30 rocznica śmierci Piotra Jaroszewicza

1 września br. minęła 30 rocznica brutalnego mordu Premiera Rządu Polskiego Piotra Jaroszewicza i jego żony Alicji Soskiej.
Polski Ruch Lewicowy pamięta o tej smutnej dla polskiej demokracji rocznicy i w dniu 1 września 2022 roku dał dowód pamięci i oddał hołd przy grobie Premiera Piotra Jaroszewicza na Cmentarzu Wojskowym, na Powązkach.
Przy grobie Premiera, oprócz syna Premiera – Andrzeja i jego żony spotkali się członkowie i sympatycy PRL oraz licznie przybyli z terenu Polski ludzie lewicy i Stowarzyszenia Spadkobierców Kombatantów II Wojny Światowej oraz Stowarzyszenia Tradycji Wojska Polskiego im. gen. Berlinga, które wystawiły poczty sztandarowe.
Nad mogiłą Piotra Jaroszewicza głos zabrał m.in. Koordynator Krajowy Polskiego Ruchu Lewicowego Zbigniew Sowa, który powiedział m.in.:
Wczoraj spotkaliśmy się na Powązkach Wojskowych w Warszawie, by uczcić w skupieniu 30 rocznicę haniebnego zamordowania dzielnego żołnierza, generała i premiera Polski Piotra Jaroszewicza. Uroczystość miała charakter prywatny i uczestniczyły w niej zaproszone osoby przez syna Piotra Jaroszewicza - Andrzeja.
Alicja Grzybowska przypomniała życiorys premiera, który obrazował skomplikowane polskie losy XX wieku.
"Piotr Jaroszewicz urodził się w zaborze rosyjskim. Wybrał dla siebie zawód nauczyciela, jednak historia zmodyfikowała jego plany. Był więc uchodźcą, był drwalem w łagrze. Udało mu się wstąpić do Wojska Polskiego, przeszedł cały szlak bojowy od Lenino do Berlina. Po wojnie zaangażował się w odbudowę kraju, mocno stawiając na budownictwo, górnictwo i przemysł obronny. Decydował o budowie dróg, szkół, szpitali, sieci przesyłowych, hut i innych zakładów produkcji. Każdy z nas w swoim życiu korzystał z infrastruktury zbudowanej w czasie, kiedy pełnił funkcję premiera. Choć od końca jego rządów upłynęło już ponad czterdzieści lat, większość z tych inwestycji nadal działa. To właśnie one stały się jedynym pomnikiem człowieka, który odszedł od nas trzydzieści lat temu. Bezpieczny to pomnik, nie sposób go obalić".
Zaś, Andrzej Jaroszewicz znany polski rajdowiec w emocjonalnym liście do zamordowanego ojca powiedział między innymi:
"Moją decyzją zostałeś pochowany w mundurze generalskim - gdyż wiedziałem, jak bardzo kochałeś armię, dla której zrobiłeś niewymierne rzeczy. Jednak w tamtych okrutnych czasach pan prezydent Wałęsa odmówił Ci pogrzebu wojskowego pisząc list z podpisem swojego ministra - kierowcy. W tej książkowej tragedii jedyną dobrą rzeczą pozostaje to, że nie byłeś już świadkiem dewastacji i patologicznego rozprzedania ogromnego majątku narodowego, jaki wypracowałeś przez dziesięciolecia. Nie ma Cię już dziesięć tysięcy dziewięćset pięćdziesiąt dni. Ja jednak nadal pamiętam i zawsze będę przy Tobie!"

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

Przestudiowałem nową książkę Grzegorza Kołodki pod trochę pretensjonalnym tytułem „Wojna i pokój”. Cel książki jest wyraźnie określony następującą deklaracją: „przyszłość traktuje się w dwóch kategoriach – nieuniknionej i możliwej. Obecnie tego, co się na pewno stanie, jest dużo mniej niż tego, co stać się może.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości 

Statystyka

Odsłon : 7076036

Temat dnia

Migracje...

legalne i nielegalne są nieuchronne. Wymusza je zmiana klimatu wzmacniana przez działania północy, a nie południa planety. Część naszego świata nie będzie nadawała się do życia ludzi. W dalekiej historii wiele wędrówek ludów było spowodowane zmianami klimatu. Badanie zjawisk przyrodniczych często wyjaśnia zdarzenia historyczne.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …
 

Państwowa Komisja Wyborcza podała w dniu 17 października 2023 roku pełne wyniki wyborów parlamentarnych, które odbyły się 15 października.
Frekwencja wyniosła 74,38 proc.

Więcej …
 

W dniu 15 października 2023 roku odbyły się w Polsce wybory parlamentarne. Frekwencja rekordowa w III RP wynoisła 72,9%. Z badania exit poll sondaż Ipsos, za: tvn24.pl, wynika, że to Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 36,8 proc. wygrywa wybory 2023. Koalicja Obywatelska zdobyła 31,6 proc. poparcia, Trzecia Droga 13 proc., Lewica 8,60 proc., Konfederacja 6,20 proc., Bezpartyjni Samorządowcy 2,40 proc. Według prognoz KO, Trzecia Droga i Lewica mają szansę na 248 mandaty.

 

W dniu 10 września  2023 roku odbyły się uroczystości z okazji 79 Rocznicy Bitwy Partyzantów III Brygady Armii Ludowej im. gen. Józefa Bema z okupantem niemieckim. W zwycięskiej bitwie pod Ewiną brały udział Socjalistyczne Odziały Bojowe oraz Odziały Wojskowe Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 8 września 2023 roku odbyła się w Warszawie promocja nowego numeru 1-2/2023 „Przeglądu Socjalistycznego”, który ukazał się na początku miesiąca.

Więcej …
 

W dniu 1 września 2023 roku minęła 31 rocznica tragicznej śmierci Piotra Jaroszewicza, byłego premiera i jego Małżonki Alicji. Obydwoje zostali zamordowani w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach.

Więcej …
 

W dniu 29 lipca 2023 roku odbyły się uroczystości upamiętniające 22. rocznicę śmierci byłego I Sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka.

Więcej …
 

Przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej aktywnie uczestniczyli w obchodach 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
W dniu 29 lipca 2023 roku w Warszawie pierwsze wieńce złożono przed Pomnikiem Żołnierzy Żywiciela oraz tablicą upamiętniającą bohaterskich żołnierzy IV Batalionu OW PPS im. Jarosława Dąbrowskiego, którzy jako pierwsi stanęli do walki z hitlerowskim okupantem.

Więcej …