Socjaliści są potrzebni ludziom

Email Drukuj PDF
Rozmowa z Rafałem Kurantem (24), kandydatem na radnego Włocławka z listy Komitetu Wyborczego Wyborców „Socjaliści dla Włocławka”.

Z socjalistycznymi poglądami startujesz do samorządu. To rzadki widok na naszej scenie politycznej. Dlaczego zdecydowałeś się w nich wziąć udział?

- Start w wyborach to kolejny etap mojej działalności. Zacząłem ją 4 lata temu, zakładając i budując od podstaw okręg włocławski Młodych Socjalistów. Miałem już dosyć oglądania pseudolewicowych „gadających głów”, na dobrą sprawę niczym nieróżniących się od prawicowców. Wiem, że autentyczni socjaliści są potrzebni ludziom, tak we Włocławku, jak i w całym kraju, że musimy być głosem nieobecnych w mediach najuboższych współobywateli. Jeżeli ktoś nie zacznie działać, pokazywać ludziom alternatywę, to zmiany na lepsze nie przyjdą nigdy. Czas wziąć sprawy w swoje ręce.

Startujesz z Włocławka. Na jakie problemy napotykają mieszkańcy i co Ty sam chciałbyś zmienić w swoim mieście?

- W końcu lat 90. Włocławek z dnia na dzień z miasta wojewódzkiego, równego Bydgoszczy czy Toruniowi, stał się prowincjonalną stolicą powiatu. Tak naprawdę degrengolada trwa znacznie dłużej, bo od ponad 20 lat. Z robotniczego, tętniącego życiem skupiska Włocławek stał się pozbawionym nadziei miastem biednych emerytów, sprytnych „biznesmenów” i coraz częściej wyjeżdżającej stąd młodzieży. Znów rośnie bezrobocie, utrzymujące się na poziomie 17-18%. Ostatnimi czasy smutnym symbolem upadku miasta było zburzenie komina sławnej na całą Polskę fabryki Celulozy. Postanowiliśmy działać. Komitet Wyborczy Wyborców Socjaliści dla Włocławka proponuje ludziom zmianę sposobu myślenia i aktywizację. Nasze hasło to „Miasto społeczne Włocławek”. Jesteśmy jedynym komitetem, który twardo mówi „nie!” prywatyzacji, komercjalizacji i tym podobnym haniebnym procederom. Pragniemy przenieść dobre wzorce na polu partycypacji budżetu miejskiego. Chcemy, aby ludzie mieli wpływ na magistrat i radnych nie tylko w dniu wyborów, ale przez całą kadencję. Ważne dla nas jest wdrożenie szerokiego zakresu samorządu, z referendami i konsultacjami społecznymi. Popieramy rozwój lokalnego sportu, także amatorskiego, i turystyki. Łączymy tradycję z nowoczesnością – pragniemy wskrzesić ducha dawnego, wielonarodowego Włocławka, dumnej stolicy Kujaw, poprzez budowę Centrum Kultury Mniejszości. Będziemy zabiegać o utworzenie państwowych studiów drugiego stopnia (magisterskich) we włocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Ja sam startuję z osiedla Zazamcze, któremu bardzo przydałyby się m.in. nocne linie autobusowe, odnowa Stadionu Przylesie i boisk przy ulicy Budowlanych oraz remont dróg. Socjaliści nie są jakimiś wyrwanymi z XIX wieku marzycielami, tylko normalnymi członkami swoich społeczności. Dlatego właśnie ja i wszyscy startujący z naszej listy chcemy walczyć o rzeczy prozaiczne, których kandydaci „wielkich partii” od lat nie dostrzegają. Korzystając z okazji zapraszam wszystkich na stronę internetową naszego komitetu, gdzie można zapoznać się z programem i pełną listą kandydatów: http://socjaliscidlawloclawka.pl/

Nie było szans na szerszą koalicję we Włocławku?

- Przede wszystkim nie było sił politycznych i społecznych, z którymi autentyczna lewica mogłaby choćby zacząć jakiekolwiek rozmowy. Oprócz nas startuje jeszcze 8 komitetów wyborczych, ale wchodzenie w układy z klerykalną prawicą czy niezmieniającymi się, „zabetonowanymi” od dziesiątków lat działaczami SLD i SDPL nas nie zadowala. Tutejsze związki zawodowe również pozostawiają wiele do życzenia, a kierujący nimi „bonzowie” przedstawiają podobny, żałosny poziom co sponsorujący ich politycy. W tym przypadku lepiej było postawić na jakość, a nie ilość. Oczywiście bolejemy nad słabością włocławskiego ruchu związkowego i „trzeciego sektora”. Może właśnie nasz start pobudzi sennych dotąd społeczników i szeregowych związkowców do czynu i niepoddawania się zastanej rzeczywistości.

Jak obecnie wyglądają kontakty Młodych Socjalistów z PPS po rozstaniu? Współpraca nadal jest możliwa?

- We Włocławku PPS nie istnieje od prawie 10 lat. Człowiek, który na przełomie tysiącleci był liderem Organizacji Młodzieżowej PPS w naszym mieście działa obecnie w PiS, natomiast większość byłych członków Partii znajduje się w SDPL i chyba wolą nie pamiętać o swojej bytności „u Ikonowicza”… W naszej małej ojczyźnie jesteśmy jedynym ugrupowaniem otwarcie nawiązującym do dorobku polskich demokratycznych socjalistów. Co do współpracy to my, Socjaliści dla Włocławka, życzylibyśmy sobie, aby wszystkie prospołeczne, lewicowe organizacje znalazły wspólny język, przełamały niechęć, poskromiły zapędy swych przywódców i wreszcie zjednoczone działały wspólnie. Cała pracująca Polska bardzo tego potrzebuje.

Wasz Komitet wyborczy nie jest rozpoznawalny. Może więc start w wyborach to błąd?

- Nie od razu Kraków zbudowano. We Francji radykalna lewica, mająca świetne w porównaniu z Polską zaplecze, startuje w każdych wyborach od zakończenia II wojny światowej. Na początku zdobywała śladowe ilości głosów, a teraz w całym kraju ma kilkuset przedstawicieli w samorządach. Czemu w Polsce nie miałoby być podobnie? Nie powinniśmy od razu rezygnować, przecież to pierwszy start naszego komitetu, a początki zwykle są trudne. Najważniejsze to dotrzeć do ludzi, zapisać się w ich świadomości, zrozumieć problemy innych. Nie startujemy na pokaz.

Prezydentem Włocławka jest Andrzej Pałucki z SLD. Jak Młodzi Socjaliści oceniają jego prezydenturę z lewicowej perspektywy? To dobry gospodarz?

- Pan Andrzej Pałucki jest podobny do reszty ludzi SLD. Nie dość, że nie szuka przyczyn problemów społecznych, to jeszcze bardzo mało robi, aby przezwyciężyć ich skutki. Różnica między Pałuckim i włocławskim SLD a nami jest widoczna gołym okiem. Podam przykład: zdaniem prezydenckich doradców najlepszym sposobem na ożywienie gospodarcze miasta jest pozyskanie bogatych inwestorów, których przyciągnąć mają jeszcze większe niż dotąd ulgi. Efektem tych zabiegów jest nieograniczona władza pracodawców, co skrzętnie wykorzystują na oszukiwaniu władz, pomiataniu pracownikami, a koniec końcem powodowaniu upadku firm, brania monstrualnych odpraw i wysyłania ludzi na bruk. My proponujemy spółdzielczość pracowniczą jako alternatywę dla skompromitowanej prywatyzacji, zaś w zakładach komunalnych i państwowych na terenie miasta popieramy tworzenie rad pracowniczych, aby robotnicy nawet w ograniczonym zakresie mogli decydować o swoim miejscu pracy. Pomiędzy nami a Sojuszem jest wielka przepaść, a kolejne lata SLD–owskich rządów tylko ją pogłębiają.

Nie obawiasz się, że szybko możecie zniechęcić się do aktywnej polityki jeśli nie osiągniecie sukcesu w wyborach? Jest wiele partii i organizacji na lewicy, którym sie nie udało i dziś ograniczają się jedynie do komentowania bieżących wydarzeń. Młodzi Socjaliści mają odpowiedź na takie zagrożenie?
 
- Jesteśmy socjalistami, wierzymy w demokratyczne mechanizmy i siłę zbiorowości ludzkiej. To nie wina społeczeństwa, że jest omamione przez propagandę mass mediów. Jeśli teraz nie wystartujemy to przyczynimy się tylko do pogłębienia społecznego przyzwolenia dla ultraliberalnej koncepcji TINA. Nasz start może być zaczątkiem szerokiego ruchu, który stanie się poważną siłą dla rządzących. Żeby tak się stało nie możemy zasypywać gruszek w popiele.

Wybory Samorządowe to preludium do przyszłorocznych wyborów parlamentarnych. Są już jakieś pomysły na te wybory? Z kim i czy w ogóle weźmiecie w nich udział?

- Owszem, mamy pewne pomysły na przyszłoroczne wybory parlamentarne. Jako socjaliści nie jesteśmy przesądni, ale wolelibyśmy jednak nie zdradzać pomysłów. Jak to mówią: licho nie śpi…

 
Rozmawiał Przemysław Prekiel
 

Wydanie bieżące

Recenzje

Sylwester Szafarz, dyplomata, pisarz, publicysta polityczny i wybitny specjalista historii i rozwoju Chin, przygotował do druku kolejną książkę: „Pandemia neoliberalnej globalizacji”.

Więcej …
 

To nie jest książka, nad którą przechodzi się, jak nad większością innych. To skarb. To pyszne świadectwo czasu. Dwa niesłychanie ważne elementy przyciągnęły mnie do niej i nie pozwoliły mi od niej się oderwać: to, jak bliska jest mi Polska Ludowa, i to jak ogromne znaczenie ma dla mnie literatura biograficzna, w tym autobiografistyka.

Więcej …
 

Jest już na polskim rynku wydawniczym książka o bardzo podobnym tytule: Rzeczpospolita III i pół Sylwii Milan, [Lublin] 2009: zbiór wywiadów z 50 osobami, wydanych na 20. rocznicę obrad Okrągłego Stołu i przedrukowanych z londyńskiego tygodnika „Cooltura”, zbieżność tytułów jest chyba jednak przypadkowa, choć do książki Milan nieprzypadkowo jeszcze powrócę.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 44 gości 

Statystyka

Odsłon : 6041851

Temat dnia

Trzaskowski w USA

Czytałem wczoraj, przedwczoraj tu i ówdzie, szczególnie na gazeta.pl o planowanym „wystąpieniu Rafała Trzaskowskiego przed Kongresem USA”.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 24 listopada w Warszawie odbyła się konferencja „Socjalizm warunkiem pokoju światowego”. Organizatorami były  następujące instytucje: Stowarzyszenie im. Ignacego Daszyńskiego, Wszechnica Polska Szkoła Wyższa, Porozumienie Socjalistów, Pacyfistyczne Stowarzyszenie oraz Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC). Patronat naukowy sprawowała prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska.

Więcej …
 

Tradycyjnie, już od 2004 roku, w dniu 13 listopada 2021 roku odbyła się na Placu Grzybowskim w Warszawie uroczystość  złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenia z udziałem PPS w roku 1904.

Więcej …
 

W dniu 11 listopada 2021 roku w Warszawie odbył się Marsz Antyfaszystowski z okazji Dnia Niepodległości. Wzięli w nim udział przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej z całego kraju. Szli we wspólnym Bloku PPS. Inicjatywę tej demonstracji nadawali głównie przedstawiciele Organizacji Młodzieżowej PPS - Czerwona Młodzież.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2021 roku przedstawiciele warszawskiej organizacji PPS, z okazji 103 rocznicy powołania Rządu Ludowego Republiki Polskiej z premierem Ignacym Daszyńskim, złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem tego wielkiego socjalisty i demokraty.

Więcej …
 

 

W dniu 27 października 2021 roku, w 77. rocznicę bohaterskiej śmierci Konstantego „Kostka” Jagiełły w Łękach-Zasolu Stowarzyszenie „Pokolenia” zorganizowało uroczystości poświęcone tym wydarzeniom.

Więcej …
 

W dniu 12 października 2021 roku w rocznicę bitwy pod Lenino, w wielu miejscach w kraju pod pomnikami żołnierzy polskich i radzieckich przedstawiciele ugrupowań lewicowych złożyli kwiaty, upamiętniając rozpoczęcie szlaku bojowego Ludowego Wojska Polskiego na froncie wschodnim II wojny światowej.

Więcej …
 

W dniu 10 października 2021 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej PPS. Przyjęto uchwałę w sprawie terminu XLIV Kongresu, który odbyć się ma w Warszawie 19 marca 2022 roku.

Więcej …
 

W dniu 9 października 2021 roku w Warszawie dokonano zakończenia procesu likwidacji SLD i Wiosny i powołano partię Nowa Lewica.

Więcej …
 

W dniu 2 października 2021 roku w Warszawie Konferencja „Relacje Polska-Białoruś – co dalej?” zorganizowana przez Stowarzyszenie Polska-Białoruś przy współudziale redakcji: „Myśl Polska", „Polityka Polska” i  „Przegląd Socjalistyczny”.

Więcej …
 

W związku ze zwycięstwem wyborczym Socjaldemokratycznej Partii Niemiec w wyborach do Bundestagu przewodniczący RN PPS, senator Wojciech Konieczny skierował w dniu 28 września 2021 roku list gratulacyjny na ręce przewodniczącego SPD.

Więcej …
 

18 września 2021 roku w Warszawie  odbyło się spotkanie Polskiego Ruchu Lewicowego (PRL) w organizacji!  Podstawą dyskusji, stał się referat o celach i zadaniach partii w aktualnej sytuacji społeczno-politycznej zaprezentowany przez Koordynatora Krajowego kol. Zbigniewa Sowę.

Więcej …
 

12 września 2021 roku w Ewinie odbyły się uroczystości związane z 77 rocznicą słynnej bitwy partyzanckiej z Niemcami podczas II wojny światowej. W bitwie stoczonej w dniach 12-13  września 1944 roku brały udział.  oddziały partyzanckie 3. Brygadę Armii Ludowej im. Józefa Bema, wspierane przez oddział Batalionów Chłopskich i skoczków z Polskiego Sztabu Partyzanckiego.

Więcej …