Wojna ukraińska z dystansu

Media i politycy cały czas informują tylko o wojnie z silnym, emocjonalnym przekazem jednej strony konfliktu. Pokazują nie statystykę, tylko konkretne ofiary. To jest obraz wstrząsający. Dobrze byłoby, aby do ludzi dotarło, że tak wygląda każda wojna, także te toczone w innych częściach świata. Zawsze giną kobiety i dzieci.
Po zastanowieniu się uważam, że wojnę w Ukrainie racjonalnie można analizować na tle doświadczeń innych konfliktów wojennych. Wcześniejsze wojny prowadzone przez USA pokazywano w Polsce od strony zaprzyjaźnionego wojska. W Iraku widzieliśmy tylko potęgę tysięcy rakiet i samolotów, ale już nie dziesiątki tysięcy zabitych w dywanowych nalotach na miasta. Obecny gen. Polko fotografował się w Iraku na tle flagi, a nie stosów trupów. Ale i tak wojska inwazyjne do Bagdadu dotarły po trzech tygodniach. Były niewielkie straty żołnierzy, ale wielkie wśród ludności.
Analiza wojen prowadzonych przez mocarstwa pokazuje, że sukces zbrojny był uzyskiwany atakami z powietrza, w których zrzucano więcej bomb, niż w II wojnie światowej. Później walki lądowe nie przynosiły już takich sukcesów. Rosjanie nie bombardują dywanowo, atakują punktowo, choć przy tym coraz częściej bombardują też budynki mieszkalne. Funkcjonują nadal linie kolejowe i duża część infrastruktury kraju. Nie jest blokowana dostawa uzbrojenia dla Ukrainy. Dziwne są komunikaty ukraińskie informujące, że zginęło 11 tys. żołnierzy rosyjskich i 2 – 3 tys. cywili. Doświadczenia innych wojen pokazuje, że te proporcje bywały skrajnie odwrotne. W Iraku zginęło ponad 600 tys. ludzi. Wskazując na odmienne taktyki wojenne Rosjanie nie działają wolnej od Amerykanów. Ale regułą wojen jest, że bez totalnego bombardowania nie zdobywa się bronionych miast.
Na tle poprzednich wojen świetnie
prezentuje się armia ukraińska. Trzeba jednak widzieć, jak wielkie i wszechstronne wsparcie ma od krajów NATO. To powoduje, że nie można jej porównywać z armiami innych zaatakowanych krajów, które były osamotnione. Nie wiem na ile prawdziwe są informacje, że armia Ukrainy liczyła 250 tys. żołnierzy plus obrona terytorialna. Inwazyjne wojska rosyjskie liczą do 200 tys. żołnierzy. To znów bardzo dziwne proporcje.
Następna sprawa, po totalnym bombardowaniu z powietrza wygrywano wojny. Ale później walki lądowe w Afganistanie (prowadzone przez Związek Radzicki i USA), Iraku, czy Syrii trwały długo i ostatecznie nie zakończyły się sukcesem. To podpowiada, że czymś normalnym w Ukrainie będzie klęska armii rosyjskiej.

Wiesław Żółtkowski - Facebook 10.03.2022

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 47 gości 

Statystyka

Odsłon : 7591099

Temat dnia

Oświęcim 2025

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze (MTK) jest pierwszym stałym międzynarodowym trybunałem powołanym do sądzenia osób fizycznych oskarżonych o zbrodnie ludobójstwa, przeciwko ludzkości, czy zbrodnie wojenne. Podstawą prawną utworzenia i podejmowania działań przez MTK jest Statut Rzymski.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 15 grudnia 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja sprawozdawczo-wyborcza organizacji warszawskiej PPS w ramach przygotowań do XLV Kongresu PPS.

Więcej …
 

W dniu 14 grudnia 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad były przygotowania do XLV Kongresu PPS na wiosnę 2025 roku, wybory prezydenckie w Polsce 2025 roku oraz problemy polityczne towarzyszące procesom porządkowania państwa po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

Więcej …
 

W dniach 26-28 listopada 2024 roku w Nałęczowie pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej odbyła się konferencja naukowa pt. „Piękno w czasie nieodczytanym”, w której uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników nauki, dziennikarzy, działaczy społecznych z całego kraju.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna uczciła w dniu 11 listopada 2024 roku Dzień Niepodległości - 106 rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego po 123 latach rozbiorów.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2024 roku przedstawiciele PPS z udziałem innych ugrupowań lewicy złożyli wieńce pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, pierwszego premiera rządu jedności narodowej utworzonego z inicjatywy PPS przed 106 laty w Lublinie.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2024 roku  profesor Andrzej Werblan ukończył 100 lat. Jest ostatnim żyjącym członkiem Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej (RN PPS) z lat 40-stych.

Więcej …
 

W dniu 29 października 2024 roku, w przededniu Święta Zmarłych, delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej z sen. Wojciechem Koniecznym na czele złożyła kwiaty na grobie Kazimierza Pużaka na warszawskich Powązkach.

Więcej …
 

W dniu 26 października 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS.  Przedmiotem obrad było przyjęcie skorygowanego kalendarza przygotowań do XLV Kongresu zwyczajnego Partii, który planowany jest na I kwartał 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 17 października 2024 roku w Warszawie zebrało się Prezydium RN PPS. Podjęto zagadnie ni aktualne – sytuacji politycznej w kraju i uwarunkowań międzynarodowych.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 7 października 2024 roku odbyło się posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS poświęcone zakończeniu ewidencji PPS na Mazowszu w związku z zaplanowanym na I kwartał 2025 roku Kongresem PPS.

Więcej …
 

W dniu  21 września br. kierownictwo Okręgu Płockiego PPS zorganizowało spotkanie z młodymi socjalistami celem omówienia aktualnej sytuacji polityczno - gospodarczej w Polsce 2024 roku. W żywej, bardzo interesującej dyskusji omówiono najważniejsze kierunki działalności socjalistów w obecnych trudnych czasach.

Więcej …
 

W dniu 4 września 2024 roku, w 55. rocznicę śmierci Marii Kelles-Krauz, Radom uczcił tę wybitną działaczkę Polskiej Partii Socjalistycznej, społeczniczkę, socjalistkę i pierwszą w Polsce kobietę-przewodniczącą Rady Miasta, nadając jej tytuł Honorowej Obywatelki Radomia. Nadanie honorowego obywatelstwa odebrał jej potomek Michał Kelles-Krauz.

Więcej …