Chiński rynek

cholajW dniu 15 lipca 2016 roku ukazała się najnowsza książka prof. Henryka Chołaja „Chiński wariant społecznej gospodarki rynkowej”.
Książka liczy ponad 260 stron druku. Stanowi zestaw dokumentacji i refleksji na temat przemian modelu gospodarki chińskiej na przestrzeni ostatnich 30 lat.
Książka zawiera 9 rozdziałów poświęconych w kolejności kształtowaniu się zaczątków chińskiego modelu gospodarczego wg koncepcji Deng Xiaopinga, rozwoju i eksperymentów gospodarczych, aktualnej sytuacji pod rządami prezydenta Xi Jinping oraz założeń ideowych przyszłych rozwiązań.
Książka  – Chiński wariant społecznej gospodarki rynkowej, to wyjątkowe, głębokie opracowanie dotyczące problemów przez nauki współczesne dotychczas nierozpoznanych m.in. ze względu na materię społeczno-ekonomiczną, która w swej dynamice nie poddaje się utartym schematom. Wybiega ona do przodu wbrew i w poprzek opinii klasyków marksizmu i samego Marksa, nie mówiąc o współczesnych badaczach tych zjawisk, przeżartych wirusem neoliberalizmu.
Książka prof. Henryka Chołaja – Chiński wariant społecznej gospodarki rynkowej, to wyjątkowe, głębokie opracowanie dotyczące problemów przez nauki współczesne dotychczas nierozpoznanych m.in. ze względu na materię społeczno-ekonomiczną, która w swej dynamice nie poddaje się utartym schematom. Wybiega ona do przodu wbrew i w poprzek opinii klasyków marksizmu i samego Marksa, nie mówiąc o współczesnych badaczach tych zjawisk, przeżartych wirusem neoliberalizmu.
Autor podjął w prezentowanej pracy trud zewidencjonowania i usystematyzowania zjawisk i procesów, jakie towarzyszą chińskiej modernizacji i transformacji od czasów ich protoplasty – Deng Xiaopinga aż do współczesności modelowanej przez Xi Jinpinga.
Książka zawiera materiały źródłowe i refleksje dotyczące intelektualnego zaplecza chińskich reform i etapowego kształtowania się koncepcji oraz praktyki ich wdrażania.
Znajdujemy tutaj wyraźne wskazanie, że nowy chiński model społeczno-gospodarczy zapoczątkowany przez przewodniczącego Denga, a realizowany przez kolejne pokolenia przywódców od 30 lat, ma charakter unikalny, wywodzi się zarówno z teoretycznych źródeł marksizmu, jak też doświadczeń chińskiej cywilizacji liczącej blisko 5 tysięcy lat.
Autor wyraźnie wskazuje, wbrew opinii niektórych ekonomistów, że realizowany dziś w Chinach model nie jest na pewno kapitalizmem państwowym. Nosi w sobie cechy określane jako społeczna gospodarka rynkowa oparta o chińską specyfikę i krytyczne podejście zarówno do kapitalizmu, jak i komunizmu w wersjach praktykowanych m.in. w świecie w XX wieku.
Praca prof. Henryka Chołaja warta jest przestudiowania, tym bardziej, że daje solidną porcję wiedzy do analizy przyszłego kształtu i modelu pędzących dynamicznie do przodu Chin.

Andrzej Ziemski

---
Henryk Chołaj - Chiński wariant społecznej gospodarki rynkowej. Wydawnictwo "Kto jest Kim" Warszawa 2016, stron 260.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 

Statystyka

Odsłon : 7295192

Temat dnia

Sprawa CPK

Nowy rząd nigdy nie był przy tym w stanie jasno, prosto i komunikacyjnie skutecznie wyjaśnić opinii publicznej co jest nie tak z planem CPK albo czemu założony przez poprzednią ekipę czas oddania inwestycji jest nierealny.

Więcej …

Na lewicy

Tradycyjnie, jak co roku, w dniu 1 maja 2024 roku, odbyły się na Placu Grzybowskim w Warszawie centralne uroczystości Święta Pracy zorganizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych: PPS, Nowej Lewicy, Unii Pracy oraz OPZZ, a także Młodych Socjalistów, Porozumienia Socjalistów i Stowarzyszenia im. I. Daszyńskiego. Uczestniczyli przedstawiciele branżowych związków zawodowych i licznie mieszkańcy Warszawy.

Więcej …
 

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …