Rząd rozmawia z wybranymi związkami zawodowymi!

3 marca 2010 roku Biuro Prasowe OPZZ opublikowało treść listu, jaki przewodniczący OPZZ Jan Guz skierował do ministra Michała Boniego w związku z prowadzeniem przez rząd bilateralnych rozmów w sprawach pracowniczych z wybranymi związkami zawodowymi.

Treść listu:

W imieniu OPZZ zwracam się do Pana Ministra z prośbą o wyjaśnienia dotyczące coraz częstszych praktyk rządu RP prowadzenia rozmów z wybranymi przedstawicielami dialogu społecznego. W ostatnim czasie, w obliczu akcji protestacyjno-strajkowych kolejnych grup zawodowych (stoczniowcy, teraz pielęgniarki), otrzymujemy przykłady rozmów przedstawicieli strony rządowej tylko z protestującą reprezentacją związkową, a nie ze wszystkimi podmiotami reprezentującymi dane środowisko.
O negocjacjach ze środowiskiem pielęgniarskim, odbywających się od kilku tygodni w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pod przewodnictwem Pana Ministra, pozostali partnerzy społeczni zostali poinformowani oficjalnie przez sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, pana Jakuba Szulca na posiedzeniu branżowego Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia w dniu wczorajszym, tj. 25 lutego 2010 r., zwołanego na wniosek OPZZ. W ożywionej dyskusji członkowie Zespołu reprezentujący stronę związkową, jak i organizacje pracodawców wyrazili jednomyślnie oburzenie takim trybem prowadzenia rozmów w sprawach istotnych dla całego środowiska pracowniczego.
Pragnę zwrócić uwagę, że grupa zawodowa pielęgniarek i położnych zrzeszona jest także w pozostałych centralach związkowych, a nie tylko w jednolitym związku OZZPiP.
Tym samym czujemy się zobligowani do czynnego uczestnictwa w decydowaniu o kształcie przyszłych rozwiązań branżowych i systemowych w sprawach istotnych dla środowiska.
Pragnę poinformować, że ustawa o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych stawia na równi wszystkie strony dialogu społecznego, i dlatego niedopuszczalnym jest rozmawiać o sprawach pracowniczych z wybranym partnerem, pomijając innych.
Działania strony rządowej przyjmujemy jako kolejny przejaw łamania zasad dialogu społecznego. Czy fakt ten należy odbierać jako prowokację i zachętę do kolejnych ogólnopolskich protestów środowiska związkowego, jako jedynego skutecznego sposobu na rozpoczęcie dialogu z rządem?
W imieniu OPZZ i zrzeszonych w nim organizacji branżowych domagam się stanowczo wyjaśnienia trybu i zakresu prowadzonych negocjacji pod przewodnictwem Pana Ministra oraz włączenia do dalszych prac pozostałych partnerów społecznych.
Pragnę zaznaczyć, że powyższy postulat był także wyrażony przez członków Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia w dniu 25 lutego 2010 r.

Z poważaniem,
Przewodniczący OPZZ
Jan Guz

Warszawa, 26 lutego 2010 r.
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości 

Statystyka

Odsłon : 7292484

Temat dnia

Sprawa CPK

Nowy rząd nigdy nie był przy tym w stanie jasno, prosto i komunikacyjnie skutecznie wyjaśnić opinii publicznej co jest nie tak z planem CPK albo czemu założony przez poprzednią ekipę czas oddania inwestycji jest nierealny.

Więcej …

Na lewicy

Tradycyjnie, jak co roku, w dniu 1 maja 2024 roku, odbyły się na Placu Grzybowskim w Warszawie centralne uroczystości Święta Pracy zorganizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych: PPS, Nowej Lewicy, Unii Pracy oraz OPZZ, a także Młodych Socjalistów, Porozumienia Socjalistów i Stowarzyszenia im. I. Daszyńskiego. Uczestniczyli przedstawiciele branżowych związków zawodowych i licznie mieszkańcy Warszawy.

Więcej …
 

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …