Nasi autorzy
Drukuj PDF

Bajka Zbigniew dr – medioznawca, b. Przewodniczący Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, Ośrodek Badań Prasoznawczych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Bożyk Paweł prof. dr hab.– ekonomista, działacz polityczny, lider Kongresu Porozumienia Lewicy.
Brand Alicja – absolwentka Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie, doktorantka w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych.
Brie Andre dr – poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia niemieckiej partii Die Linke, publicysta, działacz społeczny.
Chwedoruk Rafał dr hab. – historyk, politolog (Uniwersytet Warszawski).
Dobrosielski Marian prof. dr hab. –  filozof, dyplomata, przewodniczący Rady Programowej „Przeglądu Socjalistycznego”, emerytowany profesor Uniwersytetu Warszawskiego.
Dubacki Leonard – historyk, archiwista.
Galoch Bronisław, dr inż. – emerytowany pilot, wykładowca Wyższej Szkoły Wojsk Lotniczych w Dęblinie.
Garczewski Krzysztof – historyk, doktorant w Akademii Humanistycznej w Pułtusku.
Garstka Wojciech – publicysta, działacz społeczny, były rzecznik prasowy MSW.
Gierek Adam prof. dr hab. inż. – energetyk, działacz lewicy, poseł z ramienia UP do Parlamentu Europejskiego.
Golikow Jewgienij dr hab. – filozof, politolog, działacz społeczny, w latach 1991-1992 stały przedstawiciel rządu Republiki Estońskiej (faktycznie ambasador) w Moskwie, a zarazem doradca premiera Estonii.
Gorski Bogusław – działacz społeczny i sportowy, przewodniczący Rady Naczelnej PPS

Janik Krzysztof dr nauk humanistycznych, politolog, b. przewodniczący SLD, b. minister spraw wewnętrznych i administracji
Jaruzelski Wojciech – generał armii WP, b. prezydent RP.
Jaskiernia Jerzy prof. dr hab. – prawnik, działacz polityczny, b. minister sprawiedliwości
Kańtoch Lech – dziennikarz, publicysta.
Kolarzowski Jerzy dr – prawnik, konstytucjonalista (Uniwersytet Warszawski).
Kołodko Grzegorz W. prof. dr hab. – ekonomista, dwukrotnie wiceprezes Rady Ministrów i minister finansów.

Koseski Adam prof. dr hab. – rektor Akademii Humanistycznej w Pułtusku
Koziej Stanisław prof. dr hab. gen. – strateg w Akademii Obrony Narodowej, autor wielu publikacji z dziedziny bezpieczeństwa, b. wiceminister obrony narodowej.
Kryś Daniel, redaktor portalu lewica.pl, działacz Młodych Socjalistów. Studiuje nauki polityczne na UW.
Kuzińska Hanna prof. dr hab. – ekonomistka, przewodnicząca Komitetu Ekspertów Kongresu Porozumienia Lewicy.

Machalica Bartosz – doktorant UW, członek kolegium „Przeglądu Socjalistycznego”.
Matuszewski Ryszard prof. dr hab. – eseista, krytyk literacki, autor podręczników szkolnych, tłumacz m.in. Louisa Aragona, André Chamsona.
Mulak Janusz – artysta plastyk, malarz, działacz społeczny.
Pilawski Krzysztof – dziennikarz, publicysta.
Piotrowski Ryszard dr – prawnik, konstytucjonalista (Uniwersytet Warszawski).
Pytel Jan – dr historyk, publicysta.
Romaniuk Marian – dziennikarz, publicysta.

Rudnicki Józef - dr filozof, historyk, publicysta
Rydliński Bartosz – dr politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Rygielski Janusz, dr inż. – geodeta, podróżnik, dziennikarz. Od 25 lat na stałe zamieszkuje w Australii. Był przez cztery kadencje prezesem Rady Naczelnej Polonii Australijskiej i Nowozelandzkiej. W ub. roku otrzymał tytuł honorowego przewodniczącego tej organizacji.
Salwa-Syzdek Eleonora, dr – historyk. Autorka wydanej ostatnio książki „Była taka Polska”.
Siwik Anna prof. dr hab.– historyk, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.
Sławiński Ryszard – b. senator SLD, b. członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, publicysta.
Stefański Jerzy dr inż. – działacz PPS, przewodniczący CKW PPS.
Szafarz Sylwester, dr – ekonomista,  dyplomata, (b. zastępca ambasadora RP w ChRL, Konsul Generalny RP w Szanghaju), radca prezesa Rady Ministrów RP, aktualnie dyrektor generalny Polsko – Chińskiej Izby Gospodarczej.
Szyszkowska Maria prof. dr hab. – etyk, Uniwersytet Warszawski, działaczka społeczna, była senator RP.
Ważny Zenon prof. dr hab., – olimpijczyk, wieloletni wykładowca AWF w Warszawie.
Wielgosz Przemysław, publicysta, redaktor naczelny "le Monde Diplomatique"
Ziemski Andrzej – dziennikarz, publicysta, redaktor naczelny „Przeglądu Socjalistycznego”.

 


Wydanie bieżące

Recenzje

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

Przestudiowałem nową książkę Grzegorza Kołodki pod trochę pretensjonalnym tytułem „Wojna i pokój”. Cel książki jest wyraźnie określony następującą deklaracją: „przyszłość traktuje się w dwóch kategoriach – nieuniknionej i możliwej. Obecnie tego, co się na pewno stanie, jest dużo mniej niż tego, co stać się może.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości 

Statystyka

Odsłon : 6880259

Temat dnia

Proces brzeski: wreszcie uniewinnienie!

W czwartek 25 maja 2023 roku w największej sali Sądu Najwyższego odbyła się rozprawa kasacyjna ws. „procesu brzeskiego” z lat 30. XX wieku, w którym skazano sześciu posłów Polskiej Partii Socjalistycznej, dwóch posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego „Piast” i dwóch posłów PSL „Wyzwolenie”. Kasację złożył Rzecznik Praw Obywatelskich.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 20 maja 2023 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Posiedzenie było poświęcone ocenie sytuacji politycznej i przygotowaniom do jesiennych wyborów parlamentarnych.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 13 maja 2023 roku odbył się IV Kongres Forum Postępu, platformy współpracy środowisk reprezentujących ideę społeczeństwa otwartego, postępowego, sprawiedliwego społecznie i liberalnego światopoglądowo. W ramach Kongresu współdziałają liczne organizacje i stowarzyszenia lewicowe oraz  lewicowe ugrupowania polityczne.

Więcej …
 

W dniu 1 maja 2023 roku w Warszawie i w innych miastach odbyły się uroczystości obchodów Święta Pracy, które każdego roku zbierają liczne gremia lewicy, związków zawodowych i obywateli uznających, że walka o prawa i przywileje świata pracy trwa i od ponad 100 lat ma swoje uzasadnienie.

Więcej …
 

W dniu 17 marca 2023 roku przedstawiciele lewicy w ramach akcji promocyjnej „Lewica w trasie" po Polsce zaaranżowali spotkania w całej Polsce. Jednym z miast na tej liście był Piotrków.

Więcej …
 

W dniu 10 marca 2023 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS Mazowsze.

Więcej …
 

W dniu 7 marca 2023 roku w Warszawie obradował zorganizowany z inicjatywy prof. Marii Szyszkowskiej Kongres Pokoju, na którym zgromadzili się przedstawiciele środowisk naukowych, działacze społeczni różnych orientacji ideowych, literaci, dziennikarze.

Więcej …
 

W dniu 27 lutego 2023 roku w Warszawie, w siedzibie Senatu RP wiodące partie lewicowe: Polska Partia Socjalistyczna, Nowa Lewica, Lewica Razem i Unia Pracy podpisały porozumienie, którego celem jest wspólny start w wyborach parlamentarnych oraz następujących po sobie wydarzeniach cyklu wyborczego.

Więcej …
 

W dniu 5 lutego 2023 roku w Warszawie odbyło się ważne posiedzenie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. W posiedzeniu uczestniczyli poza członkami Rady Naczelnej, Centralnej Komisji Rewizyjnej i Centralnego Sądu Partyjnego członkowie Koła Parlamentarnego PPS.

Więcej …
 

W dniu 3 lutego 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zespołu redakcyjnego „Przeglądu Socjalistycznego” z okazji wydania numeru kwartalnika za rok 2022. W spotkaniu uczestniczyli autorzy pisma, grupa czytelników oraz działaczy ruchu socjalistycznego.

Więcej …
 

W dniu 17 stycznia 2023 roku przed Grobem Nieznanego Żołnierza przedstawiciele organizacji kombatanckich i wojskowych złożyli kwiaty z okazji 78 rocznicy wyzwolenia Warszawy. Organizatorem uroczystości był Związek Żołnierzy Wojska Polskiego.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2022 roku, jak podała Polska Agencja Prasowa, Koło Parlamentarne PPS dokonało zmiany na funkcji przewodniczącego. Odwołany został senator Wojciech Konieczny, przewodniczący Rady Naczelnej PPS.

Więcej …
 

W dniu 11 stycznia 2023 roku w Warszawie obradowała Rada Mazowiecka Polskiej Partii Socjalistycznej. Zebranie poświęcone było problemom towarzyszącym przygotowaniom do mających się odbyć w 2023 roku w Polsce wyborom parlamentarnym, a w perspektywie wyborom samorządowym i do Parlamentu Europejskiego.

Więcej …