Dolnośląskie Forum Lewicy

W dniach 16 -17 kwietnia 2011 roku odbyło się we Wrocławiu I Dolnośląskie Forum Lewicy zorganizowane przez Okręgowy Komitet Wrocławski Polskiej Partii Socjalistycznej. Obrady rozpoczął panel zatytułowany „Rola lewicy na aktualnej mapie politycznej Polski”.

Wzięło w nim udział kilku panelistów – Bogusław Gorski (przewodniczący Rady Naczelnej PPS), Marek Dyduch (SLD), Ewa Miszczuk (przewodnicząca wrocławskiego koła PPS), Józef Pinior (niezależny) i Michał Syska (Ośrodek Myśli Społecznej im. Lasalle’a). Debatę prowadził Jarosław Augustyniak. Wszyscy zebrani mówili dużo o aktualnej pozycji lewicy w naszym kraju, krytycznie analizując działalność lewicy na poziomie parlamentarnym.
Drugi panel tego dnia dotyczył związków i roli lewicy w walce o prawa pracownicze i związki zawodowe. W panelu, prowadzonym przez Krzysztofa Mroczko, wzięli udział: Andrzej Otręba z OPZZ, Tomasz Rolnik z WZZ „Sierpień’80”, Jerzy Stefański z PPS i Piotr Matejczyk. Zebrani zgodzili się z diagnozą mówiącą o słabości, wynikającą m. in. z rozdrobnienia, związków zawodowych w chwili obecnej, a także potwierdzili konieczność współpracy między związkami a partiami politycznymi. Współdziałanie takie byłoby korzystne dla ludzi pracy.
Drugi dzień obrad rozpoczął panel zatytułowany „Aktualne problemy społeczne Dolnego Śląska”. Udział wzięli: Irena Kamińska (Partia Kobiet), Renata Berent–Mieszczanowicz (Demokratyczna Unia Kobiet), Krzysztof Mroczko (Polska Partia Socjalistyczna, Młodzi Socjaliści),  Michał Syska (Ośrodek Myśli Społecznej im. Lasalle’a) i Andrzej Puzio (Unia Pracy). Dyskusję moderował Leszek Budrewicz.
Dolny Śląsk nie różni się znacznie od innych części kraju ani jakością ani skalą problemów społecznych. Bezrobocie, ubóstwo, zamykane szpitale i szkoły to tylko najjaskrawsze przykłady na brak spójnej i przemyślanej polityki społecznej tak na szczeblu centralnym jak i lokalnym. Innym niepokojącym zjawiskiem jest niechęć obywateli do podejmowania działań dla dobra ogółu.
Ostatnią część DFL poświęcono tematowi „Lewica wobec rewolucji na Bliskim Wschodzie”. Tę część prowadziła Ewa Miszczuk. Zgromadzeni paneliści - Sufian Kayyali (Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Palestyńczyków Polskich), dr Jarosław Jarząbek (Uniwersytet Wrocławski), Karol Skuza (Polska Partia Socjalistyczna, Młodzi Socjaliści) – rozmawiali o aktualnej sytuacji na Bliskim Wschodzie i ewentualnych skutkach zmian. Rozmawiano także o stosunku polskiej lewicy do tychże wydarzeń.

dfl

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 

Statystyka

Odsłon : 7285974

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …