Pogrzeb Izabeli Jarugi-Nowackiej

22 kwietnia 2010 roku na warszawskich Powązkach odbył się pogrzeb posłanki na Sejm RP Izabeli Jarugi-Nowackiej, która zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem. Była wiceprzewodniczącą klubu Lewicy w Sejmie.

W latach 2001-2004 pełniła funkcję pełnomocniczki rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, pełniła funkcję wicepremier w rządzie Marka Belki.
Posłankę pożegnała najbliższa rodzina: mąż - prof. Jan Paweł Nowacki, córki - Barbara i Katarzyna, a także generał Wojciech Jaruzelski z córką Moniką, wicemarszałek Sejmu Ewa Kierzkowska, minister edukacji Katarzyna Hall, minister pracy Jolanta Fedak, b. prezydent Aleksander Kwaśniewski z żoną. Obecni byli politycy lewicy: szef SLD Grzegorz Napieralski, wiceszefowa Sojuszu Katarzyna Piekarska, europoseł Janusz Zemke, b. premier Leszek Miller, b. szef Unii Pracy i b. wicepremier Marek Pol, a także politycy SdPl: b. marszałek Sejmu Marek Borowski, Wojciech Filemonowicz oraz szef OPZZ Jan Guz. Przybyły też działaczki na rzecz praw kobiet: szefowa Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Wanda Nowicka, profesor Magdalena Środa.
Izabela Jaruga-Nowacka została pośmiertnie odznaczona za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Order na ręce rodziny przekazała wicemarszałek Kierzkowska.
Podczas pożegnania Izabeli Jarugi-Nowackiej głos zabrali: przewodniczący SLD - Grzegorz Napieralski, w imieniu Partii Europejskich Socjalistów europoseł Unii Pracy prof. Adam Gierek, który odczytał list kondolencyjny podpisany przez przewodniczącego PES Poula Nyrupa Rasmussena i przewodniczącego grupy Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim Martina Schulza. W dalszej kolejności głos zabrali: były prezydent Aleksander Kwaśniewski i przedstawicielka środowisk feministycznych, Jolanta Plakwicz.

Jaruga-Nowacka urodziła się w Gdańsku w 1950 r., ukończyła etnografię na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, pracowała naukowo w PAN. Od połowy lat 80. działała w Lidze Kobiet Polskich, pełniła funkcję przewodniczącej Zarządu Głównego tej organizacji. Kierowała też Unią Pracy i Unią Lewicy. Posłanka II, IV, V i VI kadencji Sejmu.
Była wielką nadzieją polskiej lewicy, cieszyła się ogromnym szacunkiem, szczególnie w gronie ludzi reprezentujących lewicę pozaparlamentarną i organizacje pozarządowe.

* * *


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Obrończyni praw kobiet

Izabela Jaruga-Nowacka odeszła nagle wraz z cała polską delegacją udającą się na uroczystości rocznicowe do Katynia. Była oddaną posłanką lewicy, niezłomnie walczyła o prawa kobiet, jeszcze wtedy, kiedy w Polsce w ogóle nie dyskutowano na temat dramatycznego ich stanu. Zaczęła już od lat 80-tych, kiedy zaangażowała się w Lidze Kobiet Polskich. Sprawy kobiece były jej domeną, w każdej dyskusji, w której brała udział była przygotowana perfekcyjnie. Zawsze broniąc ich spraw przed atakami kleru i ich ideologami i co równie ważne, broniła ich z punktu widzenia kobiety lewicy, podkreślając ich trudną sytuację na rynku pracy.

Walka o aborcję również odbywała się jako walka ideowej socjalistki. Doskonale zdawała sobie sprawę z tego, że bogate kobiety z niechcianą ciążą sobie poradzą - znajdą prywatną klinikę lub wyjadą na zabieg za granicę. Jednak ona zwracała uwagę na te, które w Polsce są w większości - te bardziej wykluczone, które nie radzą sobie w życiu. Taką ją będziemy pamiętać!

Zapytałem ją kiedyś o ustawę o in vitro, w której często zabierała głos. Pytałem, dlaczego politycy prawicy tak często używają słowa „kompromis” w tej debacie - „Ta restrykcyjna ustawa tzw. aborcyjna przez mężczyzn polityków nazywana jest kompromisową, gdyż uznają, że zawarli ten kompromis przy aprobacie kobiet i wsparciu hierarchów Kościoła. Natomiast kobiety nie używają, że jest to kompromis, to jest jedna z najbardziej restrykcyjnych ustaw w Europie. Myślę, że żadna kobieta nie powie, że to jest kompromis, gdyż było to zawarte ponad jej głową, bez pytania jej o zdanie. Natomiast jeśli chodzi o in vitro to mamy sprawę kompletnie nie uregulowaną. In vitro w Polsce jest legalne, ale stać na tę metodę leczenia tylko osoby bogate, ponieważ ta procedura kosztuje ok. 20 tys. zł. Metoda ta jest refundowana w całej Europie. Polska jest jedynym krajem gdzie osoby cierpiące na chorobę niepłodności - chorobę uznaną przez Światową Organizację Zdrowia jako chorobę społeczną - takiej refundacji brakuje. Metoda ta jest stosowana od wielu lat, przypomnę, że były też pozytywne zapowiedzi minister Kopacz, niestety niespełnione. In vitro powinno być refundowane z budżetu państwa przez NFZ, zamiast tego wybuchła potworna awantura, biskupi krzyczeli, że to rodzaj wyrachowanej aborcji, ludzi poczętych w ten sposób nazwali jakimiś wytworami Frankensteina i politycy jak zawsze, gdy hierarchowie się oburzą położyli uszy po sobie i udają, że problemu nie ma.”

Pamiętam jedną z debat w parlamencie o pamiętnych „becikowych”. Izabela Jaruga-Nowacka wygłosiła fenomenalną jak zwykle mowę, której nigdy nie zapomnę. Atakowała rządowy projekt z jednej przyczyny - pieniądze na każde urodzone dziecko miały by być przekazywane dla wszystkich. Zarówno dla biedniejszych jak i bogatszych. Tego zupełnie nie rozumiała. Po co bogatym rodzicom dodatkowy 1000 zł z budżetu państwa? Czy to dla nich jakakolwiek pomoc? „Rząd daje pieniądze kapitalistom!” grzmiała z trybuny sejmowej. Ideały sprawiedliwości społecznej były jej bliskie, potwierdzała to na każdym kroku.

Praca parlamentarna zaprowadziła ją do Urzędu Prezesa Rady Ministrów. W rządzie Marka Belki została ministrem  bez teki oraz drugim, obok Jerzego Hausnera, wicepremierem (ds. komunikacji społecznej). Zgodnie z rozporządzeniem Premiera z 11 maja 2004 do jej zadań należała m.in. koordynacja prac Rady Ministrów w zakresie polityki społecznej, równego statusu kobiet i mężczyzn oraz przeciwdziałania dyskryminacji, sprawowanie nadzoru, w zakresie wyznaczonym przez Prezesa Rady Ministrów, nad działalnością Rządowego Centrum Studiów Strategicznych oraz Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Spełniła się na tym stanowisku doskonale.

Politycznie związała się z Unią Pracy, której była przewodniczącą przez rok. Założyła następnie Unię Lewicy, której nie udało się osiągnąć wiele, po odejściu z Unii Lewicy nie związała się już nigdy z żadna partią, pozostała bezpartyjna.
W obecnej kadencji była wiceprzewodniczącą KP Lewica.

Osierociła dwie córki: Basię i Katarzynę.
Jej śmierć to niepowetowana strata dla lewicy.
Izabela Jaruga-Nowacka była prawdziwą lwicą lewicy.

Cześć jej pamięci!

Przemysław Prekiel
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 

Statystyka

Odsłon : 7287317

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …