Lewica przed wyborami 2023

Email Drukuj PDF

Z Pauliną Piechna-Więckiewicz wiceprzewodniczącą Nowej Lewicy rozmawia Przemysław Prekiel

W jakiej konfiguracji Lewica przygotowuje się do wyborów? Wspólna lista jest już chyba nierealna?


Od początku mówiliśmy, żeby Zjednoczona Prawica przestała rządzić, to opozycja musi mieć jakiś pomysł i pakiet do zaoferowania dla Polek i Polaków. Samo odsunięcie PiS od władzy to za mało. Obecnie nie ma większej woli na opozycji do tego, żeby tworzyć wspólną listę.Będzie zatem wyłącznie lewicowa koalicja?

Na pewno będziemy startować jako Nowa Lewica z partią Razem, a co do reszty to jeszcze kwestia dalszych rozmów. Nie ma obecnie woli ani ze strony PSL ani Polski 2050, żeby tworzyć jedną listę z PO. Opozycji łatwiej się dogadać w starcie do Senatu. Chcemy kontynuować projekt senacki, który dał nam większość i warto to kontynuować. I tu nie ma wątpliwości, że się uda.

Rozmawiacie również z PPS i Unią Pracy?

Tak, mam nadzieję, że uda nam się porozumieć, tak, aby w jak najszerszej lewicowej formule wystartować wspólnie.

Lewica promuje projekt ustawy o rencie wdowiej. Kogo on ma głównie dotyczyć?

Chcemy rozwiązać problemy grupy społecznej, której życie upływa pod znakiem wielkiego ubóstwa. I to jest nasza rola, żeby rozwiązywać te problemy. Nasz projekt mógłby poprawić sytuację nawet półtora milionów Polek i Polaków, w większości Polek, bowiem to kobiety żyją dłużej, kobiety również otrzymują niższe świadczenia. Liderem tego programu jest
poseł Arkadiusz Iwaniak, który jest również jest jego pomysłodawcą. Dobrze stało się, że robimy to w ramach inicjatywy obywatelskiej. Ma to wówczas większe rażenie społeczne, angażuje tysiące obywateli i jest trudniejsze do odrzucenia. Sprawdzimy niebawem jak bardzo zależy władzy
na losie wdowców i wdów. Przy tym projekcie współpracujemy od początku z OPZZ, oraz organizacjami senioralnymi.

Projekt budzi duże zainteresowanie?

Ogromne! Spotykamy się z dużym odzewem, ludzie pytają o szczegóły. Projekt budzi bardzo dużo pozytywnych emocji. Poprzez to widzę, jak wielkie budzi nadzieje, że uda się tę sprawę doprowadzić do końca. Projekt przewiduje, że wdowiec lud wdowa mogłaby/mógłby otrzymać swoje świadczenie i powiększyć je o 50% po zmarłym małżonku, to ważne, żeby przy okazji pamiętać o następujących kwestiach. Ten projekt uprawnia osoby ubezpieczone nie tylko w ZUS, ale również w KRUS, oraz emerytur mundurowych. Mamy też górny limit otrzymywanego świadczenia, wynosi on trzykrotność średniej emerytury, to obecnie kwota 7600 zł i ma
obowiązywać również wstecz. Mamy starzejące się społeczeństwo i musimy odpowiedzieć na potrzeby tego społeczeństwa. Apelujemy przy okazji o waloryzację rent i emerytur i podniesienie zasiłku pogrzebowego do 7 tysięcy złotych. To jest element naszego programu „bezpieczny senior”.
Wychodzimy z założenie, że państwo powinno być z nami, obywatelami, na każdym etapie życia, także w tym momencie, gdy odchodzi ktoś bliski.

Jak idzie zbieranie podpisów?

Spotykamy się z dużym zainteresowaniem społecznym. Nasze posłani i nasi posłowie jeżdżą obecnie po kraju i namawiają do poparcia naszego projektu. Planujemy w przyszłości również spotkania otwarte, ale na razie rozmowy i dialog trwa na ulicach i bazarach, padają konkretne pytania od mieszkańców dotyczące szczegółów. Staramy się być przy ludziach. Ta formuła się sprawdza i jest bardzo konstruktywna.

Seniorzy to dla Lewicy ważna grupa społeczna?

Oczywiście, tym bardziej, że pod rządami prawicy, wbrew pozorom, seniorom żyje się coraz trudniej. Galopująca inflacja w pierwszej kolejności uderza  w najsłabsze grupy, a bez wątpienia seniorzy do takiej grupy należą. Dziś osoby starsze nie chcą tylko godnie żyć, ale rozwijając się, uczyć, być aktywne. Wspaniałą prace wykonują tu Uniwersytety Trzeciego Wieku, ale część osób nie ma do nich dostępu. Tę ofertę należy poszerzyć, bowiem seniorzy są dziś bardziej aktywni, niż kiedyś. Tu kłania się problem z opieką nad dziećmi do lat trzech, wobec czego dziadkowie wypełniają te lukę, rezygnując ze swoich aspiracji. Dla nas ważni są również ludzie młodzi. Niemal niezauważalny jest problem psychiatrii dziecięcej. Ilość prób samobójczych, która jest najwyższa od kilkunastu lat, przeraża. Ogromne spustoszenie wywołała tu pandemia. Dzisiejsza rzeczywistość nie jest dobra do posiadania dzieci oraz ich wychowywania. Homofobia wyklucza osoby LGBT, a prawa kobiet są coraz bardziej niszczone przez prawicę.

Na kogo najbardziej liczycie przy współpracy w realizacji lewicowych postulatów?

Naszym pierwszorzędnym partnerem są związki zawodowe. Współpracujemy z nimi od dawna, przy różnych projektach. Dotyczy to również związkowców z „Solidarności”, pomijam liderów, którzy sprzyjają władzy, ale nie wszyscy są w tym środowisku z tego zadowoleni , są tam bardzo wartościowi ludzie. Zauważamy chyba wszyscy brak realnego dialogu społecznego. Stronę społeczną się często pomija i traktuje niepoważnie. W naszym klubie za sprawy związków zawodowych odpowiada Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, za kontakty ze związkami zawodowymi w Nowej Lewicy mam zaszczyt i przyjemność odpowiadać ja. Nowym przewodniczącym OPZZ został Piotr Ostrowski, z którym na pewno będziemy współpracować.  Nie ma chyba bardziej kompetentnej osoby. Warto wspierać również samorządowców, bowiem obecna władza ograbia samorządy z kolejnych środków. A brak pieniędzy na samorząd to nie brak pieniędzy dla wójta, burmistrza czy prezydenta, a dla naszych małych ojczyzn.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Przemysław Prekiel


 

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 36 gości 

Statystyka

Odsłon : 7340394

Temat dnia

Dwa światy

Dwa światy, ten sam dzień. Dwie strony tej samej politycznej monety. Kilka, kilkanaście tysięcy ludzi w Warszawie wczoraj na placu Zamkowym to na pewno nie był milion z roku 2023, ale i moment organizacji tego wydarzenia był inny.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 25 maja 2024 roku minęła 10 rocznica śmierci Generała Wojciech Jaruzelskiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości złożenia kwiatów przed grobem Generała na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W wydarzeniu tym uczestniczyła grupa kilkudziesięciu najbliższych współpracowników i przyjaciół Generała oraz rodzina.

Więcej …
 

17 maja 2024 r. Rada Mazowiecka PPS zorganizowała Konferencję Programową pt. Założenia ideowe PPS a postęp cywilizacyjny. W konferencji uczestniczyli aktywiści PPS i OM PPS oraz liczna grupa bezpartyjnych socjalistów.

Więcej …
 

Tradycyjnie, jak co roku, w dniu 1 maja 2024 roku, odbyły się na Placu Grzybowskim w Warszawie centralne uroczystości Święta Pracy zorganizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych: PPS, Nowej Lewicy, Unii Pracy oraz OPZZ, a także Młodych Socjalistów, Porozumienia Socjalistów i Stowarzyszenia im. I. Daszyńskiego. Uczestniczyli przedstawiciele branżowych związków zawodowych i licznie mieszkańcy Warszawy.

Więcej …
 

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …