Inny punkt widzenia

Polska należy do UE i NATO. Sądzę, że wewnętrzne powiązania gospodarcze w UE bardziej służą naszemu bezpieczeństwu, niż kupowanie czołgów. Biden publicznie przyznał, jak wielkie było zaangażowanie USA w zbrojenie Ukrainy przed wojną (przyznał rację Putinowi?). I wojny to nie  powstrzymało, wprost przeciwnie. Zamiast skupić się na rozwoju gospodarczym chcemy przodować w zbrojeniach i finansowaniu wojny w Ukrainie. A skąd na to pieniądze?
Niszczymy nasze więzi w UE. Nie uznajemy siły gospodarczej najsilniejszych krajów europejskich. Nie widzimy wielkiej zależności naszej gospodarki od zaciskania związków wewnątrz UE. Przecież samodzielnie prawie nic nie produkujemy. Zapominamy, że jesteśmy jednym z najbiedniejszych krajów UE, co potwierdzają różne statystyki. Opozycja uwierzyła w pisowską propagandę o mocarstwowości Polski? Czy znów: jakość to będzie?
NATO formalnie jest sojuszem obronnym. Deklaruje obronę granic zrzeszonych krajów. Równocześnie USA ciągle organizują interwencje zbrojne poza granicami krajów NATO (Jugosławia, Irak, cały Bliski Wschód, Afganistan, itd.). I do tych wojen zapraszają inne kraje. Polska uczestniczy w tym z ochotą. Bez szacowania kosztów i skutków gospodarczych. Inni też ulegają, o czym świadczy choćby to, że nie ogłasza się wyników badania, kto zniszczył gazociąg w Bałtyku? Strach to ogłosić? Jestem też przerażony poziomem kompetencji naszych generałów, którzy głoszą zwycięstwo Ukrainy, mimo utraty 20% terytorium i zniszczenie infrastruktury krytycznej. Tak zwyciężaliśmy moralnie w przegranych powstaniach.
Zdecydowanie wolę postawę Niemiec I Francji. Chciałbym żebyśmy z nimi zacieśniali współpracę gospodarczą i polityczną. UE jest silna gospodarczo i nie powinna tracić konkurencyjność wobec gospodarki USA, co teraz się dzieje. Rozwijająca się wojna wschodu z zachodem marginalizuje UE.
Trzeba wygasić wojnę w Ukrainie. Kształt pokoju nie jest tylko prawem Ukrainy, co się podkreśla. Jest sprawą naszą. Jesteśmy w tej wojnie, bez pomocy zewnętrznej wojna szybko by się zakończyła. Trwanie wojny grozi jej rozszerzeniem. Terytorium USA jest daleko, kraje europejskie blisko. To określa punkt widzenia. Perspektywa Europy powinna być śmielej artykułowana. W ostatnich kilkudziesięciu latach wiele wojen kończono kosztem słabszych. Tak zawsze było. Pokój zwykle nie jest sprawiedliwy, ale kończy zabijanie. To jest najważniejsze.    
Jeszcze jedno spostrzeżenie. Nie chcemy, aby w UE silniejsi mieli więcej do powiedzenia. Tymczasem w NATO w pełni akceptujemy indywidualne przywództwo USA. Gdzie tu konsekwencja? Ale widać, że u nas takie pomieszanie różnych porządków się podoba. Moje wątpliwości nic nie zmienią, ale nie można unikać samodzielnego myślenia. W kupie może raźniej, ale niekoniecznie mądrzej.

Wiesław Żółtkowski

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

Przestudiowałem nową książkę Grzegorza Kołodki pod trochę pretensjonalnym tytułem „Wojna i pokój”. Cel książki jest wyraźnie określony następującą deklaracją: „przyszłość traktuje się w dwóch kategoriach – nieuniknionej i możliwej. Obecnie tego, co się na pewno stanie, jest dużo mniej niż tego, co stać się może.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 39 gości 

Statystyka

Odsłon : 6880219

Temat dnia

Proces brzeski: wreszcie uniewinnienie!

W czwartek 25 maja 2023 roku w największej sali Sądu Najwyższego odbyła się rozprawa kasacyjna ws. „procesu brzeskiego” z lat 30. XX wieku, w którym skazano sześciu posłów Polskiej Partii Socjalistycznej, dwóch posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego „Piast” i dwóch posłów PSL „Wyzwolenie”. Kasację złożył Rzecznik Praw Obywatelskich.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 20 maja 2023 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Posiedzenie było poświęcone ocenie sytuacji politycznej i przygotowaniom do jesiennych wyborów parlamentarnych.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 13 maja 2023 roku odbył się IV Kongres Forum Postępu, platformy współpracy środowisk reprezentujących ideę społeczeństwa otwartego, postępowego, sprawiedliwego społecznie i liberalnego światopoglądowo. W ramach Kongresu współdziałają liczne organizacje i stowarzyszenia lewicowe oraz  lewicowe ugrupowania polityczne.

Więcej …
 

W dniu 1 maja 2023 roku w Warszawie i w innych miastach odbyły się uroczystości obchodów Święta Pracy, które każdego roku zbierają liczne gremia lewicy, związków zawodowych i obywateli uznających, że walka o prawa i przywileje świata pracy trwa i od ponad 100 lat ma swoje uzasadnienie.

Więcej …
 

W dniu 17 marca 2023 roku przedstawiciele lewicy w ramach akcji promocyjnej „Lewica w trasie" po Polsce zaaranżowali spotkania w całej Polsce. Jednym z miast na tej liście był Piotrków.

Więcej …
 

W dniu 10 marca 2023 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS Mazowsze.

Więcej …
 

W dniu 7 marca 2023 roku w Warszawie obradował zorganizowany z inicjatywy prof. Marii Szyszkowskiej Kongres Pokoju, na którym zgromadzili się przedstawiciele środowisk naukowych, działacze społeczni różnych orientacji ideowych, literaci, dziennikarze.

Więcej …
 

W dniu 27 lutego 2023 roku w Warszawie, w siedzibie Senatu RP wiodące partie lewicowe: Polska Partia Socjalistyczna, Nowa Lewica, Lewica Razem i Unia Pracy podpisały porozumienie, którego celem jest wspólny start w wyborach parlamentarnych oraz następujących po sobie wydarzeniach cyklu wyborczego.

Więcej …
 

W dniu 5 lutego 2023 roku w Warszawie odbyło się ważne posiedzenie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. W posiedzeniu uczestniczyli poza członkami Rady Naczelnej, Centralnej Komisji Rewizyjnej i Centralnego Sądu Partyjnego członkowie Koła Parlamentarnego PPS.

Więcej …
 

W dniu 3 lutego 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zespołu redakcyjnego „Przeglądu Socjalistycznego” z okazji wydania numeru kwartalnika za rok 2022. W spotkaniu uczestniczyli autorzy pisma, grupa czytelników oraz działaczy ruchu socjalistycznego.

Więcej …
 

W dniu 17 stycznia 2023 roku przed Grobem Nieznanego Żołnierza przedstawiciele organizacji kombatanckich i wojskowych złożyli kwiaty z okazji 78 rocznicy wyzwolenia Warszawy. Organizatorem uroczystości był Związek Żołnierzy Wojska Polskiego.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2022 roku, jak podała Polska Agencja Prasowa, Koło Parlamentarne PPS dokonało zmiany na funkcji przewodniczącego. Odwołany został senator Wojciech Konieczny, przewodniczący Rady Naczelnej PPS.

Więcej …
 

W dniu 11 stycznia 2023 roku w Warszawie obradowała Rada Mazowiecka Polskiej Partii Socjalistycznej. Zebranie poświęcone było problemom towarzyszącym przygotowaniom do mających się odbyć w 2023 roku w Polsce wyborom parlamentarnym, a w perspektywie wyborom samorządowym i do Parlamentu Europejskiego.

Więcej …