Rocznicowo, edukacyjnie

24 marca 1999 roku czyli 23 lata temu NATO bez zgodny ONZ, w myśl koncepcji przekształcenia się  z sojuszu obronnego,  w sojusz aktywnie działający militarnie  poza granicami państw członków rozpoczęło operację wojenną przeciwko Jugosławii

Wojnę poprzedziła tzw. prowokacja w Raczaku ( kierownik misji OBWE William Walker (obywatel USA)  oskarżył stronę serbską o dokonanie masowej egzekucji na ludności cywilnej. Zatajony raport medyczny i późniejsze ustalenia tego nie potwierdziły. Nieważne, tak jak słynne "próbówki Collina Powella, uzasadniły atak na Irak" tak "masakra w Raczaku" powielona przez media uzasadniła atak na Jugosławię.
W trakcie operacji , małe słabe państwo przez 4 miesiące bombardowało lotnictwo USA i krajów NATO.
Naloty cechowały liczne "pomyłki":
- podczas nalotu na most, trafiono jadący nim pociąg pasażerski (setki rannych i zabitych cywilów).
- zniszczono siedzibę TV , zabijając tam pracujących dziennikarzy
- zbombardowano omyłkowo ambasadę Chin w Belgradzie wraz jej dyplomatami
- omyłkowo zbombardowano wiele domów mieszkalnych , zabijajac licznych cywilów w tym kobiety i dzieci.
Po wojnie na terenach walk w Kosowie (teren ówczesnej Jugosławii) powstała  Camp Bondsteel – główna amerykańska baza wojskowa  w basenie Morza Śródziemnego   znajdująca się w pobliżu miasta Uroševac . Baza służy jako natowska kwatera główna misji Multinational Task Force East (MNTF-E).
Samo Kosowo wbrew zasadom Karty Narodów Zjednoczonych , decyzją separatystycznego parlamentu (nie było referendum), uznanego przez kraje zachodnie, uznano za odrębne państwo. To dziś taki protektorat NATO.
To 24 marca 1999,  ówczesny premier Rosji, Jewgienij Primakow, leciał do Waszyngtonu z od dawna pieczołowicie przygotowywaną, ważną wizytą. Kiedy był na środku Atlantyku przyszła wiadomość, że NATO bombarduje Belgrad, o czym nikt przedtem Moskwy nie zawiadomił,  ani na forum ONZ to z nią  uzgodnił. Primakow wydał wtedy polecenie pilotowi  zawracać. Samolot zawrócił, wizytę w ostatnim momencie odwołano.  
Od tego "zawrócenia" , symbolicznie , wielu politologów przyjmuje koniec partnerskiej przyjaznej-pokojowej współpracy Rosja - USA.  
Rosyjskie elity przyjęły pogląd , że "zimna wojna" i jej cele się nie zakończyła w 1991.  Że słabość polityczna i  militarna Rosji  i ogromna przewaga militarna USA i NATO , może sprawić, że wbrew prawu międzynarodowemu, z ominięciem USA mogą zaatakować i zniszczyć Rosję. Na bazie tych lęków i obaw, zaczęło się budowanie nowej polityczno -państwowej narracji rosyjskiej.
Od tego momentu 24 marca 1999 USA oraz NATO zaczęły z Rosją otwarcie  rywalizować. Okres idealistów, chcących budować jednolitą przestrzeń gospodarczą pokojową  od Gibraltaru do Władywostoku odszedł do historii.

 

Krzysztof Podgórski - Facebook 25.03.2022

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Redaktor Maciej Roślicki nie ustaje w promowaniu idei pokoju, pokojowego współistnienia i szerokiego porozumienia ludzi celem realizacji tych idei. W roku 2022 odbyła się w Krakowie Konferencja „Wojna w Europie – jaka będzie Unia Europejska”, która zgromadziła wielu wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, duchowieństwa, uczonych i dziennikarzy.

Więcej …
 

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 14 gości 

Statystyka

Odsłon : 7650768

Książka „Przegląd Socjalistyczny: Almanach 2004 – 2024” jest zbiorem wybranych artykułów, które ukazały się w okresie ostatnich 20 lat na łamach kwartalnika. Stanowią one niewielką, ale ważną cześć dorobku pisma. Jest to zbiór 60 artykułów: esejów, materiałów publicystycznych, felietonów napisanych przez 42 wybitnych autorów.

Więcej …
 

Więcej …
 

Więcej …

Temat dnia

Europa w mundurze. Dokąd zmierza Unia Europejska?

Z projektu cywilizacyjnego i strażnika pokoju Unia Europejska coraz bardziej przeobraża się w strukturę myślącą w kategoriach wojennych. Czy ta zmiana jest nieunikniona – czy raczej niebezpieczna?

Więcej …

Na lewicy

W dniu 22 marca 2025 roku w Warszawie obradowała Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Mazowieckiej Organizacji PPS przed XLV Kongresem Partii, który odbędzie się w maju 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku w Warszawie zebrała się Rada Naczelna PPS. Tematem głównym obrad była sprawa przyjęcia ostatecznych dokumentów organizacyjnych przed zbliżającym się XLV Kongresem Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku odbyła się w Katowicach konferencja „Blaski i cienie Polski Ludowej”. Została ona zorganizowana przez Stowarzyszenie Pokolenia, Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, Polski Ruch Lewicowy i Kluby Myśli Polskiej.

Więcej …
 

W dniu 15 grudnia 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja sprawozdawczo-wyborcza organizacji warszawskiej PPS w ramach przygotowań do XLV Kongresu PPS.

Więcej …
 

W dniu 14 grudnia 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad były przygotowania do XLV Kongresu PPS na wiosnę 2025 roku, wybory prezydenckie w Polsce 2025 roku oraz problemy polityczne towarzyszące procesom porządkowania państwa po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

Więcej …
 

W dniach 26-28 listopada 2024 roku w Nałęczowie pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej odbyła się konferencja naukowa pt. „Piękno w czasie nieodczytanym”, w której uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników nauki, dziennikarzy, działaczy społecznych z całego kraju.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna uczciła w dniu 11 listopada 2024 roku Dzień Niepodległości - 106 rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego po 123 latach rozbiorów.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2024 roku przedstawiciele PPS z udziałem innych ugrupowań lewicy złożyli wieńce pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, pierwszego premiera rządu jedności narodowej utworzonego z inicjatywy PPS przed 106 laty w Lublinie.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2024 roku  profesor Andrzej Werblan ukończył 100 lat. Jest ostatnim żyjącym członkiem Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej (RN PPS) z lat 40-stych.

Więcej …
 

W dniu 29 października 2024 roku, w przededniu Święta Zmarłych, delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej z sen. Wojciechem Koniecznym na czele złożyła kwiaty na grobie Kazimierza Pużaka na warszawskich Powązkach.

Więcej …
 

W dniu 26 października 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS.  Przedmiotem obrad było przyjęcie skorygowanego kalendarza przygotowań do XLV Kongresu zwyczajnego Partii, który planowany jest na I kwartał 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 17 października 2024 roku w Warszawie zebrało się Prezydium RN PPS. Podjęto zagadnie ni aktualne – sytuacji politycznej w kraju i uwarunkowań międzynarodowych.

Więcej …