wspólnocie w erze sztucznej inteligencji - Stanisław Zawiśliński, Pisarz, Reżyser, Scenarzysta filmów dokumentalnych, Warszawa
Wspólnota religijna Mormonów - Krystyna Jóźwiak, Artystka, Warszawa
Wspólnota w ruchu higieny psychicznej i w Klubie Don Kichotów - Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk
Spółdzielnia jako przykład wspólnoty - Prezes Wiesław Krawczyński, Nauczyciel akademicki, Radny Rady Dzielnicy Warszawa-Śródmieście
Między afirmacją a wykluczeniem - Prof. dr hab. Ryszard Piotrowski, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Warszawski
Wspólnota dziennikarzy? - Dr Andrzej Ziemski, Redaktor Naczelny, Wszechnica Polska, Warszawa
Wspólnotowość w organizacjach jawnych i tajnych - Mecenas Andrzej Ceglarski, Warszawa
Metody i środki budowania wspólnoty. Studium przypadku - Marek Trepanowski, Artysta, Sieradz

W konferencji uczestniczyło kilkadziesiąt osób ze środowisk naukowych z całej Polski.
Konferencje w Nałęczowie organizowane przez Profesor Marię Szyszkowska mają swoją wieloletnią trydycje. Odbywają się kilka razy w roku od blisko 30 lat. Ich ogromnym atutem jest swoboda naukowa i wolność wypowiedzi na różne tematy filozoficzne dotyczące współczesności. Wnoszą one wiele nowych elementów do najpoważniejszych zagadnień dotyczących rozwoju naszego kraju i ewolucji cywilizacji. Mają znaczący wpływ na myślenie wielu przedstawicieli polskich postępowych elit politycznych i społecznych.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 25 gości 

Statystyka

Odsłon : 7340473

Temat dnia

Dwa światy

Dwa światy, ten sam dzień. Dwie strony tej samej politycznej monety. Kilka, kilkanaście tysięcy ludzi w Warszawie wczoraj na placu Zamkowym to na pewno nie był milion z roku 2023, ale i moment organizacji tego wydarzenia był inny.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 25 maja 2024 roku minęła 10 rocznica śmierci Generała Wojciech Jaruzelskiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości złożenia kwiatów przed grobem Generała na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W wydarzeniu tym uczestniczyła grupa kilkudziesięciu najbliższych współpracowników i przyjaciół Generała oraz rodzina.

Więcej …
 

17 maja 2024 r. Rada Mazowiecka PPS zorganizowała Konferencję Programową pt. Założenia ideowe PPS a postęp cywilizacyjny. W konferencji uczestniczyli aktywiści PPS i OM PPS oraz liczna grupa bezpartyjnych socjalistów.

Więcej …
 

Tradycyjnie, jak co roku, w dniu 1 maja 2024 roku, odbyły się na Placu Grzybowskim w Warszawie centralne uroczystości Święta Pracy zorganizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych: PPS, Nowej Lewicy, Unii Pracy oraz OPZZ, a także Młodych Socjalistów, Porozumienia Socjalistów i Stowarzyszenia im. I. Daszyńskiego. Uczestniczyli przedstawiciele branżowych związków zawodowych i licznie mieszkańcy Warszawy.

Więcej …
 

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …