Rada Dialogu o reformie edukacji

W dniu 25 stycznia 2017 roku w Warszawie zebrała się rada Dialogu i Porozumienia Lewicy. Przyjęto stanowisko krytyczne wobec wdrażanej reformy edukacji.
Podczas spotkania omówiono kompleks spraw towarzyszących planowanej reformie edukacji, poprzez m.in. likwidację gimnazjów o raz zapowiadane zmiany programowe. Przypomniano, że lewica przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi występowała z tym postulatem, niemniej aktualny kontekst polityczny zapowiedzi rządzącej konserwatywnej większości parlamentarnej budzi obawy związane z ideologizacją procesu nauczania, co jest nie do przyjęcia.
Podczas dyskusji zwrócono uwagę, że takie obszary polityko państwa jak edukacja dzieci i młodzieży, polityka społeczna, zagraniczna i obronna powinny być szczególnie chronione i nienarażane na zmiany wynikające z założeń ideologicznych rządzących partii bądź koalicji. Powinny one posiadać poparcie większości obywateli naszego kraju.
W drugiej części posiedzenia dyskutowano na temat problemów społecznych i politycznych, jakie towarzyszą rozpoczętej dyskusji o zmianie ordynacji wyborczej do samorządów.



Warszawa 25 stycznia 2017 roku

Oświadczenie w związku z planowaną reformą edukacji w Polsce

Rada Dialogu i Porozumienia powstała uchwałą II Kongresu Lewicy zwraca się do obywateli RP, uczestników Kongresu i wszystkich ludzi lewicy w Polsce z prośbą o wsparcie protestu przeciwko wdrażanej reformie edukacji.
Uważamy, że edukacja młodzieży powinna, tak jak ochrona zdrowia, systemy zabezpieczenia społecznego, czy polityka zagraniczna i obronna, być wynikiem porozumienia akceptowanego przez zdecydowaną większość obywateli. Nakłada to naszym zdaniem na rządzących obowiązek cierpliwego i unikającego konfrontacji podejścia do jakichkolwiek zmian w tych obszarach.
Działania rządu, a zwłaszcza Minister Edukacji jest tego zaprzeczeniem. Z niepokojem patrzymy na tryb przygotowania i wdrażania reformy. Obserwujemy narastający chaos w strukturach oświaty i wychowania.
Sejm pospiesznie przyjął ustawy, a Pani Premier ironicznie ostrzega społeczeństwo przed bezcelowością protestów. Nie do przyjęcia w cywilizowanym państwie są zastosowane metody wdrażania reformy, nie do przyjęcia jest omijanie w tym przypadku głosu społecznego i analizy skutków dla środowisk nauczycielskich.
Protestujemy przeciw takiemu stylowi działania i wdrażania reform.
Proces nauczania i wychowania wymaga spokoju i rozwagi, a nie nałożenia na niego niezrozumiałych i sprzecznych często z wielkim doświadczeniem i dorobkiem polskiej szkoły, treści ideologicznych.
Odnotowujemy, nie tylko w środowiskach lewicy, społeczne obawy związane z tym, iż reforma edukacji wdrażana przez konserwatywną większość parlamentarną, służyć będzie poza zmianą systemu organizacyjnego szkolnictwa radykalnej zmianie treści programowych. Boimy się, że szkoły staną się miejscem indoktrynacji historycznej i religijnej, że nie będą odpowiadać na podstawowe pytania, jakie niesie przełom cywilizacyjny związany z rewolucją technologiczną i powstaniem społeczeństwa informacyjnego.

Przeciwko reformie protestuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Solidaryzujemy się z nauczycielami, broniącymi swoich miejsc pracy przed chaosem „deformy edukacji”, jak ironicznie nazwano planowane zmiany.
Popieramy zarówno planowany strajk ogólnopolski nauczycieli jak i organizację referendum, które powinno być właściwym narzędziem do podejmowania i uruchamiania reform tej rangi, jak rewolucja edukacyjna.
Wzywamy obywateli RP a zwłaszcza ludzi lewicy do wsparcia tych protestów a większość rządową do przestrzegania przepisów i ducha Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Rada Dialogu i Porozumienia Lewicy


 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości 

Statystyka

Odsłon : 7278453

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …