Nowe czasy

Czasy Platformy Obywatelskiej jako drugiej siły politycznej powoli mijają. W sondażu IBRiS z kwietnia 2021 roku poparcie dla Koalicji Obywatelskiej plasowało się na poziomie 15.2%. Sondaż Ipsos dla OKO.press daje KO wynik 18%. CBOS natomiast już 17 maja zbadał, że poparcie PO na ten moment wynosi 11%. Statystyki statystykami, ale co z tego?
W Polsce nie ma nastrojów pro-prywatyzacyjnych, to należy sobie wyjaśnić na wstępie. Zgodnie z badaniem CBOS na 2019 rok aż 81% Polek i Polaków popiera tezę, że państwo powinno zapewniać możliwie bogatą ofertę świadczeń społecznych, a aż 57% obywateli i obywatelek popiera wprowadzenie podatku progresywnego. Ludzie są podzieleni w kwestii prywatyzacji. Ma ona obecnie niemal tyle samo zwolenników (37%), co przeciwników (38%). Co natomiast istotne – liczba zwolenników prywatyzacji maleje, a przeciwników wzrasta nieprzerwanie od końca lat 90. Największe różnice widać między 2017 a 2019 rokiem, wówczas odsetek zwolenników spadł o 13 punktów procentowych, a przeciwników - wzrósł o 9 punktów procentowych.
Jeszcze na początku bieżącego roku pozycja PiS i PO wydawała się stabilna, a dwupartyjny system w Polsce mienił się jako układ nie do ruszenia. W końcu od 2005 roku ani w wyborach parlamentarnych, ani w wyborach prezydenckich nie obserwowaliśmy na pierwszych dwóch miejscach podium innych partii niż PO lub PiS. Od 16 lat Polki i Polacy wybierają między centroprawicowymi liberałami a konserwatywnymi prawicowcami.
W miarę rozwoju kapitalizmu w Polsce ludzie coraz bardziej przekonują się, że mityczny „zachodni kapitalizm” (który z resztą zawsze różnił się od wyobrażeń o nim naszych rodzimych epigonów leseferyzmu) nie jest krainą ze snów, a koszmarem klasy pracującej. Zmorą, w której Kodeks Pracy jest nic nie wartym kawałkiem papieru, gdzie za życie „jak z reklamy” czeka cię egzystencja na krawędzi interwencji komorniczej, gdzie wczasy dla najmniej zarabiających są tylko nostalgią z dzieciństwa.
Hanna Gronkiewicz-Waltz 19 maja w wywiadzie dla Radia RMF24 żaliła się, że Borys Budka nie rozumie młodego pokolenia i przez to PO traci poparcie na rzecz Polski 2050. Jest ona w błędzie, to nie pan Budka nie rozumie młodych, to sam neoliberalizm Platformy nie jest przyjazny młodemu pokoleniu. Młodzi potrzebują stabilnych miejsc pracy, by móc zapewnić sobie godny byt; aktywnej polityki państwa w budowaniu tanich mieszkań, by mieli warunki do samodzielnego życia i potencjalnego założenia rodziny; chcą pracować w przyjaznych warunkach i nie zabierać pracy do domu. Młodzi nie chcą platformerskiego „zmieniania pracy i brania kredytu”.
Platforma Obywatelska upada - i dobrze. Jest to szansa na przełamanie duopolu prawicowych partii, które na zmianę rządzą tym krajem. Szansa, której lewica socjalistyczna nie może przegapić. Od kilkunastu lat partie lewicowe w Polsce w mniejszym lub większym stopniu były podporządkowane liberałom z UW/PO. Najwyższy czas odrzucić moralizatorstwo liberalnych elit i strach przed odważnym działaniem. Trzeba wystąpić z programem skierowanym do pracownic i pracowników – nie do przedsiębiorców, z pomysłem na politykę społeczną, z planem na aktywne tworzenie miejsc pracy i tanich mieszkań przez państwo – lewica ma szanse stać się potężną siłą w parlamencie. Może nie za rok czy dwa, ale za 10 do 15 lat – jest to w zasięgu możliwości. Socjalizm to przyszłość‼️

Zespół Prasowy PPS - Facebook 21.05.2021

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 

Statystyka

Odsłon : 7278430

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …