Nowe czasy

Czasy Platformy Obywatelskiej jako drugiej siły politycznej powoli mijają. W sondażu IBRiS z kwietnia 2021 roku poparcie dla Koalicji Obywatelskiej plasowało się na poziomie 15.2%. Sondaż Ipsos dla OKO.press daje KO wynik 18%. CBOS natomiast już 17 maja zbadał, że poparcie PO na ten moment wynosi 11%. Statystyki statystykami, ale co z tego?
W Polsce nie ma nastrojów pro-prywatyzacyjnych, to należy sobie wyjaśnić na wstępie. Zgodnie z badaniem CBOS na 2019 rok aż 81% Polek i Polaków popiera tezę, że państwo powinno zapewniać możliwie bogatą ofertę świadczeń społecznych, a aż 57% obywateli i obywatelek popiera wprowadzenie podatku progresywnego. Ludzie są podzieleni w kwestii prywatyzacji. Ma ona obecnie niemal tyle samo zwolenników (37%), co przeciwników (38%). Co natomiast istotne – liczba zwolenników prywatyzacji maleje, a przeciwników wzrasta nieprzerwanie od końca lat 90. Największe różnice widać między 2017 a 2019 rokiem, wówczas odsetek zwolenników spadł o 13 punktów procentowych, a przeciwników - wzrósł o 9 punktów procentowych.
Jeszcze na początku bieżącego roku pozycja PiS i PO wydawała się stabilna, a dwupartyjny system w Polsce mienił się jako układ nie do ruszenia. W końcu od 2005 roku ani w wyborach parlamentarnych, ani w wyborach prezydenckich nie obserwowaliśmy na pierwszych dwóch miejscach podium innych partii niż PO lub PiS. Od 16 lat Polki i Polacy wybierają między centroprawicowymi liberałami a konserwatywnymi prawicowcami.
W miarę rozwoju kapitalizmu w Polsce ludzie coraz bardziej przekonują się, że mityczny „zachodni kapitalizm” (który z resztą zawsze różnił się od wyobrażeń o nim naszych rodzimych epigonów leseferyzmu) nie jest krainą ze snów, a koszmarem klasy pracującej. Zmorą, w której Kodeks Pracy jest nic nie wartym kawałkiem papieru, gdzie za życie „jak z reklamy” czeka cię egzystencja na krawędzi interwencji komorniczej, gdzie wczasy dla najmniej zarabiających są tylko nostalgią z dzieciństwa.
Hanna Gronkiewicz-Waltz 19 maja w wywiadzie dla Radia RMF24 żaliła się, że Borys Budka nie rozumie młodego pokolenia i przez to PO traci poparcie na rzecz Polski 2050. Jest ona w błędzie, to nie pan Budka nie rozumie młodych, to sam neoliberalizm Platformy nie jest przyjazny młodemu pokoleniu. Młodzi potrzebują stabilnych miejsc pracy, by móc zapewnić sobie godny byt; aktywnej polityki państwa w budowaniu tanich mieszkań, by mieli warunki do samodzielnego życia i potencjalnego założenia rodziny; chcą pracować w przyjaznych warunkach i nie zabierać pracy do domu. Młodzi nie chcą platformerskiego „zmieniania pracy i brania kredytu”.
Platforma Obywatelska upada - i dobrze. Jest to szansa na przełamanie duopolu prawicowych partii, które na zmianę rządzą tym krajem. Szansa, której lewica socjalistyczna nie może przegapić. Od kilkunastu lat partie lewicowe w Polsce w mniejszym lub większym stopniu były podporządkowane liberałom z UW/PO. Najwyższy czas odrzucić moralizatorstwo liberalnych elit i strach przed odważnym działaniem. Trzeba wystąpić z programem skierowanym do pracownic i pracowników – nie do przedsiębiorców, z pomysłem na politykę społeczną, z planem na aktywne tworzenie miejsc pracy i tanich mieszkań przez państwo – lewica ma szanse stać się potężną siłą w parlamencie. Może nie za rok czy dwa, ale za 10 do 15 lat – jest to w zasięgu możliwości. Socjalizm to przyszłość‼️

Zespół Prasowy PPS - Facebook 21.05.2021

 

Wydanie bieżące

Recenzje

To nie jest książka, nad którą przechodzi się, jak nad większością innych. To skarb. To pyszne świadectwo czasu. Dwa niesłychanie ważne elementy przyciągnęły mnie do niej i nie pozwoliły mi od niej się oderwać: to, jak bliska jest mi Polska Ludowa, i to jak ogromne znaczenie ma dla mnie literatura biograficzna, w tym autobiografistyka.

Więcej …
 

Jest już na polskim rynku wydawniczym książka o bardzo podobnym tytule: Rzeczpospolita III i pół Sylwii Milan, [Lublin] 2009: zbiór wywiadów z 50 osobami, wydanych na 20. rocznicę obrad Okrągłego Stołu i przedrukowanych z londyńskiego tygodnika „Cooltura”, zbieżność tytułów jest chyba jednak przypadkowa, choć do książki Milan nieprzypadkowo jeszcze powrócę.

Więcej …
 

Profesor Kaarle Nordenstreng jest znanym medioznawcą fińskim związanym z Uniwersytetem w Tampere. Przez wiele lat pełnił funkcję prezydenta Międzynarodowej Organizacji Dziennikarzy z siedzibą w Pradze (IOJ). W ostatnich tygodniach ukazała się opracowana przez niego obszerna monografia  dotycząca historii tej organizacji, ludzi z nią związanych oraz procesów społeczno-politycznych, których była inicjatorem.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 40 gości 

Statystyka

Odsłon : 5973519

Temat dnia

Unia Europejska socjalna a nie liberalna

Spór polskiego rządu na wielu frontach z instytucjami UE rozpala znaczną część opinii publicznej w Polsce do granic czerwoności. Jedni – strona rządowa i jej gorący zwolennicy i tzw. “eurosceptycy” – uparcie twierdzą, że to walka o polską suwerenność i że nie dało się tego uniknąć. Druga z kolei, czyli jak to lubią o sobie mówić – “euroentuzjaści” – mobilizują się pod hasłem “walki o przyszłość Polski w Unii” i “obrony europejskich wartości”.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 12 października 2021 roku w rocznicę bitwy pod Lenino, w wielu miejscach w kraju pod pomnikami żołnierzy polskich i radzieckich przedstawiciele ugrupowań lewicowych złożyli kwiaty, upamiętniając rozpoczęcie szlaku bojowego Ludowego Wojska Polskiego na froncie wschodnim II wojny światowej.

Więcej …
 

W dniu 10 października 2021 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej PPS. Przyjęto uchwałę w sprawie terminu XLIV Kongresu, który odbyć się ma w Warszawie 19 marca 2022 roku.

Więcej …
 

W dniu 9 października 2021 roku w Warszawie dokonano zakończenia procesu likwidacji SLD i Wiosny i powołano partię Nowa Lewica.

Więcej …
 

W dniu 2 października 2021 roku w Warszawie Konferencja „Relacje Polska-Białoruś – co dalej?” zorganizowana przez Stowarzyszenie Polska-Białoruś przy współudziale redakcji: „Myśl Polska", „Polityka Polska” i  „Przegląd Socjalistyczny”.

Więcej …
 

W związku ze zwycięstwem wyborczym Socjaldemokratycznej Partii Niemiec w wyborach do Bundestagu przewodniczący RN PPS, senator Wojciech Konieczny skierował w dniu 28 września 2021 roku list gratulacyjny na ręce przewodniczącego SPD.

Więcej …
 

18 września 2021 roku w Warszawie  odbyło się spotkanie Polskiego Ruchu Lewicowego (PRL) w organizacji!  Podstawą dyskusji, stał się referat o celach i zadaniach partii w aktualnej sytuacji społeczno-politycznej zaprezentowany przez Koordynatora Krajowego kol. Zbigniewa Sowę.

Więcej …
 

12 września 2021 roku w Ewinie odbyły się uroczystości związane z 77 rocznicą słynnej bitwy partyzanckiej z Niemcami podczas II wojny światowej. W bitwie stoczonej w dniach 12-13  września 1944 roku brały udział.  oddziały partyzanckie 3. Brygadę Armii Ludowej im. Józefa Bema, wspierane przez oddział Batalionów Chłopskich i skoczków z Polskiego Sztabu Partyzanckiego.

Więcej …
 

W dniu 9 września 2021 r. odbyła się doroczna, już XIII Konferencja „na szczycie” państw członkowskich BRICS (w formie video linku). Jej hasło brzmiało: „BRICS@15 Cooperation for Continuity, Consolidaion and Consensus” (BRICS@15 - to aluzja do 15 lat istnienia tej Organizacji). Obradom przewodniczył premier Narendra Modi (Indie), rotacyjny przewodniczący BRICS w roku 2021.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna poinformowała w dniu 6 września 2021 roku o swoim stanowisku wobec wprowadzenia przez prezydenta stanu wyjątkowego na części terytorium Polski.

Więcej …
 

W dniu 25 sierpnia 2021 roku odbyło się Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Koła PPS Warszawa-Śródmieście. Uczestniczący w nim członkowie wyrazili uznanie dla ustępującego Komitetu, którego pracami kierował tow. Janusz Ptaszkiewicz.
Komitet uzyskał absolutorium od uczestników zebrania.

Więcej …
 

Zbigniew Sowa – działacz lewicy z Pomorza poinformował, że w dniu 29 lipca 2021 roku  w Sosnowcu zawiązała się grupa 11 osób inicjująca powołanie do życia nowej lewicowej partii politycznej o nazwie: POLSKI RUCH LEWICOWY, którego zwieńczeniem będzie spotkanie założycielskie planowane na połowę września br. w Warszawie.

Więcej …
 

Tradycyjnie, co roku, z okazji kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej składają kwiaty przed pomnikami, tablicami pamięci i na grobach ofiar tego największego w XX wieku zbiorowego aktu walki o wolność i niepodległość Polski.

Więcej …