Obchody 1 Maja w Warszawie

Obchody 1 Maja w Warszawie skupiły się wokół czterech miejsc pamięci związanych z osobami lub wydarzeniami ważnymi dla lewicy.

Dotyczy to Placu Grzybowskiego (kamień i tablica poświęcone protestowi robotniczemu w dniu 13 listopada 1904 roku, zorganizowanemu przez PPS. Zakłada się, że wydarzenia w tym dniu zapoczątkowały Rewolucję 1905 roku), dotyczy Cytadeli Warszawskiej (Brama Straceń, gdzie na szubienicy ginęli działacze rewolucyjni), dotyczy Placu Wareckiego (kamień i tablica poświęcona redakcji Gazety „Robotnik”, organu Rady Naczelnej PPS, która mieściła się tam do września 1939 roku), dotyczy także nowego pomnika Ignacego Daszyńskiego (Plac na Rozdrożu).
We wszystkich tych miejscach przedstawiciele ugrupowań lewicy złożyli wiązanki kwiatów.
Na Placu Grzybowskim kwiaty złożyli w kolejności, w różnych godzinach: przedstawiciele SLD-Warszawa (Sebastian Wierzbicki), Porozumienie Socjalistów (Andrzej Ziemski, Czesław Kulesza), Polska Partia Socjalistyczna (sen. Wojciech Konieczny) oraz Partia Wiosna (pos. Krzysztof Gawkowski).
Na Placu Wareckim przedstawiciele Porozumienia Socjalistów.
Pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego – SLD (pos. Włodzimierz Czarzasty i pos. Marcin Kulasek), Lewica Razem (pos. Adrian Zandberg), Partia Wiosna (pos. Robert Biedroń i pos. Krzysztof Gawkowski), Polska Partia Socjalistyczna (Marcin Klos), OPZZ (Andrzej Radzikowski), Porozumienie Socjalistów (Andrzej Ziemski, Czesław Kulesza), Stowarzyszenie im. I. Daszyńskiego (Jerzy Stefański).
Pod Bramą Straceń na Cytadeli Warszawskiej przedstawiciele SLD oraz Porozumienia Socjalistów.
Obecność nielicznych przedstawicieli ugrupowań lewicowych, ze względu na ograniczenia komunikacyjne spowodowane epidemią, miała charakter symboliczny. W okolicznościowych wystąpieniach przypomniano genezę święta 1 Maja i współczesne problemy świata pracy.
W wielu miejscach w Polsce przedstawiciele ugrupowań lewicowych składali kwiaty pod pomnikami bohaterów lewicy. Przypominano ich rodowody i mówiono o współczesnych problemach.
Lewica polska obchodziła święto 1 Maja godnie, na miarę możliwości współczesnych uwarunkowań w Polsce.
Trzeba przypomnieć, że na klika dni przed świętem 1 Maja, Porozumienie Socjalistów zwróciło się poprzez media społecznościowe oraz „Trybunę” i „Przegląd Socjalistyczny” do ludzi lewicy o uczczenie święta indywidualnie w miarę istniejących możliwości lokalnych. Apel spotkał się z szeroką akceptacją i zainteresowaniem.
Andrzej Ziemski, przewodniczący Porozumienia Socjalistów zamieścił w 1 Majowym serwisie na Facebooku następujący wpis:
"Chciałbym podziękować wszystkim Towarzyszom, którzy wzięli udział w uroczystościach 1 Maja. Propozycja Porozumienia Socjalistów, aby złożyć kwiaty w miejscach upamiętnienia walki socjalistów i ludzi lewicy o godność ludzi pracy znalazła zrozumienie i pełne wsparcie. Odwiedziliśmy w Warszawie wszystkie ważne miejsca pamięci: Plac Grzybowski, Cytadelę, Plac Warecki i Pomnik Ignacego Daszyńskiego. Byli przedstawiciele ugrupowań lewicowych, lewicy parlamentarnej i pozaparlamentarnej. Podobne akcje miały miejsce w całej Polsce. 1 Maja święcił się godnie i bogato".

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości 

Statystyka

Odsłon : 7277599

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …