Nieprzeciętność w demokracji

W dniach 22 – 24 października 2010 roku w Kuźnicy na Helu odbyła się jubileuszowa, X konferencja organizowana pod naukowym patronatem prof. Marii Szyszkowskiej – „Nieprzeciętność – wartość niedoceniana w państwie demokratycznym”. W konferencji wzięło udział blisko 100 osób ze środowisk lewicowej inteligencji z całego kraju.

Podczas konferencji wygłoszono następujące referaty, które były przedmiotem ożywionej dyskusji:

Strategia obrony przez kulturę – prof. zw. dr hab. Jerzy Zajadło, Uniwersytet Gdański
Niesprawiedliwa równość – prof. dr hab. Jerzy Oniszczuk, Szkoła Główna Handlowa, Warszawa
Mediokracja – dr Jacek Breczko, Akademia Medyczna, Białystok
Nieprzeciętność jako wartość doceniana w świecie zwierząt – dr Jacek Andrychiewicz, Lublin
Autentyczni i pozorni obrońcy praw zwierząt – Agnieszka Gruszczyńska, Uniwersytet Warszawski,
Demokratyczny świat według „obywatela hrabiego” Jana Potockiego – dr Cezary Marasiński, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń
Róża Luksmeburg wobec demokracji parlamentarnej – dr Holger Politt
Odcienie polskiej demokracji – Czesław Janik, Prezes Stowarzyszenia „Neutrum” Warszawa
Działacze ATTAC jako siła sprawcza tej organizacji – Prezes Ewa Ziółkowska, Kielce
Dziennikarstwo – służba społeczna czy polityczna – red. Andrzej Ziemski, Warszawa
O nieprzeciętności w systemie Unii Europejskiej. Próba odniesienia się w oparciu o prawo i praktykę integracyjną – dr Robert Grzeszczak, Uniwersytet Warszawski
Patriotyzm na emigracji? – Kinga Piel, Stowarzyszenie Szerzenia Dialogu Międzykulturowego, Polonia w Niemczech, Aachen
Artyści w warunkach erystyki i demagogii marketingu – Władysław Pitala, malarz, grafik, Gdańsk
Gdzie się podziali wszyscy nieprzeciętni, czyli dokąd podąża edukacja? – dr Aneta Rogalska-Marasińska, Uniwersytet Łódzki
Misja społeczna elit w kształtowaniu porządku prawnego państwa demokratycznego – dr Anna Kryniecka-Piotrak, Uniwersytet Warszawski
Droga do nieprzeciętności – dr Karol Kuźmicz, Uniwersytet w Białymstoku
Kultura społeczeństwa demokratycznego jako kultura przeciętności – dr Anna Rossmanith, Uniwersytet Warszawski
Nieprzeciętność a normatywność – dr Tomasz Kozłowski, Uniwersytet Warszawski
Indywidualiści w społeczeństwie demokratycznym – Katarzyna Tynkiewicz, doktorantka, Uniwersytet Warszawski
Język jako wartość zmarginalizowana – Jan Stępień, pisarz, dramaturg, artysta, Nałęczów
Czy nieprzeciętna partia ma rację bytu? – Jan Barański, wiceprzewodniczący Pacyfistycznego Stowarzyszenia, Rybnik
Przywódcy religijni jako jednostki nieprzeciętne –Tadeusz Mędzelowski, Stowarzyszenie Kuźnica, Tarnów
Nieprzeciętność a równość – podstawa relacji – Robert Sawicki, doktorant, Uniwersytet Warszawski
Modelowanie różnic indywidualnych a problem kształtowania ponadprzeciętnej indywidualności uspołecznionej – dr Jan Kłosowski, Uniwersytet Łódzki
Pozytywne nieprzystosowanie jako alternatywa dla mediokracji – lek. med. Edyta Jakiewicz, doktorantka, Uniwersytet Warszawski
Nieprzeciętnie wrażliwi – ludzie dotknięci chorobą psychiczną w państwie demokratycznym – Joanna Żaja, doktorantka, Uniwersytet Warszawski
Od postrzegania do wspomagania talentów – doc. dr Ryszard Radwiłowicz, Wyższa Szkoła Menedżerska, Legnica
Matki niepełnosprawnych dzieci na rynku pracy – Renata Machalska, Zespół Szkół Specjalnych nr 2, Łódź
Niepowtarzalność a formy małżeństwa i demokracja – Anika Lewandowska, Olsztyn
Niepospolite osobowości jako buntownicy – dr Małgorzata Derc, Wyższa Szkoła Bankowa, Toruń
Myśl filozoficzna jako przeciwwaga dla oddziaływania przeciętnych wzorców – prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, WSM i UW

X, jubileuszowa konferencja była okazją do podsumowania dorobku.
W wyniku działań i ogromnej determinacji środowiska skupionego wokół prof. Marii Szyszkowskiej udało się zgromadzić wokół inicjatywy dorocznych konferencji kilkaset osób ze środowisk akademickich, artystycznych, twórców, pedagogów i dziennikarzy. Powstały dziesiątki materiałów publicystycznych, które ożywiają polską myśl społeczną i polityczną, wskazują na trudne i nierozwiązane, szczególnie w ostatnich latach transformacji, problemy zarówno krajowe jak i globalne. Wydano kilkanaście książek zawierających dorobek poszczególnych dorocznych sesji.
Organizatorami konferencji było Pacyfistyczne Stowarzyszenie Wolnej Myśli, któremu przewodniczy prof. Maria Szyszkowska oraz polski oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej.
Wydatną pomoc w organizowaniu dorocznych konferencji miała Fundacja im. Róży Luksemburg.
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 

Statystyka

Odsłon : 7292827

Temat dnia

Sprawa CPK

Nowy rząd nigdy nie był przy tym w stanie jasno, prosto i komunikacyjnie skutecznie wyjaśnić opinii publicznej co jest nie tak z planem CPK albo czemu założony przez poprzednią ekipę czas oddania inwestycji jest nierealny.

Więcej …

Na lewicy

Tradycyjnie, jak co roku, w dniu 1 maja 2024 roku, odbyły się na Placu Grzybowskim w Warszawie centralne uroczystości Święta Pracy zorganizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych: PPS, Nowej Lewicy, Unii Pracy oraz OPZZ, a także Młodych Socjalistów, Porozumienia Socjalistów i Stowarzyszenia im. I. Daszyńskiego. Uczestniczyli przedstawiciele branżowych związków zawodowych i licznie mieszkańcy Warszawy.

Więcej …
 

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …