Utożsamiam się z demokracją

Email Drukuj PDF

Z dr Izabelą Aldoną Trzpil, wykładowcą Uniwersytetu Przyrodniczego w Siedlcach rozmawia Przemysław Prekiel

Dlaczego zdecydowała się Pani wystartować, jako osoba bezpartyjna,  w wyborach do Sejmu?


-  Zdecydowałam się wystartować do Sejmu ponieważ uważam, że w parlamencie bardzo ważna jest reprezentacja wszystkich środowisk politycznych potrzebna jest równowaga. Bez takiej równowagi Sejm jest kulawy a parlamentarzyści przestają dbać o dobro wspólne. Liczą się wówczas tylko  partykularne interesy i interesy partyjne. Niestety nie sprzyja temu ordynacja wyborcza.

Dlaczego Lewica? Utożsamia się pani z jakąś konkretną partią?

-  Utożsamiam się z demokracją i bardzo mi zależy, aby w Polsce realizowani koncepcję zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego zgodnie z Konstytucją RP ( Art. 20 społeczna gospodarka rynkowa). Obecnie rządząca partia deklaruje taki model, ale to jest tylko deklaracja, nie idą za tym faktyczne działania.

Startuje Pani z siódmej pozycji w okręgu 18. Wierzy Pani realnie w zdobycie mandatu z tej pozycji?

-  Nie tyle wierzę w zdobycie mandatu dla siebie a raczej w to, że Lewica wprowadzi do parlamentu młodych, dynamicznych i prodemokratycznych ludzi. Taką osobą jest Dorota Olko – jedynka w 18 okręgu wyborczym, dlatego ją wspieram. Moja decyzja wynika również z tego, że uznałam za bardzo mądre to, że partie lewicowe potrafiły się zjednoczyć i działać razem. Mam nadzieję, że nie tylko na czas wyborów.

Jest Pani związana z Siedlcami. Każdy poseł czy posłanka związany jest ze swoim regionem i okręgiem wyborczym. Z jakimi problemami borykają się siedlczanie?

- Mimo, że mieszkam w Sokołowie Podlaskim jestem związana zawodowo z Siedlcami od wielu lat. Siedlce bardzo się rozwinęły w ostatnich latach szczególnie jeśli chodzi o placówki społeczno-kulturalne, rekreacyjne i sportowe. To jest domena tego miasta tkwiąca w potencjale społecznym. Jednak życie przeciętnego mieszkańca nie jest łatwe. Jeszcze wiele zaniedbanych ulic, nadal stara zaniedbana stara infrastruktura mieszkaniowa, ogromne korki w godzinach szczytu, brak miejsc parkingowych, nadal zaniedbane placówki oświatowe.

Jest Pani specjalistką od polityki społecznej. Nie mogę nie skorzystać  z okazji i nie zapytać o politykę społeczną obecnego rządu. Dostrzega Pani bliskość ideową rządzącej partii z postulatami Lewicy?

- Polityka społeczna w myśl klasycznego ujęcia to nie tylko działanie na rzecz bezpieczeństwa socjalnego ale też rozwój społeczny i zapewnianie ładu społecznego. Ja osobiście jestem zwolenniczką modelu aktywnej polityki społecznej w którym różne podmioty; państwo, samorządy i organizacje pozarządowe podejmują działania zmierzające do wspierania i aktywizowania społeczeństwa na rzecz wspólnych interesów a  nie  kształtowanie postaw roszczeniowych i bezradnościowych dziedziczonych przez kolejne pokolenia.
Nie dostrzegam żadnej bliskości ideowej partii rządzącej z postulatami lewicy. Polityka rządzącej partii opiera się bowiem na populizmie  czyli głownie na zabieganiu o władzę poprzez obietnice i rozdawnictwo (nie neguję potrzeby wspierania ludzi najsłabszych socjalnie. Bazą dla populizmu jest uruchamianie postaw antyinteligenckich przy odwoływaniu się do emocjonalnych resentymentów.
Populistyczny przywódca rozbudza nadzieje ludu na  lepsze życie poprzez  kreowanie konfliktów i zawiści. Populiści wskazują wroga publicznego (elity, migranci, mniejszości narodowe) odpowiedzialnego za krzywdy, uruchamiają lęki, podgrzewają obawy. Populizm nie ma nic wspólnego z polityką społeczną tylko z manipulacją. Populiści dbają o rozwijanie swoich karier i bycie przy władzy dla profitów, nawet kosztem kolejnych pokoleń. Polski populizm bazuje dodatkowo na   podtrzymywaniu w społeczeństwie dawnych podziałów narodowych uzasadniając to „emocjonalnym patriotyzmem”.
Pod hasłem dobrych intencji i troski o ludzkie losy kryją się interesy określonej grupy związane z walką o władzę. To działa i trudno to zdemaskować.

Dziękuję za rozmowę
Rozmawiał Przemysław Prekiel



 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 

Statystyka

Odsłon : 7551687

Temat dnia

Co wynika ze zwycięstwa Trumpa?

Po pierwsze, w Polsce bardzo silne są wpływy amerykańskie i to z obu stron podzielonej Ameryki. Amerykańscy demokraci mają decydujące wpływy w polskich mediach głównego nurtu. Propaganda Demokratów była tak silna, jakby Polacy mogli głosować. Politycy obecnej władzy też w to się włączyli. Równocześnie obóz PIS silnie deklarował przywiązanie do Trumpa. Generalnie propaganda w Polsce tak fałszywie przedstawia różne sprawy, że tego nie da się oglądać. Każdy Polak myślący samodzielnie i inaczej jest oskarżany o bycie agentem Putina. Trzeba samodzielnie szukać informacji w Internecie.

Więcej …

Na lewicy

Polska Partia Socjalistyczna uczciła w dniu 11 listopada 2024 roku Dzień Niepodległości - 106 rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego po 123 latach rozbiorów.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2024 roku przedstawiciele PPS z udziałem innych ugrupowań lewicy złożyli wieńce pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, pierwszego premiera rządu jedności narodowej utworzonego z inicjatywy PPS przed 106 laty w Lublinie.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2024 roku  profesor Andrzej Werblan ukończył 100 lat. Jest ostatnim żyjącym członkiem Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej (RN PPS) z lat 40-stych.

Więcej …
 

W dniu 29 października 2024 roku, w przededniu Święta Zmarłych, delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej z sen. Wojciechem Koniecznym na czele złożyła kwiaty na grobie Kazimierza Pużaka na warszawskich Powązkach.

Więcej …
 

W dniu 26 października 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS.  Przedmiotem obrad było przyjęcie skorygowanego kalendarza przygotowań do XLV Kongresu zwyczajnego Partii, który planowany jest na I kwartał 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 17 października 2024 roku w Warszawie zebrało się Prezydium RN PPS. Podjęto zagadnie ni aktualne – sytuacji politycznej w kraju i uwarunkowań międzynarodowych.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 7 października 2024 roku odbyło się posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS poświęcone zakończeniu ewidencji PPS na Mazowszu w związku z zaplanowanym na I kwartał 2025 roku Kongresem PPS.

Więcej …
 

W dniu  21 września br. kierownictwo Okręgu Płockiego PPS zorganizowało spotkanie z młodymi socjalistami celem omówienia aktualnej sytuacji polityczno - gospodarczej w Polsce 2024 roku. W żywej, bardzo interesującej dyskusji omówiono najważniejsze kierunki działalności socjalistów w obecnych trudnych czasach.

Więcej …
 

W dniu 4 września 2024 roku, w 55. rocznicę śmierci Marii Kelles-Krauz, Radom uczcił tę wybitną działaczkę Polskiej Partii Socjalistycznej, społeczniczkę, socjalistkę i pierwszą w Polsce kobietę-przewodniczącą Rady Miasta, nadając jej tytuł Honorowej Obywatelki Radomia. Nadanie honorowego obywatelstwa odebrał jej potomek Michał Kelles-Krauz.

Więcej …
 

W dniu 27 sierpnia 2024 roku delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej, złożona z Tow. Krystyny Narwicz, Tow. Marty Kościeleckiej, Tow. Jakuba Pietrzaka oraz przedstawicieli Młodych Socjalistów PPS, złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary hitlerowskiego bombardowania kamienicy na ul. Freta 16 w Warszawie. Pod tym adresem znajdowała się siedziba Armii Ludowej, której członkowie walczyli w powstaniu warszawskim.

Więcej …
 

Przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej i Młodych Socjalistów PPS oddali dziś na Żoliborzu cześć żołnierzom OW PPS, poległym w walce o niepodległość i socjalizm w czasie Powstania Warszawskiego. Historię tamtych wydarzeń opowiedział Bogusław Kamola ps. Hipek, prezes Stowarzyszenia Armii Krajowej „Żywiciel”. Zaapelował on także o kultywowanie pamięci i dziedzictwa Powstania Warszawskiego.

Więcej …
 

21 lipca 2024 r. w Cytadeli Warszawskiej PPS obchodziła 119. rocznicę stracenia Stefana Okrzei – bojownika o polską niepodległość i socjalizm, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej, straconego przez carskiego zaborcę.

Więcej …