Po rozruchach w Kazachstanie

Drukuj PDF

Krzysztof Podgórski

Kazachstan - o rozpoczęciu wyjścia wojsk ODKB, posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ODKB i końcu epki Nazarbajewa i oligarchów z nim związanych.
Wczoraj 10.01. 2022 odbyło się zdalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ODKB w której wzięli udział: prezydent Kazachstanu Kassym-Żomart Tokajew ,  prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Białorusi  Aleksander Łukaszenko, premier Armenii Nikol Paszynian, prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon i premier Kirgistanu Akylbek Zhaparow - przedstawiciele tych krajów, które wysłały swoje wojska do Kazachstanu. Głowy państw członków sojuszu wojskowego ODKB omawiały zagrożenia przed jakim stoi sojusz, w kontekście Kazachstanu, gdzie doszło do próby przewrotu państwowego części lokalnych elit przy wsparciu z zewnątrz.
Ewidentnie widać, że Rosjanie odrobili "lekcję" roku 2014 i na postradzieckim obszarze kolejny "majdan" pojawić się nie ma prawa. ODKB nie jest "papierowym tygrysem" a realnym sojuszem wojskowym, którego "siły szybkiego reagowania" faktycznie szybko działają. Wystarczyła doba a w Kazachstanie wylądowało ok. 3 000 elitarnych żołnierzy sił specjalnych i spadochroniarzy z 5 krajów.
Dziś wystąpił z posłaniem Prezydent Kazachstanu Tokajew i z tego wystąpienia ewidentnie widać, że w Kazachstanie doszło do walk wewnętrznych, wspartych z zewnątrz.   Ludzie związani z  byłym prezydentem Nursułtanem Nazarbajewem na czele z szefem Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego, byłym dwukrotnym premierem i szefem administracji Nazarbajewa Krymem Masymowewm próbowali przejąć władzę.  
Bezpieka Kazachstanu,  wykorzystując pilotowane przez siebie nielegalne organizacje ekstremistyczne,  w tym o charakterze zbrojnym, finansowane z zagranicy NGOS-y sprowokowała rozruchy, wycofała oddziały policji, pozwalając na zajęcie i palenie siedzib władz, lotniska itd.
W tym chaosie odsunięty miał zostać  od władzy  aktualny Prezydent i jego klan.
Ekipa buntowników to układ dawnej władzy, oligarchowie o orientacji prozachodniej. W sieci publikuje się zdjęcia Karyma Maksymowa z Hunterem Bidenem, przypomina się ,że doradcą Nazarbajewa za 14 mln dolarów był Thony Blair itd. Itd. Nie bez znaczenia jest też kontrola nad złożami uranu, Kazachstan dostarcza 40% światowej produkcji. Rozegrała się w Kazachstanie geopolityczna rozgrywka, z której zwycięsko wychodzi Rosja i Chiny, osłabione zostały wpływy Turcji a najbardziej krajów zachodnich.

Tezy dzisiejszego wystąpienia prezydenta Tokajewa
1. Wydarzenia w Kazachstanie zostały uznane za próbę zamachu stanu, która się nie powiodła. W trakcie próby zamachu stanu władze prawie całkowicie straciły kontrolę nad Ałmaty , co mogło doprowadzić do utraty kontroli nad całym  Kazachstanem.
2. Ponieważ sytuacja szybko się stabilizuje, wycofanie oddziałów ODKB,  które pomogły ustabilizować sytuację, może rozpocząć się 13 stycznia. Wycofanie wojsk zajmie 10 dni. Zakończyła się ostra faza operacji antyterrorystycznej w Kazachstanie.
3. Został powołany nowy premier Kazachstanu Alikhan Smailov.
4. Kazachstan wzmocni ilościowo i jakościowo Gwardię Narodową, aby mieć więcej możliwości przeciwdziałania zagrożeniom bezpieczeństwa narodowego.
5. Tokajew oskarżył bezpiekę (Komitet Narodowego Bezpieczeństwa)  Kazachstanu o niepowodzenie lub niechęć w zidentyfikowania zagrożenia. W wielu miastach w kraju przywódcy KNB oddawali  konspiratorom budynki, broń i dokumenty. System bezpieczeństwa państwa Kazachstanu zostanie poddany reorganizacji strukturalnej. Główni sprawcy trafią do sądu.
6. Tokajew bezpośrednio oskarżył otoczenie Nazarbajewa o tworzenie wokół siebie grupy superbogatych, nawet jak na standardy międzynarodowe. Tokajew uważa, że powinni „oddać  co należne mieszkańcom Kazachstanu”.
7. Wiele banków i funduszy zostanie poddanych audytowi, a pieniądze trafią na zapowiadane reformy społeczno-gospodarcze. Uznaje się, że grupy finansowe i oligarchiczne stały się beneficjentami wzrostu gospodarczego Kazachstanu.
8. Wydarzenia w Kazachstanie, według Tokajewa, były wynikiem problemów społeczno-gospodarczych i nieudanych działań niektórych organów państwowych. Organy te oderwały się od rzeczywistości i potrzeb obywateli i spowodowały wzrost rozwarstwienia własności.
9. Tokajew zniósł opłatę recyklingową w kraju, co było również jednym z ekonomicznych żądań protestujących. Ogłoszono pięcioletnie moratorium na podwyżki wynagrodzeń urzędników.
10. Ponadto Tokajew wprost oskarżał szefów organów państwowych, że nie wiedzą jak, a czasem po prostu boją się komunikować z narodem kazachskim.
11. Zapowiedziano otwarcie filii wiodących uczelni technicznych Rosji w Kazachstanie.
12. Polecono przywrócić porządek na granicy z Chinami, gdzie „wdziera się bałagan”. Rozbieżności między statystykami celnymi Kazachstanu i Chin sięgają miliardów dolarów. Niektóre samochody po prostu nie są sprawdzane.

Ponadto Tokajew zapowiedział, że:
13. Kazachstan zamierza stać się państwem „merytokratycznym”. Z grubsza mówiąc, władze zamierzają zmusić kazachskich oligarchów do dzielenia się pieniędzmi, aby nieco zmniejszyć nierówności, które urosły do poziomu „nieprzyzwoitego” . Teraz w Kazachstanie zbudują nie tylko kapitalizm, ale „kapitalizm z orientacją społeczną”.
14. We wrześniu br. Tokajew zamierza zaprezentować duży pakiet strukturalnych reform społeczno-gospodarczych, które powinny mieć na celu dobro obywateli Kazachstanu.
15. Tokajew polecił przerwać pracę spółki „Operator ROP”, powiązanej z Aliją Nazarbajewą, córką "El-baszy". Za jego pośrednictwem pobierana była opłata za użytkowanie,  anulowana przez Tokajewa. Jak wcześniej podano w prasie, najmłodsza córka Nazarbajewa przy pomocy tej firmy wycofała z kraju 300 milionów dolarów.
16.  Wszyscy oligarchowie będą zobowiązani do przekazywania pieniędzy na jeden fundusz, który poprawi życie obywateli. Kto odmówi, najprawdopodobniej może znaleźć się na listach wspólników zamachu stanu.
17. Zadeklarowano konieczność zwalczania nieprzejrzystych zamówień publicznych i umów kartelowych w zakresie zamówień publicznych. Zniesiono moratorium na kontrole uczestników zamówień publicznych.
18. Jeżeli w ciągu najbliższych sześciu miesięcy odpowiednie resorty nie opracują systemu reformy rynku paliw, to utrzymana zostanie państwowa regulacja wprowadzona przed 1 lipca.
19. Kazachstan gwarantuje interesy wszystkich inwestorów zagranicznych oraz ich inwestycji i aktywów na terytorium Kazachstanu.
20 . Postawiono zadanie walki z biurokratyzacją aparatu państwowego, który powinien „zbliżyć się do ludu” i przejść do sensownego wypełniania swoich obowiązków.
21. Kazachstan powinien aktywnie cyfryzować się – zmniejszyć ilość papieru, administracja ma zwiększyć liczbę  spotkań twarzą w twarz itp. Będzie w tej sprawie osobny dekret.
22. Prezydent Tokajew zapowiedział o walkę z wygładzonymi reportażami i ptasim językiem, który ukrywa nieprzyjemne fakty w sferze społecznej.
23. Tokajew zażądał wzmocnienia walki z bezrobociem i przyjęcia państwowych programów wsparcia dla bezrobotnej młodzieży.
24. Wszystkie te działania mają na celu wypracowanie nowej umowy społecznej. Stary de facto"umarł"  w styczniu 2022 roku.
W sumie w rozruchach z Kazachstanie 4-6 stycznia zginęło 164 osoby cywilne, 2300 zostało rannych , zginęło tez 16 funkcjonariuszy i żołnierzy a 1300 zostało rannych.

Krzysztof Podgórski - Facebook 11.01.2022

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Koniec stycznia. Drawsko Pomorskie. Mój pierwszy zimowy poligon. Minus dziewiętnaście stopni. Rozkładamy wojskowy namiot. Grabieją dłonie,

Więcej …
 

Sylwester Szafarz, dyplomata, pisarz, publicysta polityczny i wybitny specjalista historii i rozwoju Chin, przygotował do druku kolejną książkę: „Pandemia neoliberalnej globalizacji”.

Więcej …
 

To nie jest książka, nad którą przechodzi się, jak nad większością innych. To skarb. To pyszne świadectwo czasu. Dwa niesłychanie ważne elementy przyciągnęły mnie do niej i nie pozwoliły mi od niej się oderwać: to, jak bliska jest mi Polska Ludowa, i to jak ogromne znaczenie ma dla mnie literatura biograficzna, w tym autobiografistyka.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 35 gości 

Statystyka

Odsłon : 6335446

Temat dnia

Jak to z gazem było i jak będzie?

Słucham tych wszystkich bzdur dot. sytuacji po wstrzymaniu dostaw gazu do Polski i zastanawiam się czy więcej jest kompletnych ignorantów, czy więcej cynicznych kłamców, czy więcej skrajnych idiotów. Takich, którzy z sensem komentują tę sytuację praktycznie brak.

Więcej …

Na lewicy

Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II wojny światowej opublikowało w dniu 9 maja 2022 roku list otwarty do wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego i ministra Spraw Wewnętrznych Mariusza Kamińskiego w sprawie przyzwolenia na akcje hańbiące godność Polski i Narodu Polskiego wobec delegacji Ambasady Federacji Rosyjskiej na czele z Ambasadorem Siergiejem Andrejewem, na Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Dniu Święta Zwycięstwa w Warszawie.

Więcej …
 

W dniu 1 maja 2022 roku na Placu Grzybowskim w Warszawie odbyły się tradycyjne obchody Święta Pracy organizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. Oprócz członków  PPS z Warszawy i Mazowsza uczestniczyli przedstawiciele Unia Pracy, SDPl, Związkowej Alternatywy, Porozumienia Socjalistów, Stowarzyszenia im. Ignacego Daszyńskiego.

Więcej …
 

W dniu 1 maja 2022 roku w Warszawie odbyły się manifestacje pracownicze, które  zorganizowały ugrupowania: Nowa Lewica, Razem i związki zawodowe zrzeszone w OPZZ. W  wiecu i pochodzie, który przeszedł Szlakiem Królewskim uczestniczyli Posłanki i Posłowie Nowej Lewicy i Razem, działacze związkowi, mieszkańcy Warszawy.

Więcej …
 

Prezydium Rady Naczelnej PPS opublikowało po swym posiedzeniu w dniu 24 kwietnia 2022 roku Odezwę Pierwszomajową w roku 2022.
Członkowie PPS obchodzić będą swoje Święto Pracy w Warszawie i wielu ośrodkach miejskich, w których działa Partia.

Więcej …
 

W dniu 2 kwietnia 2022 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS oraz Centralny Sąd Partyjny i Centralna Komisja Rewizyjna PPS. Było to pierwsze spotkanie po odbywającym się przed dwoma tygodniami XLIV Kongresie PPS.

Więcej …
 

W dniu 21 marca 2022 roku na Cmentarzu Południowym w Warszawie odbył się pogrzeb zmarłego w dniu 14 marca dra inż. Mirosława Nizielskiego, działacza PPS, działacza samorządowego, nauczyciela akademickiego.

Więcej …
 

W dniu 19 marca 2022 roku w Warszawie obradował XLIV Kongres PPS. Miał on charakter sprawozdawczo-wyborczy.

Więcej …
 

W dniu 14 marca 2022 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Obradowano na temat planowanego na 19 marca XLIV Kongresu PPS. W spotkaniu uczestniczyli delegaci wybrani na kongres w ostatniej wojewódzkiej Konferencji Sprawozdawczo-Wyborczej oraz członkowie władz naczelnych z Mazowsza.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna opublikowała w dniu 24 lutego 2022 roku stanowisko w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Więcej …
 

W dniu 15 lutego 2022 roku w 78. rocznicę, przedstawiciele​ piotrkowskich organizacji lewicowych złożyli wieńce w hołdzie rozstrzelanym więźniom politycznym. W imieniu Polskiej Partii Socjalistycznej  wieniec złożył Towarzysz Bogdan Chrzanowski, przewodniczący Okręgowego Komitetu Robotniczego PPS w Piotrkowie Trybunalskim.

Więcej …
 

Zarząd Główny Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej przesłał do Wojewocy Mazowieckiego List otwarty w sprawie pozbawienia Szkoły Podstawowej Nr 8 w Legionowie,imienia „I Warszawska Dywizja Piechoty”.

Więcej …
 

W dniu 26 stycznia 2022 roku odbyło się pierwsze w nowej kadencji posiedzenie Prezydium Rady Mazowieckiej PPS. Omówiono szereg spraw organizacyjnych związanych z działalnością partii m.in. problem konsekwentnego przestrzegania obowiązków statutowych, w ramach których mieści się organizowanie życia partyjnego na Mazowszu i w obszarach sąsiednich objętych tradycyjnie działalnością Rady.

Więcej …