Jak to z gazem było i jak będzie?

Słucham tych wszystkich bzdur dot. sytuacji po wstrzymaniu dostaw gazu do Polski i zastanawiam się czy więcej jest kompletnych ignorantów, czy więcej cynicznych kłamców, czy więcej skrajnych idiotów. Takich, którzy z sensem komentują tę sytuację praktycznie brak. Poniżej trasa Baltic Pipe, który podobno miał i ma zapewnić ma nam niezależność od dostaw gazu z Rosji. Proszę zwrócić uwagę że ten mający nas "zbawić" gazociąg połączony jest z istniejącym już od dawna  na Morzy Północnym norweskim gazociągiem tj. z rurociągiem Europipe II. Tym gazociągiem już od dawna przetłaczany jest na rynek gaz wydobywany na Morzu Północnym. Sam fakt wybudowania Baltic Pipe nie zwiększy nawet o jedem m3 ilosci gazu tłoczonego przez Europipe II. Czy uda się "wypchnąć" któregoś z dotychczasowych kupujących gaz z Europipe II (?) czy uda się zwiększyć wydobycie przez istniejące na Morzu Północnym platformy (?) i czy to wieksze wydobycie "zmieści się w Europipe II (?). Na te pytania brak odpowiedzi.
Paradoks całej sytuacji tkwi w tym, że to co ma nam załatwić Baltic Pipe możemy już uzyskać od dawna. Te możliwości w zakresie infrastruktury przesyłowej daje nam Rewers na gazociągu Jamalskim, na granicy polsko - niemieckiej. Praktycznie te same ilości gazu które ma nam dostarczyć Baltic Pipe kupowaliśmy już parę lat temu i kilka miesięcy temu i tłoczyliśmy do Polski z kierunku zachodniego, z rynku europejskiego. Ale czy teraz, w obecnej sytuacji rynkowej ten gaz będziemy mogli kupić, czy wypełnimy nim Baltic Pipe, Rewers, i te wszystkie inne interkonektory. No może z wyjątkiem interkonektora który ma być latem uruchomiony na granicy polsko-słowackiej, wcale bym się nie zdziwił gdybyśmy przez ten interkonektor  kupowali gaz np. od jakiejś spółki węgierskiej.
Ale poważnie - biorąc pod uwagę obecną sytuację na europejskim rynku gazu może jednak tak się stać, że Baltic Pipe będzie pusty, podobnie jak Nord Stream 2, gazociąg Jamalski, etc. Oby tak się nie stało.
I teraz już na koniec, w nawiązaniu do tych wszystkich wypowiedzi obarczających winą za te wszystkie kłopoty Rząd Leszka Millera, czy w ogóle rządy w latach 2001/2005, bo to nie tylko w tym czasie premierem był Leszek Miller i nie tylko SLD tworzyło te rządy. Dlaczego niemożliwe było w tamtym czasie wybudowanie Baltic Pipe i tzw Gazociągu Norweskiego? Z kilku powodów:
1. Norwedzy, którzy byli partnerem w parafowanej Umowie, poinformowali PGNiG że nie podpiszą tej Umowy i nie będą jej realizować (fakt ten jest udokumentowany)
2. Kontrakt Jamalski podpisany w efekcie Porozumienia między rządami Polski i Federacji Rosyjskiej był w mocy. Rządem Polski który podpisał ten Kontrakt nie był rząd Leszka Millera tylko Hanny Suchockiej.
3. Zerwanie tego Kontraktu ot tak sobie, bez konsekwencji finansowych, nie było możliwe. Tych konsekwencji PGNiG nie dałby rady udźwignąć. Podjęcie ryzyka realizacji takiego Projektu jak gazociąg Norweski przy obowiązującym Kontrakcie Jamalskim było praktycznie niemożliwe. Ale problem i tak rozwiązali Norwedzy oświadczając, że nie podpiszą Umowy.
4. Kontrakt zawarty na okres 25 lat między PGNiG a Gazprom Export w 1996 r. ustalał w systemie take-or-pay wysokość dostaw, które rozpoczęły się w 2000 r., na łącznie 250 mld m³ (faktycznie 232,32 mld m³; maksymalnie od 2010 r. na poziomie 13,44 mld m³ rocznie)[10].
5. Dopiero w związku z renegocjacjami polsko-rosyjskimi z 2003 r. w podpisanym wówczas protokole dodatkowym dokonano zmniejszenia łącznej wysokości dostaw do poziomu 161,4 mld m³ (tj. o 30,5%; maksymalnie od 2015 na poziomie 9 mld m³), wydłużając równocześnie o jeden rok (do 2022) okres obowiązywania kontraktu[11]. Te renegocjacje zaczęły otwierać możliwości dywersyfikacji dostaw, niemniej Kontrakt dalej był w mocy i nie dawał przestrzeni na dostawy z innych kierunków na poziomie 5, 7 lub 10 mld m3 gazu.
Konkluzja - wyrwanie się z Kontraktu Jamalskiego nigdy nie było łatwe ani możliwe. I rzeczywistym powodem braku przestrzeni na dywersyfikację było podpisanie tego Kontraktu a nie jego realizacja., której praktycznie nie można było przerwać, i nkt żaden rząd tego nie zrobił. Teraz, kiedy Kontrakt Jamalski się kończy rzeczywista przestrzeń na dywersyfikację się otwiera. Pytanie czy i jakim gazem zostanie zapełniona? Zważywszy, że ca 40% europejskiego rynku gazu to gaz rosyjski może być i tak że nadal ten gaz rosyjski będziemy kupować, tylko od firm trzecich, np węgierskich. Wojna i to co robi Rosja w Ukrainie może doprowadzić do ograniczenia ich udziału w tym rynku europejskim ale muszą się znaleźć inne źródła dostaw.
A teraz kolejne paradoksy, generowane przez luki pamięciowe niektórych polityków. Pan Janusz Steinhoff, wicepremier w rządzie Jerzego Buzka co rusz wypowiada się jakie to ambitne plany były przygotowane w jego czasach i jak to rząd Leszka Millera to wszystko popsuł, no to po kolei:
1. Projekt gazociągu Norweskiego i Baltic Pipe - utopia, w czasie przekontraktowania gazem z Kontraktu Jamalskiego realizacja tego projektu była całkowicie niemożliwa - co powiedzieli nam sami Norwedzy składając oświadczenie że nie będą tego Projektu realizować i nie podpiszą Umowy.
2. O czym zapomniał Pan Steinhoff, a co było między innymi efektem jego działania? A zapomniał że firma która miała realizować ten Projekt po stronie polskiej czyli PGNiG w tym czasie (2000/2001) była praktycznie bankrutem i nie miała żadnych zdolności ekonomicznych aby taki projekt zrealizować.
3.  Uzdrawianie finansowe PGNiGu, po radosnym i beztroskim funkcjonowaniu pod nadzorem właśnie Pana wicepremiera, trwało kilka lat i dzięki temu że Pana czas polityczny się już skończył ostatecznie zakończyło się sukcesem oraz wejściem PGNiG na GPW i wzmocnieniem finansów Spółki o ca 3 mld PLN ze sprzedaży akcji. Te pieniądze między innymi zostały wykorzystane do kupienia przez PGNiG udziałów w koncesjach wydobywczych gazu i ropy  na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
4. O czym jeszcze zapomniał Pan wicepremier, ano np. o tym że to za jego czasów był najbardziej strategiczny okres realizowania Kontraktu Jamalskiego. W 1999 roku z udziałem przedstawicieli rządu Jerzego Buzka i oficjeli rosyjskich złożono tzw "złoty spaw" kończący budowanie gazociągu Jamalskiego. Tak, to było w Pana czasach kiedy Pan uczestniczył w rządzeniu Polską a nie w czasach rządu Leszka Millera.
5. Z takich drobiazgów o których też Pan wicepremier pewnie woli nie pamiętać to jeszcze jeden Projekt rządu którym Pan współkierował a który został zatrzymany przez rząd Leszka Millera. To był już prawie sfinalizowany Projekt sprzedania praktycznie całego rynku gazu w Polsce firmom zagranicznym. Gaz de France, Rhurgaz, i inne firmy miały przejąć/kupić wszystkie Spółki dystrybucji gazu w Polsce.
To tyle takich różnych wspominków dot. tego jak to naprawdę było...

Marek Kossowski - Facebook 27.04.2022

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości 

Statystyka

Odsłon : 7340443

Temat dnia

Dwa światy

Dwa światy, ten sam dzień. Dwie strony tej samej politycznej monety. Kilka, kilkanaście tysięcy ludzi w Warszawie wczoraj na placu Zamkowym to na pewno nie był milion z roku 2023, ale i moment organizacji tego wydarzenia był inny.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 25 maja 2024 roku minęła 10 rocznica śmierci Generała Wojciech Jaruzelskiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości złożenia kwiatów przed grobem Generała na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W wydarzeniu tym uczestniczyła grupa kilkudziesięciu najbliższych współpracowników i przyjaciół Generała oraz rodzina.

Więcej …
 

17 maja 2024 r. Rada Mazowiecka PPS zorganizowała Konferencję Programową pt. Założenia ideowe PPS a postęp cywilizacyjny. W konferencji uczestniczyli aktywiści PPS i OM PPS oraz liczna grupa bezpartyjnych socjalistów.

Więcej …
 

Tradycyjnie, jak co roku, w dniu 1 maja 2024 roku, odbyły się na Placu Grzybowskim w Warszawie centralne uroczystości Święta Pracy zorganizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych: PPS, Nowej Lewicy, Unii Pracy oraz OPZZ, a także Młodych Socjalistów, Porozumienia Socjalistów i Stowarzyszenia im. I. Daszyńskiego. Uczestniczyli przedstawiciele branżowych związków zawodowych i licznie mieszkańcy Warszawy.

Więcej …
 

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …