Po rozruchach w Kazachstanie

Drukuj PDF

Krzysztof Podgórski

Kazachstan - o rozpoczęciu wyjścia wojsk ODKB, posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ODKB i końcu epki Nazarbajewa i oligarchów z nim związanych.
Wczoraj 10.01. 2022 odbyło się zdalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ODKB w której wzięli udział: prezydent Kazachstanu Kassym-Żomart Tokajew ,  prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Białorusi  Aleksander Łukaszenko, premier Armenii Nikol Paszynian, prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon i premier Kirgistanu Akylbek Zhaparow - przedstawiciele tych krajów, które wysłały swoje wojska do Kazachstanu. Głowy państw członków sojuszu wojskowego ODKB omawiały zagrożenia przed jakim stoi sojusz, w kontekście Kazachstanu, gdzie doszło do próby przewrotu państwowego części lokalnych elit przy wsparciu z zewnątrz.
Ewidentnie widać, że Rosjanie odrobili "lekcję" roku 2014 i na postradzieckim obszarze kolejny "majdan" pojawić się nie ma prawa. ODKB nie jest "papierowym tygrysem" a realnym sojuszem wojskowym, którego "siły szybkiego reagowania" faktycznie szybko działają. Wystarczyła doba a w Kazachstanie wylądowało ok. 3 000 elitarnych żołnierzy sił specjalnych i spadochroniarzy z 5 krajów.
Dziś wystąpił z posłaniem Prezydent Kazachstanu Tokajew i z tego wystąpienia ewidentnie widać, że w Kazachstanie doszło do walk wewnętrznych, wspartych z zewnątrz.   Ludzie związani z  byłym prezydentem Nursułtanem Nazarbajewem na czele z szefem Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego, byłym dwukrotnym premierem i szefem administracji Nazarbajewa Krymem Masymowewm próbowali przejąć władzę.  
Bezpieka Kazachstanu,  wykorzystując pilotowane przez siebie nielegalne organizacje ekstremistyczne,  w tym o charakterze zbrojnym, finansowane z zagranicy NGOS-y sprowokowała rozruchy, wycofała oddziały policji, pozwalając na zajęcie i palenie siedzib władz, lotniska itd.
W tym chaosie odsunięty miał zostać  od władzy  aktualny Prezydent i jego klan.
Ekipa buntowników to układ dawnej władzy, oligarchowie o orientacji prozachodniej. W sieci publikuje się zdjęcia Karyma Maksymowa z Hunterem Bidenem, przypomina się ,że doradcą Nazarbajewa za 14 mln dolarów był Thony Blair itd. Itd. Nie bez znaczenia jest też kontrola nad złożami uranu, Kazachstan dostarcza 40% światowej produkcji. Rozegrała się w Kazachstanie geopolityczna rozgrywka, z której zwycięsko wychodzi Rosja i Chiny, osłabione zostały wpływy Turcji a najbardziej krajów zachodnich.

Tezy dzisiejszego wystąpienia prezydenta Tokajewa
1. Wydarzenia w Kazachstanie zostały uznane za próbę zamachu stanu, która się nie powiodła. W trakcie próby zamachu stanu władze prawie całkowicie straciły kontrolę nad Ałmaty , co mogło doprowadzić do utraty kontroli nad całym  Kazachstanem.
2. Ponieważ sytuacja szybko się stabilizuje, wycofanie oddziałów ODKB,  które pomogły ustabilizować sytuację, może rozpocząć się 13 stycznia. Wycofanie wojsk zajmie 10 dni. Zakończyła się ostra faza operacji antyterrorystycznej w Kazachstanie.
3. Został powołany nowy premier Kazachstanu Alikhan Smailov.
4. Kazachstan wzmocni ilościowo i jakościowo Gwardię Narodową, aby mieć więcej możliwości przeciwdziałania zagrożeniom bezpieczeństwa narodowego.
5. Tokajew oskarżył bezpiekę (Komitet Narodowego Bezpieczeństwa)  Kazachstanu o niepowodzenie lub niechęć w zidentyfikowania zagrożenia. W wielu miastach w kraju przywódcy KNB oddawali  konspiratorom budynki, broń i dokumenty. System bezpieczeństwa państwa Kazachstanu zostanie poddany reorganizacji strukturalnej. Główni sprawcy trafią do sądu.
6. Tokajew bezpośrednio oskarżył otoczenie Nazarbajewa o tworzenie wokół siebie grupy superbogatych, nawet jak na standardy międzynarodowe. Tokajew uważa, że powinni „oddać  co należne mieszkańcom Kazachstanu”.
7. Wiele banków i funduszy zostanie poddanych audytowi, a pieniądze trafią na zapowiadane reformy społeczno-gospodarcze. Uznaje się, że grupy finansowe i oligarchiczne stały się beneficjentami wzrostu gospodarczego Kazachstanu.
8. Wydarzenia w Kazachstanie, według Tokajewa, były wynikiem problemów społeczno-gospodarczych i nieudanych działań niektórych organów państwowych. Organy te oderwały się od rzeczywistości i potrzeb obywateli i spowodowały wzrost rozwarstwienia własności.
9. Tokajew zniósł opłatę recyklingową w kraju, co było również jednym z ekonomicznych żądań protestujących. Ogłoszono pięcioletnie moratorium na podwyżki wynagrodzeń urzędników.
10. Ponadto Tokajew wprost oskarżał szefów organów państwowych, że nie wiedzą jak, a czasem po prostu boją się komunikować z narodem kazachskim.
11. Zapowiedziano otwarcie filii wiodących uczelni technicznych Rosji w Kazachstanie.
12. Polecono przywrócić porządek na granicy z Chinami, gdzie „wdziera się bałagan”. Rozbieżności między statystykami celnymi Kazachstanu i Chin sięgają miliardów dolarów. Niektóre samochody po prostu nie są sprawdzane.

Ponadto Tokajew zapowiedział, że:
13. Kazachstan zamierza stać się państwem „merytokratycznym”. Z grubsza mówiąc, władze zamierzają zmusić kazachskich oligarchów do dzielenia się pieniędzmi, aby nieco zmniejszyć nierówności, które urosły do poziomu „nieprzyzwoitego” . Teraz w Kazachstanie zbudują nie tylko kapitalizm, ale „kapitalizm z orientacją społeczną”.
14. We wrześniu br. Tokajew zamierza zaprezentować duży pakiet strukturalnych reform społeczno-gospodarczych, które powinny mieć na celu dobro obywateli Kazachstanu.
15. Tokajew polecił przerwać pracę spółki „Operator ROP”, powiązanej z Aliją Nazarbajewą, córką "El-baszy". Za jego pośrednictwem pobierana była opłata za użytkowanie,  anulowana przez Tokajewa. Jak wcześniej podano w prasie, najmłodsza córka Nazarbajewa przy pomocy tej firmy wycofała z kraju 300 milionów dolarów.
16.  Wszyscy oligarchowie będą zobowiązani do przekazywania pieniędzy na jeden fundusz, który poprawi życie obywateli. Kto odmówi, najprawdopodobniej może znaleźć się na listach wspólników zamachu stanu.
17. Zadeklarowano konieczność zwalczania nieprzejrzystych zamówień publicznych i umów kartelowych w zakresie zamówień publicznych. Zniesiono moratorium na kontrole uczestników zamówień publicznych.
18. Jeżeli w ciągu najbliższych sześciu miesięcy odpowiednie resorty nie opracują systemu reformy rynku paliw, to utrzymana zostanie państwowa regulacja wprowadzona przed 1 lipca.
19. Kazachstan gwarantuje interesy wszystkich inwestorów zagranicznych oraz ich inwestycji i aktywów na terytorium Kazachstanu.
20 . Postawiono zadanie walki z biurokratyzacją aparatu państwowego, który powinien „zbliżyć się do ludu” i przejść do sensownego wypełniania swoich obowiązków.
21. Kazachstan powinien aktywnie cyfryzować się – zmniejszyć ilość papieru, administracja ma zwiększyć liczbę  spotkań twarzą w twarz itp. Będzie w tej sprawie osobny dekret.
22. Prezydent Tokajew zapowiedział o walkę z wygładzonymi reportażami i ptasim językiem, który ukrywa nieprzyjemne fakty w sferze społecznej.
23. Tokajew zażądał wzmocnienia walki z bezrobociem i przyjęcia państwowych programów wsparcia dla bezrobotnej młodzieży.
24. Wszystkie te działania mają na celu wypracowanie nowej umowy społecznej. Stary de facto"umarł"  w styczniu 2022 roku.
W sumie w rozruchach z Kazachstanie 4-6 stycznia zginęło 164 osoby cywilne, 2300 zostało rannych , zginęło tez 16 funkcjonariuszy i żołnierzy a 1300 zostało rannych.

Krzysztof Podgórski - Facebook 11.01.2022

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Przestudiowałem nową książkę Grzegorza Kołodki pod trochę pretensjonalnym tytułem „Wojna i pokój”. Cel książki jest wyraźnie określony następującą deklaracją: „przyszłość traktuje się w dwóch kategoriach – nieuniknionej i możliwej. Obecnie tego, co się na pewno stanie, jest dużo mniej niż tego, co stać się może.

Więcej …
 

14 listopada 2014 r.  w Chinach ukazał się I tom książki autorstwa prezydenta Xi Jinping’a – Zarządzanie Chinami (ang. The Governance of China). Aktualnie, od sierpnia 2022 roku rozpowszechniany jest czwarty tom

Więcej …
 

Można być krajem małym, jak Singapur czy Szwajcaria – i znajdować się w czołówce. Można być dużym, jak Brazylia czy Nigeria – i wlec się na końcu.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 35 gości 

Statystyka

Odsłon : 6665167

Temat dnia

Powrót Luli do władzy w Brazylii

Były lewicowy prezydent 220-mln Brazylii, największego państwa Ameryki Łacińskiej (6. gospodarka świata), kiedyś porównywany jako związkowiec z Wałęsą – jako szef państwa (2003-2011) dość skutecznie zmniejszał ogromne nierówności społeczne. Potem przez 19 miesięcy nawet więziono go pod zarzutami, które Sąd Najwyższy uznał w 2019 r. za fałszywe.

Więcej …

Wywiad tygodnia

Tragedia Gabriela Narutowicza

Z prof. Grzegorzem Krzywcem, historykiem, rozmawia Przemysław Prekiel

Czy atmosfera nienawiści, jaka dotknęła Gabriela Narutowicza po wyborze na prezydenta, była zaskoczeniem czy konsekwencją realizowanej przez endecję polityki?

Więcej …

Na lewicy

W dniu 6 grudnia 2022 roku w Warszawie odbyło się spotkanie Rady Mazowieckiej Polskiej Partii Socjalistycznej. Poświęcone było omówieniu problemów związanych z praktycznym wymiarem przygotowań do wyborów parlamentarnych w 2023 roku.

Więcej …
 

W dniu 19 listopada 2022 roku w 130 rocznicę Kongresu Paryskiego, na którym zapoczątkowano działalność Polskiej Partii Socjalistycznej, odbyła się w Warszawie uroczysta sesja poświęcona tym wydarzeniom.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2022 roku przypada 104. rocznica powołania w Lublinie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Podstawę polityczną tego rządu tworzyły trzy ugrupowania: Polska Partia Socjalistyczna, Polska Partia Socjal-Demokratyczna oraz PSL Wyzwolenie.

Więcej …
 

W dniu 27 października 2022 roku w ramach obchodów 130-lecia Polskiej Partii Socjalistycznej odbyła się konferencja naukowa „PPS w walce o niepodległość Polski i sprawiedliwość społeczną. Dorobek i perspektywy rozwoju”.
Konferencję organizowała Komisja Historyczna pod patronatem Komitetu Obchodów 130-lecia Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

Okręgowy Komitet Warszawski Polskiej Partii Socjalistycznej przyjął w dniu 6 października 2022 roku stanowisko wspierające skierowanie do Komisji Etyki Poselskiej skargi wobec posła A. Sośnierza w sprawie jego wypowiedzi na temat socjalizmu. Wypowiedź tę uznano za karygodną, nie do przyjęcia w cywilizowanym państwie demokratycznym. Narusza ona bez wątpienia historyczną pamięć i tradycje polskiej demokracji, które oparte są o poszanowanie innych, niż kapitalizm, poglądów politycznych i ideowych.

Więcej …
 

W dniu 30 września 2022 roku w Łodzi odbyło się w ramach obchodów 130-lecia PPS, zorganizowane przez działaczy PPS i Komisję Historyczną PPS, spotkanie dotyczące historii i dorobku PPS.

Więcej …
 

W dniu 17 września 2022 roku w Warszawie odbyło się zebranie Rady Naczelnej PPS.

Więcej …
 

W dniu 13 września 2022 roku w Warszawie odbyło się otwarte zebranie Rady Mazowieckiej PPS poświęcone sprawom przygotowań socjalistów i lewicy do przyszłorocznych wyborów parlamentarnych.

Więcej …
 

W dniu 11 września 2022 roku w Ewinie (woj. łódzkie) odbyły się tradycyjne obchody 78 rocznicy słynnej bitwy partyzanckiej oddziałów 3 Brygady Armii Ludowej im. J. Bema z niemieckim najeźdźcą.

Więcej …
 

Z inicjatywy Socjaldemokracji Polskiej, jak podał portal PPS, odbyło się w dniu 5 września 2022 roku w siedzibie OPZZ w Warszawie spotkanie partii politycznych reprezentujących część demokratycznej opozycji. Uczestniczyli: Polska Partia Socjalistyczna, Partia Zieloni, Polskie Stronnictwo Ludowe, Platforma Obywatelska, Unia Pracy oraz Wolność i Równość.

Więcej …
 

1 września br. minęła 30 rocznica brutalnego mordu Premiera Rządu Polskiego Piotra Jaroszewicza i jego żony Alicji Soskiej.

Więcej …
 

W dniu 31 sierpnia 2022 roku w Warszawie odbyło się zebranie Rady Mazowieckiej Polskiej Partii Socjalistycznej. Uczestniczyli przedstawiciele wszystkich organizacji okręgowych Mazowsza: z Warszawy, Płocka, Piotrkowa Trybunalskiego oraz samodzielnych kół.

Więcej …