Grzegorz Napieralski o rządzie

Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski wypowiadając się w Sejmie w dniu 19 marca 2010 roku wg PAP zadeklarował gotowość do współpracy z rządem w ważnych dla Polaków sprawach. Jednocześnie ocenił, że obecny rząd nie realizuje złożonych przed objęciem władzy obietnic.

Premier Donald Tusk w trakcie przedstawiania w Sejmie informacji o działaniach rządu w latach 2007-2010 zaapelował do opozycyjnych klubów PiS i SLD o współpracę w najważniejszych dla Polaków sprawach, m.in. przy ograniczaniu deficytu budżetowego.
Napieralski odnosząc się do tego apelu, podkreślił, że przez dwa lata Lewica "wyciągała dłonie do współpracy" w dziedzinach, które nie różnią sił politycznych i które dla Polaków są najważniejsze. - Miał pan tego dowód wielokrotnie, chociaż tę rękę wielokrotnie odrzucaliście, nie wiem czemu - mówił szef SLD.
Napieralski podkreślił, że Polacy potrzebują dzisiaj reform w zakresie świadczeń rodzinnych, zmiany w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, uregulowania kwestii in vitro, zmian w ustawie o emeryturach i rentach. - Jesteśmy gotowi, panie premierze. Zapraszamy w tych sprawach i wielu innych, gdzie znajdziemy język porozumienia - zadeklarował.
Rozpoczynając swoje wystąpienie, szef SLD wyraził jednak ubolewanie, że wniosek klubu Lewicy o tę debatę leżał aż przez pół roku w Sejmie, zanim do niej doszło. Napieralski powiedział, że posłowie tego ugrupowania czekali "pokornie", tak jak czekają dzisiaj inni w Polsce: pielęgniarki na obiecane podwyżki, przedsiębiorcy na ułatwienia, dzieci na sale gimnastyczne czy komputery.
Dodał przy tym, że jest jednak jedna osoba, która nie czeka w Polsce: to - jak mówił - biznesmen Ryszard Sobiesiak. - Zadzwonił do przewodniczącego klubu PO i usłyszał "załatwione, załatwione na 90 proc." I martwi mnie, panie premierze, że zwykły Polak nie ma takiego telefonu do rządzących - powiedział Napieralski.
Jego zdaniem, Tusk przedstawił na najbliższe lata jedynie "mgliste obietnice i zapowiedzi". - Przystroiliście się w takie świecące, ładne złotko kolorowe i uśmiechacie się do Polaków. W środku, niestety mam poczucie, że jest taki nieświeży produkt. Tylko czarujecie przez te dwa lata, opowiadacie, zgłaszacie różne inicjatywy, z których później nic nie wynika, bo ich po prostu nie ma - ocenił Napieralski. Jak dodał, młodzi ludzie by powiedzieli, że to co robią obecnie rządzący, to po prostu "ściema".
Napieralski mówił także o fenomenie bardzo dobrych sondaży dla PO. Według niego, jak PO zobaczy, że w modzie są poglądy lewicowe - to premier "puszcza oko do naszego lewicowego elektoratu i mówi, że będzie ustawa o in vitro". Zdaniem szefa SLD, kiedy to "wahadło poparcia przesuwa się bardziej w prawą stronę, konserwatywnego elektoratu, to na listach wyborczych PO znajduje się Marian Krzaklewski, a w klubach sejmikowych i radnych tej partii ludzie Romana Giertycha z LPR".
- Czyli mamy taką Platformę od Romana do Mariana, czyli od Sasa do lasa. Brawo, panie premierze, bo to dobra taktyka, ale ona za chwilę zbankrutuje, dlatego że ludzie zaczną dostrzegać niespełnione obietnice - powiedział Napieralski.
W jego ocenie, podstawową obietnicą, której nie spełniła PO, to demontaż IV RP, którą zbudowało PiS. - To się nie stało. Więcej - mamy poczucie, jesteśmy przekonani, że powstała całkowicie inna koalicja, niż widzimy to w mediach. Bo koalicja PO-PSL jest taką koalicją matematyczną, bo PSL jest potrzebny do głosowania - mówił Napieralski.
Jego zdaniem, istnieje "koalicja ustrojowa" PiS-PO, dzięki której m.in. powołano w poprzedniej kadencji CBA. Według Napieralskiego, poprzedni szef Biura Mariusz Kamiński został wyrzucony dopiero wtedy, kiedy "dobrał się do kumpli" rządzących. Zdaniem szefa SLD, to samo jest z IPN. - Jestem ciekaw, panie premierze, kiedy pan wyrzuci (szefa IPN Janusza) Kurtykę. Czy jak dopiero w kampanii wyborczej na stole pojawią się kwity na ojców, dziadków waszych oczywiście. To jest ciekawe - mówił Napieralski.
- Budowaliście IV RP i budujecie nadal, bo nikt nie rozliczył tego, co się wydarzyło z naszymi służbami specjalnymi. Zniszczyliście polskie służby specjalne i nikt nie poniósł za to żadnej odpowiedzialności - mówił Napieralski.
Zarzucił też premierowi złe działania w sprawie długu publicznego i deficytu. Jak dodał, szef rządu "nie pytając, zadłużył każdego z nas na 17 tys. zł, a to jest o 4 tys. zł więcej niż dwa lata temu".
W ocenie Napieralskiego, zaklinaniem rzeczywistości jest pokazywanie, jak Polska radzi sobie świetnie w Europie w obliczu kryzysu. A tymczasem - jak mówił szef SLD - w miejscowości Łapy na Podlasiu z dnia na dzień straciło pracę 750 osób, gdy upadł Zakład Naprawczy Taboru Kolejowego, jedyny duży pracodawca w tej miejscowości. - W tym mieście nie marzą się już wakacje w Egipcie, jak kiedyś mówiło PiS, w tym mieście marzą dzisiaj tylko o jednym, aby mieć godną pracę i mieć za co żyć - mówił. Szef SLD zarzucił też rządowi, że nie pomógł pracownikom stoczni i zakładom z nimi współpracującym.
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości 

Statystyka

Odsłon : 7287036

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …