Prezentacja „Projektu dla Polski” CPA

22 marca 2011 roku odbyła się w Warszawie konferencja „Lewica wobec nowych wyzwań europejskich” zorganizowana przez Centrum Politycznych Analiz – lewicowy think tank działający przy wsparciu Fundacji Amicus Europea oraz Fundacji im. Kazimierza Kelles–Krauza. Zaprezentowano  książkę „Projekt dla Polski. Perspektywa lewicowa”. Publikacja ta przedstawia zarys lewicowego sposobu myślenia o rzeczywistości społecznej we współczesnej Polsce oraz o kierunkach zmian, jakim owa rzeczywistość powinna podlegać.
Patronami konferencji były: Fundacja Amicus Europea oraz Fundacja im. Kazimierza Kelles-Krauza. Partnerem konferencji poseł do Parlamentu Europejskiego Wojciech Olejniczak. Konferencję otworzył Krzysztof Janik, będący obok Lecha Nikolskiego koordynatorem prac nad „Projektem dla Polski”. Wprowadzające referaty wygłosili prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz redaktor naukowy opracowania „Projekt dla Polski” prof. Janusz Reykowski. Głos zabrał również przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Grzegorz Napieralski. Obecna była liczna grupa posłów i czołowego aktywu SLD m.in. były premier Józef Oleksy oraz przewodniczący OPZZ Jan Guz.
Aleksander Kwaśniewski zaprezentował uwarunkowania polityczne lewicy w świecie, zwrócił uwagę na konieczność nowego podejścia do wielu problemów. Mówił też o sytuacji polskiej lewicy. Profesor Reykowski postawił tezę, że lewica powinna mieć świadomość dwu problemów: co jest dopuszczalnym kompromisem i czy istnieje możliwość realizacji programu minimum w rządzie koalicyjnym. Lewica ma problemy z odpowiedzią na podstawowe zagadnienia, brak jest jej alternatywy wobec polityki prawicy. Zdaniem cytowanego Marcina Króla lewica nie istnieje, bo stawiane przez nią problemy zostały już rozwiązane. Zarówno prawica jak i lewica ciążą ku środkowi sceny politycznej. Nastąpiło też odrzucenie możliwości zmiany demokratycznego kapitalizmu, ale społeczeństwo odrzuca niejasny demokratyczny socjalizm. Brak wizji tego ostatniego. Może nim będzie „Projekt dla Polski”.
Grzegorz Napieralski powiedział, że lewica polska nie zmieniła głównych zasad swego programu od 1989 r. Obecnie musi pokazać swą ofertę wyborczą. Musi przede wszystkim zmienić swój język.
Prowadzący panel dyskusyjny red. Jacek Żakowski („Polityka”) zwrócił uwagę, że lewica utraciła zdolność prezentacji swych poglądów. Brakuje jej języka i koncepcji. W panelu wzięli udział prof. Andrzej Mencwel, prof. Andrzej Romanowski, prof. Zdzisław Sadowski i prof. Jerzy Wiatr.
Prof. Romanowski zwrócił uwagę, że sytuacja, w jakiej się obecnie znajdujemy w III RP przypomina okres „stalinizmu PRL”. Lewica powinna „wydać bitwę o pamięć”. Jak można na jednej płaszczyźnie stawiać „żołnierzy wyklętych” i Jerzego Turowicza ?
Prof. Mencwel zwrócił uwagę, że komunizmu w Polsce nie było, jak go można było obalić podczas Okrągłego Stołu? Trzeba mówić raczej o Polsce Ludowej, nie o PRL. W debacie jest Polska komunistyczna, a nie ma kapitalizmu Balcerowicza. Może warto skorzystać z ironicznej uwagi Leszka Kołakowskiego, że „ptaszek śpiewa, a nie zajmuje się ornitologią”.
Prof. Sadowski powrócił do Adama Smitha, którego tłumaczył 50 lat temu. On zarysował podstawy kapitalizmu jako ustroju sprawiedliwości społecznej. Szkicował ustrój, którego jeszcze nie było, podobnie zrobił to Karol Marks. Tak samo z neoliberalizmem z lat siedemdziesiątych XX wieku. Neoliberałowie powołują się na Adama Smitha – 200 lat po jego śmierci. Czy tak można? Praktyka czy realia są zupełnie inne od teorii.
W świecie nastąpiła kolosalna polaryzacja dochodów. Będzie ona postępować obejmując kraje i warstwy społeczne. Nie można iść w kierunku solidaryzmu ani mechanicznych rozwiązań przez aparat państwowy (prowadzi to do totalitaryzmu, w tym IV RP). Wyjściem jest liberalizm demokratyczny, z „neoliberalizmem nie należy rozmawiać”. 
Prof. Reykowski mówił o koncepcjach demokratycznego kapitalizmu i demokratycznego socjalizmu. Uznał on, że lewica winna modernizować kapitalizm, w dalekiej perspektywie zaś rysować wizję utopijnego dziś, demokratycznego socjalizmu.
Polemizował z tym prof. Jerzy Wiatr, wypowiadając opinię, iż powinnością lewicy jest wyrazistość i rysowanie lewicowych ideałów. Zauważył zmiany w elektoracie lewicy, 20 lat temu 27 procent byli ludzie ze szkołą podstawową, dziś 30 procent z wyższym wykształceniem. Trzeba nawiązywać do reformatorskiej lewicy z PZPR, która dobrze służyła Polsce. Podczas Okrągłego Stołu rozmawiali ze sobą tacy ludzie jak Jacek Kuroń, Bronisław Geremek, Janusz Reykowski i Jerzy Wiatr.
Zabierający w dyskusji głos prof. Tadeusz Iwiński zwrócił uwagę, że sprawa polskiej transformacji dokonała się dzięki wystąpieniu trzech czynników: demokratycznej opozycji, reformatorskiemu nurtowi w PZPR i Michaiłowi Gorbaczowowi w ZSRR. Natomiast III RP jest faktycznie odrzucana przez znaczną część społeczeństwa. Dzieje się tak z powodu dominacji rynku w polityce, lewica musi zdać sobie sprawę, że „rynki mają służyć ludziom”. Maciej Wieczorkowski zauważył, że dobrze jest mieć jakąś utopię. Neoliberałowie ją mają, ale fakty są inne: zyski banków to sprawa prywatna, natomiast ich długi to sprawa publiczna. 
Konferencja pokazała szeroki pejzaż poglądów ideowych, jakie istnieją w środowiskach lewicy politycznej skupionej wokół SLD. Nie jest nową konstatacja, że między lewicą społeczną a lewicą polityczną jest przepaść. Lewica instytucjonalna często nie dostrzega i nie rozumie potrzeb społecznych.
Zapowiedziano kontynuację dalszych prac programowych przed wyborami parlamentarnymi.

Lech Kańtoch
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości 

Statystyka

Odsłon : 7285643

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …