Subiektywnie o 2023 roku.

Kilka spraw będzie decydujących. Po pierwsze jednak wojna w Ukrainie. Jesteśmy w niej zaangażowani nie mniej, niż Białoruś. Dostawy broni, szkolenie, logistyka, wsparcie finansowe. To stwarza ryzyko przekroczenia granicy, poza którą jest już wojna bezpośrednia.

Nie można zniszczyć Rosji bez narażenia się na zniszczenie Polski. Większość Polaków tego nie rozumie. Akceptujemy zwalczanie różnych narodów (Kurdowie, Palestyńczycy, mniejszości w różnych krajach, itd.) dążących do niepodległości, a nie akceptujemy zakończenia wojny w Ukrainie ze zmianami terytorialnymi. Fałszywą świadomość buduje powielanie propagandy Ukrainy, która brzmi tak, jakby wojska ukraińskie okupowały terytorium Rosji, a jest odwrotnie.
Po drugie, nowe układanie powiązań gospodarczych w Europie. Nasze widzenie polityki jako ważniejszej od gospodarki źle rokuje. Kraje zachodniej Europy w polityce będą kierować się w dużym stopniu racjami gospodarczymi. My będziemy raczej preferować relacje polityczno-militarne z USA. Spójność krajów Europy Środkowo-Wschodniej jest niepewna. Od zakończenie I wojny światowej i powstania tych państw, zawsze ważniejsze dla nich były związki z silnymi, odpowiednio z Niemcami, Francją, czy krajami skandynawskimi. Nie zaakceptują wiodącej roli Polski, do czego aspirujemy.    
Po trzecie sprawa wyborów. PIS rozpocznie festiwal spójnych działań. Będą nowe świadczenia socjalne i ulgi dla różnych grup społecznych. Udział w wojnie, nie tyle w Ukrainie, ile przeciwko Rosji, demonstrowanie militaryzacji kraju (z długów, na koszt przyszłych pokoleń) uzyskuje poparcie społeczne. W sprawach socjalnych i wojny opozycja nie będzie się odróżniać. Prokuratura i propaganda PIS zaatakuje ważniejszych polityków opozycji. To czyni wynik wyborów bardzo niepewny, a prezentowany optymizm opozycji źle wróży.  
Po czwarte, sytuacja gospodarcza będzie się pogarszać, inflacja pozostanie. Ale wzrostowi cen będzie towarzyszył wzrost płac i różnych świadczeń. To jest możliwe w perspektywie wyborczej. Tym samym nie będzie pogorszenia konsumpcji, a jeśli trochę, to łatwo wytłumaczyć akceptowanym społecznie zaangażowaniem w wojnę. Tragiczne efekty gospodarcze wystąpią dopiero po wyborach.
Nie jest to optymistyczna perspektywa, ale obawiam się, że bardziej realna od tego, co słyszę w mediach.

Wiesław Żółtkowski

 

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 

Statystyka

Odsłon : 7590975

Temat dnia

Oświęcim 2025

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze (MTK) jest pierwszym stałym międzynarodowym trybunałem powołanym do sądzenia osób fizycznych oskarżonych o zbrodnie ludobójstwa, przeciwko ludzkości, czy zbrodnie wojenne. Podstawą prawną utworzenia i podejmowania działań przez MTK jest Statut Rzymski.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 15 grudnia 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja sprawozdawczo-wyborcza organizacji warszawskiej PPS w ramach przygotowań do XLV Kongresu PPS.

Więcej …
 

W dniu 14 grudnia 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad były przygotowania do XLV Kongresu PPS na wiosnę 2025 roku, wybory prezydenckie w Polsce 2025 roku oraz problemy polityczne towarzyszące procesom porządkowania państwa po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

Więcej …
 

W dniach 26-28 listopada 2024 roku w Nałęczowie pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej odbyła się konferencja naukowa pt. „Piękno w czasie nieodczytanym”, w której uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników nauki, dziennikarzy, działaczy społecznych z całego kraju.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna uczciła w dniu 11 listopada 2024 roku Dzień Niepodległości - 106 rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego po 123 latach rozbiorów.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2024 roku przedstawiciele PPS z udziałem innych ugrupowań lewicy złożyli wieńce pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, pierwszego premiera rządu jedności narodowej utworzonego z inicjatywy PPS przed 106 laty w Lublinie.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2024 roku  profesor Andrzej Werblan ukończył 100 lat. Jest ostatnim żyjącym członkiem Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej (RN PPS) z lat 40-stych.

Więcej …
 

W dniu 29 października 2024 roku, w przededniu Święta Zmarłych, delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej z sen. Wojciechem Koniecznym na czele złożyła kwiaty na grobie Kazimierza Pużaka na warszawskich Powązkach.

Więcej …
 

W dniu 26 października 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS.  Przedmiotem obrad było przyjęcie skorygowanego kalendarza przygotowań do XLV Kongresu zwyczajnego Partii, który planowany jest na I kwartał 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 17 października 2024 roku w Warszawie zebrało się Prezydium RN PPS. Podjęto zagadnie ni aktualne – sytuacji politycznej w kraju i uwarunkowań międzynarodowych.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 7 października 2024 roku odbyło się posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS poświęcone zakończeniu ewidencji PPS na Mazowszu w związku z zaplanowanym na I kwartał 2025 roku Kongresem PPS.

Więcej …
 

W dniu  21 września br. kierownictwo Okręgu Płockiego PPS zorganizowało spotkanie z młodymi socjalistami celem omówienia aktualnej sytuacji polityczno - gospodarczej w Polsce 2024 roku. W żywej, bardzo interesującej dyskusji omówiono najważniejsze kierunki działalności socjalistów w obecnych trudnych czasach.

Więcej …
 

W dniu 4 września 2024 roku, w 55. rocznicę śmierci Marii Kelles-Krauz, Radom uczcił tę wybitną działaczkę Polskiej Partii Socjalistycznej, społeczniczkę, socjalistkę i pierwszą w Polsce kobietę-przewodniczącą Rady Miasta, nadając jej tytuł Honorowej Obywatelki Radomia. Nadanie honorowego obywatelstwa odebrał jej potomek Michał Kelles-Krauz.

Więcej …