Jesteśmy już na wojnie

Jesteśmy już na wojnie, choć mam nieodparte wrażenie, mało kto z Was ma tego świadomość. Blisko 30 lat, zgłębiam z wielką pasją historię konfliktów zbrojnych. Wiele z nich osobiście pamiętam, jak I Wojnę w Zatoce, Operację NATO przeciwko Jugosławii czy Afganistanowi, II Wojnę w Zatoce czyli wojnę z Irakiem, wojnę w Libii.
Zawodowo na łamach prasy jako dziennikarz opisywałem Wojnę 5 dniową w Gruzji, konflikt na wschodniej Ukrainie w 2014, czy wojnę w Syrii.  
Wojna Azerbejdżanu i Armenii i Górny Karabach stała sie przedmiotem moich naukowych dociekań. Teraz , przekleństwem losu, przychodzi mi obserwować wojnę u wrót mojej ojczyzny , w sąsiedniej  Ukrainie , która wbrew pozorom wojną Rosji i Ukrainy nie jest.
To wojna na obszarze nieszczęsnej Ukrainy,  Rosji wspieranej przez Chiny i wojsk  Ukrainy wspieranej przez USA i całe NATO.
Dziś już  50  dzień agresji rosyjskiej na Ukrainę.  Nocą był  atak na rosyjski krążownik "Moskwa" , płynie  rzeka uzbrojenia ciężkiego, jadąca z Rzeszowa na wschód. Zaangażowanie militarne NATO, przekroczyło właśnie granice tzw. wojny hybrydowej.  Tam są nasze czołgi, artyleria, doradcy, a operacje militarne są prowadzone z udziałem i uzgodnieniu z NATO. Z wolna stajemy się "stroną wojującą".
Cenzura i agresja informacyjna odcięła Nas od obiektywnego obrazu rzeczywistości. Fb i media społecznościowe stał się areną starć różnej maści trolli (nicki bez twarzy, profile ze zwierzątkami itd), ludzi opłacanych - agentura wpływu, wreszcie zawodowców - żołnierzy wojsk od cyberprzestrzeni itd.
Strona rosyjska zakończyła wielkie przegrupowanie. Zmieniła dowódcę, jest nią "mój stary znajomy" z okresu publikacji o wojnie w Syrii , dowodzący udanie rosyjskim kontyngentem, w przełomowym momencie wojny  - generał Alekander Dwornikow. Rosjanie pojęli, ze to nie jest operacja specjalna i szykują się do pełnoskalowej wojny. Tzw. II faza rosyjskiej ofensywy,  rozpocznie moim zdaniem w ciągu 48 - 72 godzin
I puenta - Może to wojna słuszna, moralnie uzasadniona i Rosję da się pokonać. A może czeka nas los armii  Karola XII (Wojna Północna), Napoleona (wojna z Rosja) , Hitlera (atak III Rzeszy na ZSRR 1941-1945). Może jak pisze kilku moich znajomych,  Rosję jak Kartaginę trzeba wymazać z mapy świata, raz na zawsze.
Tak czy inaczej, jedząc święconkę, oglądając wedle gustu TVP jak wyborcy PiS, czy TVN jak wyborcy PO-KO warto chyba wiedzieć, że wpełzujemy  na wojnie z Rosją,  która z wojny hybrydowej wchodzi w tzw. fazę gorącą i z dużym prawdopodobieństwem może zahaczyć o nasz kraj. Bo na pokój, czy nawet rozejm nie ma na dziś w zgodnej ocenie analityków ze wschodu i zachodu najmniejszych widoków.
A może ja się mylę i nie znam na wojnie, geopolityce i technice wojskowej.  Wolałbym się mylić,  niż składać wieńce,  chodzić w zadumie po nowych miejscach pamięci narodowej.

Krzysztof Podgórski - Facebook 15 kwietnia 2022 roku

PS. "Wojna zaczyna się, gdy odchodzą z tego świata, ostatni świadkowie poprzedniej".

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 33 gości 

Statystyka

Odsłon : 7340377

Temat dnia

Dwa światy

Dwa światy, ten sam dzień. Dwie strony tej samej politycznej monety. Kilka, kilkanaście tysięcy ludzi w Warszawie wczoraj na placu Zamkowym to na pewno nie był milion z roku 2023, ale i moment organizacji tego wydarzenia był inny.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 25 maja 2024 roku minęła 10 rocznica śmierci Generała Wojciech Jaruzelskiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości złożenia kwiatów przed grobem Generała na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W wydarzeniu tym uczestniczyła grupa kilkudziesięciu najbliższych współpracowników i przyjaciół Generała oraz rodzina.

Więcej …
 

17 maja 2024 r. Rada Mazowiecka PPS zorganizowała Konferencję Programową pt. Założenia ideowe PPS a postęp cywilizacyjny. W konferencji uczestniczyli aktywiści PPS i OM PPS oraz liczna grupa bezpartyjnych socjalistów.

Więcej …
 

Tradycyjnie, jak co roku, w dniu 1 maja 2024 roku, odbyły się na Placu Grzybowskim w Warszawie centralne uroczystości Święta Pracy zorganizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych: PPS, Nowej Lewicy, Unii Pracy oraz OPZZ, a także Młodych Socjalistów, Porozumienia Socjalistów i Stowarzyszenia im. I. Daszyńskiego. Uczestniczyli przedstawiciele branżowych związków zawodowych i licznie mieszkańcy Warszawy.

Więcej …
 

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …