22 lipca w Bydgoszczy

W dniu 22 lipca 2021 roku w Bydgoszczy dniu 77 rocznicy ogłoszenia Manifestu PKWN odbyło się podsumowanie Konkursu Literackiego pod hasłem „Wspomnienia na 45 lat Polski Ludowej” ogłoszonego w 2019 roku przez Radę Wojewódzką Polskiej Partii Socjalistycznej przy współudziale Porozumienia Socjalistów.
Na konkurs napłynęło kilkanaście prac, z których jury pod przewodnictwem dr. inż. Mirosława Nizielskiego wybrało 10 prac do druku, dwie prace wyróżniono honorowymi dyplomami. Efektem konkursu jest książka wydana nakładem współpartnera projektu – Porozumienia Socjalistów pt.: „Z życia wzięte. Wspomnienia z 45 lat Polski Ludowej”. Zamieszczono w niej opracowania następujących autorów: Edward Baumgart, Mieczysław Dobrzański, Józef Frączek, Wacław Hetman, Wiesław Maleski, Krystyna Narwicz, Ryszard Henryk Nowak, Włodzimierz Sokoła, Józef Wasilewski i Irena Zabrodzka. Książkę wstępem opatrzył Andrzej Ziemski – redaktor naczelny „Przeglądu Socjalistycznego”. Pismo objęło patronat nad konkursem i tegorocznymi obchodami 77-lecia Manifestu PKWN.
Trzeba dodać, że Manifest PKWN ogłoszony 22 lipca 1944 roku opierał się w swej części programowej głównie o założenia ideowo-polityczne Polski Ludowej sformułowane w roku 1937 podczas tzw. Kongresu Radomskiego PPS.
Podczas spotkania organizatorów i autorów, w którym uczestniczyli także działacze PPS z Warszawy i Bydgoszczy, przedstawiciele Nowej Lewicy, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Związku Nauczycielstwa Polskiego z Bydgoszczy bardzo pozytywnie oceniono ideę konkursu i wydaną książkę. Odczytano także list adresowany do organizatorów konkursu, szczególnie do Jerzego Kołomyjca, przewodniczącego Rady Wojewódzkiej PPS w Bydgoszczy przekazany przez senatora Wojciecha Koniecznego, przewodniczącego Rady Naczelnej PPS.
Podczas spotkania sformułowano także ideę kontynuowania konkursu literackiego na podobnych zasadach, obejmującego wspomnienia okresu Polski Ludowej.
W drugiej części uroczystości na Starym Rynku pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej – pomnikiem postawionym ku czci Polaków zamordowanych wskutek terroru hitlerowskiego i stalinowskiego w Bydgoszczy i regionie bydgoskim, przedstawiciele uczestników konferencji w 77 rocznicę Manifestu PKWN złożyli wiązanki kwiatów. Kwiaty złożono w imieniu senatora Wojciecha Koniecznego, w imieniu Porozumienia Socjalistów i w imieniu Rady Wojewódzkiej Polskiej Partii Socjalistycznej.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Można być krajem małym, jak Singapur czy Szwajcaria – i znajdować się w czołówce. Można być dużym, jak Brazylia czy Nigeria – i wlec się na końcu.

Więcej …
 

Niniejsza książka powstała jako rezultat głębokiego niepokoju wywołanego rugowaniem filozofii z nauczania na poszczególnych Wydziałach wyższych uczelni. W rezultacie potęguje się warstwa inteligencji o wąskich horyzontach myślowych.

Więcej …
 

Książkę tą Aleksander Kwaśniewski opisuje, że jest fascynująca. Jest opowieścią o dwóch znanych postaciach.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 42 gości 

Statystyka

Odsłon : 6457962

Temat dnia

Powstańcy-socjaliści. Walczyli o niepodległą Polskę

Po upadku Warszawy w 1939 roku Polska Partia Socjalistyczna sfingowała swoje rozwiązanie. Przeszliśmy do konspiracji pod nazwą Wolność-Równość-Niepodległość, w późniejszej historii określanej jako PPS-WRN, która od razu podjęła współpracę ze Związkiem Walki Zbrojnej, następcą Służby Zwycięstwa Polski.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 21 lipca 2022 roku z okazji 117. rocznicy stracenia przez władze Rosji carskiej Stefana Okrzei, przedstawiciele Koła Parlamentarnego PPS z sen. Wojciechem Koniecznym – przewodniczącym Rady Naczelnej PPS na czele złożyli kwiaty przed tablicą pamiątkową przy Bramie Straceń Cytadeli.

Więcej …
 

W dniu 4 lipca 2022 roku w Warszawie odbyło się spotkanie promocyjne z okazji wydania nowego numeru „Przeglądu Socjalistycznego”.  Spotkali się autorzy i czytelnicy pisma.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 25 czerwca 2022 roku obradowała Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Podczas posiedzenia wysłuchano informacji na temat projektu „Porozumienie partii demokratycznej lewicy”.

Więcej …
 

W dniu 18 czerwca 2022 roku odbyła się konwencja programowa partii Razem. Do jej głównych haseł należały: rynek pracy bez śmieciówek, państwowy program budowy mieszkań, inwestycje publiczne w nowe technologie i atom, oraz prawo do przerywania ciąży.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 17 czerwca 2022 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia o charakterze sprawozdawczo-wyborczym. Uczestniczyło 18 osób. Sprawozdanie Zarządu Stowarzyszenia objęło okres działalności w latach 2017-2022.

Więcej …
 

Z inicjatywy Komitetu Okręgowego PPS w Płocku odbyło się w dniu 26 maja 2022 roku uroczyste spotkanie w siedzibie Towarzystwa Naukowego Płockiego poświęcone 130-leciu Polskiej Partii Socjalistycznej, które przypada w listopadzie.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 21 maja 2022 roku zebrały się będące w organizacji władze Polskiego Ruchu Lewicowego, które omówiły sytuację polityczno-społeczną w kraju oraz problemy rysujące się na tle konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

Więcej …
 

W dniu 21 maja 2022 roku w Warszawie odbyło się spotkanie byłego i aktualnego aktywu ugrupowań lewicowych w związku z 25. rocznicą przyjęcia w ogólnonarodowym referendum Konstytucji III RP.

Więcej …
 

W dniu 1 maja 2022 roku na Placu Grzybowskim w Warszawie odbyły się tradycyjne obchody Święta Pracy organizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. Oprócz członków  PPS z Warszawy i Mazowsza uczestniczyli przedstawiciele Unia Pracy, SDPl, Związkowej Alternatywy, Porozumienia Socjalistów, Stowarzyszenia im. Ignacego Daszyńskiego.

Więcej …
 

W dniu 1 maja 2022 roku w Warszawie odbyły się manifestacje pracownicze, które  zorganizowały ugrupowania: Nowa Lewica, Razem i związki zawodowe zrzeszone w OPZZ. W  wiecu i pochodzie, który przeszedł Szlakiem Królewskim uczestniczyli Posłanki i Posłowie Nowej Lewicy i Razem, działacze związkowi, mieszkańcy Warszawy.

Więcej …
 

Prezydium Rady Naczelnej PPS opublikowało po swym posiedzeniu w dniu 24 kwietnia 2022 roku Odezwę Pierwszomajową w roku 2022.
Członkowie PPS obchodzić będą swoje Święto Pracy w Warszawie i wielu ośrodkach miejskich, w których działa Partia.

Więcej …
 

W dniu 2 kwietnia 2022 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS oraz Centralny Sąd Partyjny i Centralna Komisja Rewizyjna PPS. Było to pierwsze spotkanie po odbywającym się przed dwoma tygodniami XLIV Kongresie PPS.

Więcej …