Instytut Europejski

4 lutego 2011 roku poinformowano o powołaniu rady Instytutu Europejskiego, na którego czele stoi b. premier Leszek Miller.

INSTYTUT EUROPEJSKI
Fundacji im. Kazimierza Kelles-Krauza

Instytut Europejski powołany został do życia na początku 2011 roku. Decyzją Zarządu Fundacji na czele Rady Programowej i Kolegium Instytutu stanął Leszek Miller.
Instytut prowadzić będzie działalność badawczą, wydawniczą i popularyzatorską w obszarach tematycznych związanych z:
- procesami dalszej integracji Unii Europejskiej;
- miejscem Polski w Unii Europejskiej;
- bezpieczeństwem europejskim i światowym;
- stosunkom Polski z sąsiadami;
- polską polityką wschodnią;
- europejską lewicą wobec wyzwań XXI wieku.
 
Planowana na ostatnią dekadę kwietnia 2010 roku inauguracja Instytutu połączona z jubileuszem dwudziestolecia Fundacji im. Kazimierza Kelles-Krauza ze względu na tragedię smoleńską i jej konsekwencje przesunięta została na przełom września i października.
Przesunięcie terminu inauguracyjnej konferencji nie wstrzymało realizacji programów badawczych i wydawniczych Instytutu.
Od początku roku zrealizowano, lub rozpoczęto realizację czterech projektów badawczych, których rezultaty przedstawione będą na konferencji inauguracyjnej oraz zostaną opublikowane w formie książkowej w ramach wydawnictw Instytutu.

Przeprowadzone badania opinii są kontynuacją projektów realizowanych w latach 2006 – 2008 przez Instytut Badań Społecznych i Międzynarodowych Fundacji. Raporty z tych badań oraz wydawnictwa książkowe będą więc oparte na solidnym materiale empirycznym, ilustrującym zmiany w czasie postaw i poglądów w kontekście takich czynników jak sytuacja wewnętrznej walki i rywalizacji politycznej, której elementem jest opis przez poszczególne partie interesu narodowego oraz stanu stosunków międzynarodowych.

Pierwsza publikacja przygotowywana jest w oparciu między innymi o wyniki badań własnych z lat 2007 i 2010. Jej tematem jest: „Społeczeństwo polskie wobec integracji europejskiej”.
Druga publikacja oparta także o wyniki badań własnych z lat 2007 i 2010 poświęcona jest problematyce: „Stosunki z sąsiadami w opinii społeczeństwa polskiego”.
Publikacja ta składać się będzie z dwóch części. W pierwszej opisane zostaną historyczne uwarunkowania i stan stosunków z trzema sąsiadami: Niemcami, Rosją i Ukrainą. W drugiej dokonana zostanie analiza postaw i poglądów społecznych na temat tych stosunków. W tej części elementem analizy będzie wpływ na postawy i poglądy społeczne czynnika wewnętrznej walki politycznej, której elementami są stosunki z sąsiadami.


Instytut Europejski (członkowie)
 
Bujak Bogdan
Celiński Andrzej
Duraj Czesław
Edgaro Mariusz
Geringer de Oedenberg Lidia
Górski Maciej
Gruchalski Grzegorz
Hebda Artur
Huzarski Michał
Iwiński Tadeusz
Jaskiernia Jerzy
Klimczak Krzysztof
Kołodziejski Paweł
Kossowski Marek
Liberadzki Bogusław
Olbrychowski Jarosław
Opara Stefan
Piekarski Wojciech
Podgórski Bogdan
Siwiec Marek
Skąpski Rafał
Szczypiński Zbigniew
Szelestowska Krystyna
Szewko Wojciech
Turek Marek
Wieczorkiewicz Andrzej
Wiatr Sławomir
Załucki Andrzej
Ziemski Andrzej
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 

Statystyka

Odsłon : 7285900

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …