Jak to z gazem było i jak będzie?

Słucham tych wszystkich bzdur dot. sytuacji po wstrzymaniu dostaw gazu do Polski i zastanawiam się czy więcej jest kompletnych ignorantów, czy więcej cynicznych kłamców, czy więcej skrajnych idiotów. Takich, którzy z sensem komentują tę sytuację praktycznie brak. Poniżej trasa Baltic Pipe, który podobno miał i ma zapewnić ma nam niezależność od dostaw gazu z Rosji. Proszę zwrócić uwagę że ten mający nas "zbawić" gazociąg połączony jest z istniejącym już od dawna  na Morzy Północnym norweskim gazociągiem tj. z rurociągiem Europipe II. Tym gazociągiem już od dawna przetłaczany jest na rynek gaz wydobywany na Morzu Północnym. Sam fakt wybudowania Baltic Pipe nie zwiększy nawet o jedem m3 ilosci gazu tłoczonego przez Europipe II. Czy uda się "wypchnąć" któregoś z dotychczasowych kupujących gaz z Europipe II (?) czy uda się zwiększyć wydobycie przez istniejące na Morzu Północnym platformy (?) i czy to wieksze wydobycie "zmieści się w Europipe II (?). Na te pytania brak odpowiedzi.
Paradoks całej sytuacji tkwi w tym, że to co ma nam załatwić Baltic Pipe możemy już uzyskać od dawna. Te możliwości w zakresie infrastruktury przesyłowej daje nam Rewers na gazociągu Jamalskim, na granicy polsko - niemieckiej. Praktycznie te same ilości gazu które ma nam dostarczyć Baltic Pipe kupowaliśmy już parę lat temu i kilka miesięcy temu i tłoczyliśmy do Polski z kierunku zachodniego, z rynku europejskiego. Ale czy teraz, w obecnej sytuacji rynkowej ten gaz będziemy mogli kupić, czy wypełnimy nim Baltic Pipe, Rewers, i te wszystkie inne interkonektory. No może z wyjątkiem interkonektora który ma być latem uruchomiony na granicy polsko-słowackiej, wcale bym się nie zdziwił gdybyśmy przez ten interkonektor  kupowali gaz np. od jakiejś spółki węgierskiej.
Ale poważnie - biorąc pod uwagę obecną sytuację na europejskim rynku gazu może jednak tak się stać, że Baltic Pipe będzie pusty, podobnie jak Nord Stream 2, gazociąg Jamalski, etc. Oby tak się nie stało.
I teraz już na koniec, w nawiązaniu do tych wszystkich wypowiedzi obarczających winą za te wszystkie kłopoty Rząd Leszka Millera, czy w ogóle rządy w latach 2001/2005, bo to nie tylko w tym czasie premierem był Leszek Miller i nie tylko SLD tworzyło te rządy. Dlaczego niemożliwe było w tamtym czasie wybudowanie Baltic Pipe i tzw Gazociągu Norweskiego? Z kilku powodów:
1. Norwedzy, którzy byli partnerem w parafowanej Umowie, poinformowali PGNiG że nie podpiszą tej Umowy i nie będą jej realizować (fakt ten jest udokumentowany)
2. Kontrakt Jamalski podpisany w efekcie Porozumienia między rządami Polski i Federacji Rosyjskiej był w mocy. Rządem Polski który podpisał ten Kontrakt nie był rząd Leszka Millera tylko Hanny Suchockiej.
3. Zerwanie tego Kontraktu ot tak sobie, bez konsekwencji finansowych, nie było możliwe. Tych konsekwencji PGNiG nie dałby rady udźwignąć. Podjęcie ryzyka realizacji takiego Projektu jak gazociąg Norweski przy obowiązującym Kontrakcie Jamalskim było praktycznie niemożliwe. Ale problem i tak rozwiązali Norwedzy oświadczając, że nie podpiszą Umowy.
4. Kontrakt zawarty na okres 25 lat między PGNiG a Gazprom Export w 1996 r. ustalał w systemie take-or-pay wysokość dostaw, które rozpoczęły się w 2000 r., na łącznie 250 mld m³ (faktycznie 232,32 mld m³; maksymalnie od 2010 r. na poziomie 13,44 mld m³ rocznie)[10].
5. Dopiero w związku z renegocjacjami polsko-rosyjskimi z 2003 r. w podpisanym wówczas protokole dodatkowym dokonano zmniejszenia łącznej wysokości dostaw do poziomu 161,4 mld m³ (tj. o 30,5%; maksymalnie od 2015 na poziomie 9 mld m³), wydłużając równocześnie o jeden rok (do 2022) okres obowiązywania kontraktu[11]. Te renegocjacje zaczęły otwierać możliwości dywersyfikacji dostaw, niemniej Kontrakt dalej był w mocy i nie dawał przestrzeni na dostawy z innych kierunków na poziomie 5, 7 lub 10 mld m3 gazu.
Konkluzja - wyrwanie się z Kontraktu Jamalskiego nigdy nie było łatwe ani możliwe. I rzeczywistym powodem braku przestrzeni na dywersyfikację było podpisanie tego Kontraktu a nie jego realizacja., której praktycznie nie można było przerwać, i nkt żaden rząd tego nie zrobił. Teraz, kiedy Kontrakt Jamalski się kończy rzeczywista przestrzeń na dywersyfikację się otwiera. Pytanie czy i jakim gazem zostanie zapełniona? Zważywszy, że ca 40% europejskiego rynku gazu to gaz rosyjski może być i tak że nadal ten gaz rosyjski będziemy kupować, tylko od firm trzecich, np węgierskich. Wojna i to co robi Rosja w Ukrainie może doprowadzić do ograniczenia ich udziału w tym rynku europejskim ale muszą się znaleźć inne źródła dostaw.
A teraz kolejne paradoksy, generowane przez luki pamięciowe niektórych polityków. Pan Janusz Steinhoff, wicepremier w rządzie Jerzego Buzka co rusz wypowiada się jakie to ambitne plany były przygotowane w jego czasach i jak to rząd Leszka Millera to wszystko popsuł, no to po kolei:
1. Projekt gazociągu Norweskiego i Baltic Pipe - utopia, w czasie przekontraktowania gazem z Kontraktu Jamalskiego realizacja tego projektu była całkowicie niemożliwa - co powiedzieli nam sami Norwedzy składając oświadczenie że nie będą tego Projektu realizować i nie podpiszą Umowy.
2. O czym zapomniał Pan Steinhoff, a co było między innymi efektem jego działania? A zapomniał że firma która miała realizować ten Projekt po stronie polskiej czyli PGNiG w tym czasie (2000/2001) była praktycznie bankrutem i nie miała żadnych zdolności ekonomicznych aby taki projekt zrealizować.
3.  Uzdrawianie finansowe PGNiGu, po radosnym i beztroskim funkcjonowaniu pod nadzorem właśnie Pana wicepremiera, trwało kilka lat i dzięki temu że Pana czas polityczny się już skończył ostatecznie zakończyło się sukcesem oraz wejściem PGNiG na GPW i wzmocnieniem finansów Spółki o ca 3 mld PLN ze sprzedaży akcji. Te pieniądze między innymi zostały wykorzystane do kupienia przez PGNiG udziałów w koncesjach wydobywczych gazu i ropy  na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
4. O czym jeszcze zapomniał Pan wicepremier, ano np. o tym że to za jego czasów był najbardziej strategiczny okres realizowania Kontraktu Jamalskiego. W 1999 roku z udziałem przedstawicieli rządu Jerzego Buzka i oficjeli rosyjskich złożono tzw "złoty spaw" kończący budowanie gazociągu Jamalskiego. Tak, to było w Pana czasach kiedy Pan uczestniczył w rządzeniu Polską a nie w czasach rządu Leszka Millera.
5. Z takich drobiazgów o których też Pan wicepremier pewnie woli nie pamiętać to jeszcze jeden Projekt rządu którym Pan współkierował a który został zatrzymany przez rząd Leszka Millera. To był już prawie sfinalizowany Projekt sprzedania praktycznie całego rynku gazu w Polsce firmom zagranicznym. Gaz de France, Rhurgaz, i inne firmy miały przejąć/kupić wszystkie Spółki dystrybucji gazu w Polsce.
To tyle takich różnych wspominków dot. tego jak to naprawdę było...

Marek Kossowski - Facebook 27.04.2022

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Książkę tą Aleksander Kwaśniewski opisuje, że jest fascynująca. Jest opowieścią o dwóch znanych postaciach.

Więcej …
 

Sylwester Szafarz, dyplomata, pisarz, publicysta polityczny i wybitny specjalista historii i rozwoju Chin, przygotował do druku kolejną książkę: „Pandemia neoliberalnej globalizacji”.

Więcej …
 

To nie jest książka, nad którą przechodzi się, jak nad większością innych. To skarb. To pyszne świadectwo czasu. Dwa niesłychanie ważne elementy przyciągnęły mnie do niej i nie pozwoliły mi od niej się oderwać: to, jak bliska jest mi Polska Ludowa, i to jak ogromne znaczenie ma dla mnie literatura biograficzna, w tym autobiografistyka.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 23 gości 

Statystyka

Odsłon : 6401366

Temat dnia

Polska racja stanu

W Gazecie Wyborczej ostatnio Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która była ambasadorką w Moskwie i jest postrzegana jako autorytet od polityki wschodniej, wyłożyła nasze cele, które są kontynuacją polskich działań po 1990 r.

Więcej …

Na lewicy

W Warszawie w dniu 25 czerwca 2022 roku obradowała Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Podczas posiedzenia wysłuchano informacji na temat projektu „Porozumienie partii demokratycznej lewicy”.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 17 czerwca 2022 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia o charakterze sprawozdawczo-wyborczym. Uczestniczyło 18 osób. Sprawozdanie Zarządu Stowarzyszenia objęło okres działalności w latach 2017-2022.

Więcej …
 

Z inicjatywy Komitetu Okręgowego PPS w Płocku odbyło się w dniu 26 maja 2022 roku uroczyste spotkanie w siedzibie Towarzystwa Naukowego Płockiego poświęcone 130-leciu Polskiej Partii Socjalistycznej, które przypada w listopadzie.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 21 maja 2022 roku zebrały się będące w organizacji władze Polskiego Ruchu Lewicowego, które omówiły sytuację polityczno-społeczną w kraju oraz problemy rysujące się na tle konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

Więcej …
 

W dniu 21 maja 2022 roku w Warszawie odbyło się spotkanie byłego i aktualnego aktywu ugrupowań lewicowych w związku z 25. rocznicą przyjęcia w ogólnonarodowym referendum Konstytucji III RP.

Więcej …
 

W dniu 1 maja 2022 roku na Placu Grzybowskim w Warszawie odbyły się tradycyjne obchody Święta Pracy organizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. Oprócz członków  PPS z Warszawy i Mazowsza uczestniczyli przedstawiciele Unia Pracy, SDPl, Związkowej Alternatywy, Porozumienia Socjalistów, Stowarzyszenia im. Ignacego Daszyńskiego.

Więcej …
 

W dniu 1 maja 2022 roku w Warszawie odbyły się manifestacje pracownicze, które  zorganizowały ugrupowania: Nowa Lewica, Razem i związki zawodowe zrzeszone w OPZZ. W  wiecu i pochodzie, który przeszedł Szlakiem Królewskim uczestniczyli Posłanki i Posłowie Nowej Lewicy i Razem, działacze związkowi, mieszkańcy Warszawy.

Więcej …
 

Prezydium Rady Naczelnej PPS opublikowało po swym posiedzeniu w dniu 24 kwietnia 2022 roku Odezwę Pierwszomajową w roku 2022.
Członkowie PPS obchodzić będą swoje Święto Pracy w Warszawie i wielu ośrodkach miejskich, w których działa Partia.

Więcej …
 

W dniu 2 kwietnia 2022 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS oraz Centralny Sąd Partyjny i Centralna Komisja Rewizyjna PPS. Było to pierwsze spotkanie po odbywającym się przed dwoma tygodniami XLIV Kongresie PPS.

Więcej …
 

W dniu 21 marca 2022 roku na Cmentarzu Południowym w Warszawie odbył się pogrzeb zmarłego w dniu 14 marca dra inż. Mirosława Nizielskiego, działacza PPS, działacza samorządowego, nauczyciela akademickiego.

Więcej …
 

W dniu 19 marca 2022 roku w Warszawie obradował XLIV Kongres PPS. Miał on charakter sprawozdawczo-wyborczy.

Więcej …
 

W dniu 14 marca 2022 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Obradowano na temat planowanego na 19 marca XLIV Kongresu PPS. W spotkaniu uczestniczyli delegaci wybrani na kongres w ostatniej wojewódzkiej Konferencji Sprawozdawczo-Wyborczej oraz członkowie władz naczelnych z Mazowsza.

Więcej …