Rocznicowo, edukacyjnie

24 marca 1999 roku czyli 23 lata temu NATO bez zgodny ONZ, w myśl koncepcji przekształcenia się  z sojuszu obronnego,  w sojusz aktywnie działający militarnie  poza granicami państw członków rozpoczęło operację wojenną przeciwko Jugosławii

Wojnę poprzedziła tzw. prowokacja w Raczaku ( kierownik misji OBWE William Walker (obywatel USA)  oskarżył stronę serbską o dokonanie masowej egzekucji na ludności cywilnej. Zatajony raport medyczny i późniejsze ustalenia tego nie potwierdziły. Nieważne, tak jak słynne "próbówki Collina Powella, uzasadniły atak na Irak" tak "masakra w Raczaku" powielona przez media uzasadniła atak na Jugosławię.
W trakcie operacji , małe słabe państwo przez 4 miesiące bombardowało lotnictwo USA i krajów NATO.
Naloty cechowały liczne "pomyłki":
- podczas nalotu na most, trafiono jadący nim pociąg pasażerski (setki rannych i zabitych cywilów).
- zniszczono siedzibę TV , zabijając tam pracujących dziennikarzy
- zbombardowano omyłkowo ambasadę Chin w Belgradzie wraz jej dyplomatami
- omyłkowo zbombardowano wiele domów mieszkalnych , zabijajac licznych cywilów w tym kobiety i dzieci.
Po wojnie na terenach walk w Kosowie (teren ówczesnej Jugosławii) powstała  Camp Bondsteel – główna amerykańska baza wojskowa  w basenie Morza Śródziemnego   znajdująca się w pobliżu miasta Uroševac . Baza służy jako natowska kwatera główna misji Multinational Task Force East (MNTF-E).
Samo Kosowo wbrew zasadom Karty Narodów Zjednoczonych , decyzją separatystycznego parlamentu (nie było referendum), uznanego przez kraje zachodnie, uznano za odrębne państwo. To dziś taki protektorat NATO.
To 24 marca 1999,  ówczesny premier Rosji, Jewgienij Primakow, leciał do Waszyngtonu z od dawna pieczołowicie przygotowywaną, ważną wizytą. Kiedy był na środku Atlantyku przyszła wiadomość, że NATO bombarduje Belgrad, o czym nikt przedtem Moskwy nie zawiadomił,  ani na forum ONZ to z nią  uzgodnił. Primakow wydał wtedy polecenie pilotowi  zawracać. Samolot zawrócił, wizytę w ostatnim momencie odwołano.  
Od tego "zawrócenia" , symbolicznie , wielu politologów przyjmuje koniec partnerskiej przyjaznej-pokojowej współpracy Rosja - USA.  
Rosyjskie elity przyjęły pogląd , że "zimna wojna" i jej cele się nie zakończyła w 1991.  Że słabość polityczna i  militarna Rosji  i ogromna przewaga militarna USA i NATO , może sprawić, że wbrew prawu międzynarodowemu, z ominięciem USA mogą zaatakować i zniszczyć Rosję. Na bazie tych lęków i obaw, zaczęło się budowanie nowej polityczno -państwowej narracji rosyjskiej.
Od tego momentu 24 marca 1999 USA oraz NATO zaczęły z Rosją otwarcie  rywalizować. Okres idealistów, chcących budować jednolitą przestrzeń gospodarczą pokojową  od Gibraltaru do Władywostoku odszedł do historii.

 

Krzysztof Podgórski - Facebook 25.03.2022

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości 

Statystyka

Odsłon : 7340339

Temat dnia

Dwa światy

Dwa światy, ten sam dzień. Dwie strony tej samej politycznej monety. Kilka, kilkanaście tysięcy ludzi w Warszawie wczoraj na placu Zamkowym to na pewno nie był milion z roku 2023, ale i moment organizacji tego wydarzenia był inny.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 25 maja 2024 roku minęła 10 rocznica śmierci Generała Wojciech Jaruzelskiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości złożenia kwiatów przed grobem Generała na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W wydarzeniu tym uczestniczyła grupa kilkudziesięciu najbliższych współpracowników i przyjaciół Generała oraz rodzina.

Więcej …
 

17 maja 2024 r. Rada Mazowiecka PPS zorganizowała Konferencję Programową pt. Założenia ideowe PPS a postęp cywilizacyjny. W konferencji uczestniczyli aktywiści PPS i OM PPS oraz liczna grupa bezpartyjnych socjalistów.

Więcej …
 

Tradycyjnie, jak co roku, w dniu 1 maja 2024 roku, odbyły się na Placu Grzybowskim w Warszawie centralne uroczystości Święta Pracy zorganizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych: PPS, Nowej Lewicy, Unii Pracy oraz OPZZ, a także Młodych Socjalistów, Porozumienia Socjalistów i Stowarzyszenia im. I. Daszyńskiego. Uczestniczyli przedstawiciele branżowych związków zawodowych i licznie mieszkańcy Warszawy.

Więcej …
 

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …