Obchody 1 Maja

W dniu 1 maja 2023 roku w Warszawie i w innych miastach odbyły się uroczystości obchodów Święta Pracy, które każdego roku zbierają liczne gremia lewicy, związków zawodowych i obywateli uznających, że walka o prawa i przywileje świata pracy trwa i od ponad 100 lat ma swoje uzasadnienie.
Polska Partia Socjalistyczna tradycyjnie zorganizowała wiec i złożenie kwiatów pod Obeliskiem poświęconym akcji OB PPS w dniu 13 listopada 1904 roku na Placu Grzybowskim w Warszawie. W wiecu uczestniczyło ok. 100 osób w tym przedstawiciele kierownictw ugrupowań tworzących koalicję Lewica: Nowa Lewica, Lewica Razem, Polska Partia Socjalistyczna i Unia Pracy. Obecni byli m.in. współprzewodniczący Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu – Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Lewicy – Krzysztof Gawkowski, przewodniczący Unii Pracy – Waldemar Witkowski oraz przewodniczący RN PPS – Wojciech Konieczny. W wiecu uczestniczyła także liczna delegacja związkowców z OPZZ z Piotrem Ostrowskim, przewodniczącym. Obecni byli także przedstawiciele organizacji lewicowych: Porozumienia Socjalistów, Stowarzyszenia im. Ignacego Daszyńskiego, Polskiego Ruchu Lewicowego, Stowarzyszenia Spadkobierców Kombatantów II Wojny Światowej i wielu innych.
Głos podczas wiecu zabrali: sen. Wojciech Konieczny – przewodniczący RN PPS, pos. Anna Maria Żukowska – przewodnicząca struktur Nowej Lewicy w Warszawie, Andrzej Ziemski – przewodniczący Rady Mazowieckiej PPS, Piotr Górski – przewodniczący Rady Warszawskiej Unii Pracy, Piotr Ostrowski – przewodniczący OPZZ. Odczytano Apel Polskiej Partii Socjalistycznej z okazji 1 Maja.
Delegacje ugrupowań lewicowych złożyły ponadto kwiaty pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, pod kamieniem przy ulicy Wareckiej, gdzie do 1939 roku mieściła się redakcja „Robotnika” i na stokach Cytadeli Warszawskiej przy Bramie Straceń.
Przedstawiciele lewicy złożyli kwiaty przy miejscach pamięci w całym kraju. Członkowie PPS uczcili pamięć naszych bohaterów m.in. w Bydgoszczy, Częstochowie, Płocku i Piotrkowie Trybunalskim.

Ulicami Warszawy pod hasłem „Godna praca – godne życie” przeszedł wielotysięczny pierwszomajowy pochód. Manifestacja z okazji Święta Pracy była barwa, różnorodna i emanująca pozytywną energią! Do stolicy przybyli ludzie lewicy z całej Polski, na ulicach Warszawy było widać jak na dłoni, kto w Polsce jest reprezentantem świata pracy. Podczas formowania pochodu na Placu Defilad w Warszawie odbył się wiec, podczas którego zabrali m.in. głos: współprzewodniczący Nowej Lewicy – Włodzimierz Czarzasty i przewodniczący Lewicy Razem – Adrian Zandberg. Druga część wiecu odbyła się po pochodzie przed siedzibą OPZZ, gdzie gospodarzami byli związkowcy.
Trzeba podkreślić, że po kilku latach niskiej frekwencji ludzie lewicy w dniu 1 maja 2023 roku pokazali się w nowych wymiarach, z nowymi koncepcjami politycznymi, licznie, przyciągając wielu Warszawiaków.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 14 gości 

Statystyka

Odsłon : 7461103

Temat dnia

Tak wygląda świat

Wenezuela jest oskarżana o sfałszowanie wyborów. USA nałożyły na ten kraj surowe sankcje gospodarcze i grożą innym, którzy by je łamali. W Pakistanie sfałszowano wybory delegalizując partię opozycyjną i wsadzając jej lidera do więzienia. Nie ma krytyki ze strony demokratycznego imperium, bo to sojusznik.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 4 września 2024 roku, w 55. rocznicę śmierci Marii Kelles-Krauz, Radom uczcił tę wybitną działaczkę Polskiej Partii Socjalistycznej, społeczniczkę, socjalistkę i pierwszą w Polsce kobietę-przewodniczącą Rady Miasta, nadając jej tytuł Honorowej Obywatelki Radomia. Nadanie honorowego obywatelstwa odebrał jej potomek Michał Kelles-Krauz.

Więcej …
 

W dniu 27 sierpnia 2024 roku delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej, złożona z Tow. Krystyny Narwicz, Tow. Marty Kościeleckiej, Tow. Jakuba Pietrzaka oraz przedstawicieli Młodych Socjalistów PPS, złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary hitlerowskiego bombardowania kamienicy na ul. Freta 16 w Warszawie. Pod tym adresem znajdowała się siedziba Armii Ludowej, której członkowie walczyli w powstaniu warszawskim.

Więcej …
 

Przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej i Młodych Socjalistów PPS oddali dziś na Żoliborzu cześć żołnierzom OW PPS, poległym w walce o niepodległość i socjalizm w czasie Powstania Warszawskiego. Historię tamtych wydarzeń opowiedział Bogusław Kamola ps. Hipek, prezes Stowarzyszenia Armii Krajowej „Żywiciel”. Zaapelował on także o kultywowanie pamięci i dziedzictwa Powstania Warszawskiego.

Więcej …
 

21 lipca 2024 r. w Cytadeli Warszawskiej PPS obchodziła 119. rocznicę stracenia Stefana Okrzei – bojownika o polską niepodległość i socjalizm, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej, straconego przez carskiego zaborcę.

Więcej …
 

11 lipca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Ustanowiony został on w rocznicę krwawej niedzieli, czyli kulminacyjnego punktu rzezi wołyńskiej. Z rąk banderowców zginęło w tej zbrodni 60 tysięcy niewinnych Polek i Polaków, w tym tysiące dzieci.

Więcej …
 

W dniu 29 czerwca 2024 roku na cmentarzu w Otwocku pochowano Jerzego Stefańskiego członka Polskiej Partii Socjalistycznej, działacza państwowego, absolwenta i pracownika naukowo-dydaktycznego Politechniki Warszawskiej.

Więcej …
 

W dniu 26 czerwca 2024 roku Okręg Płocki PPS przyjął uchwałę w sprawie współpracy PPS z Nową Lewicą. Poniżej drukujemy tą uchwałę.

Więcej …
 

W dniu 20 czerwca 2024 roku przedstawiciele łódzkiej organizacji Polskiej Partii Socjalistycznej wzięli udział w oficjalnych obchodach związanych ze 119. rocznicą Rewolucji 1905 r.organizowanych przez władze miasta. Uroczystości rocznicowe tradycyjnie rozpoczęły się na łódzkim Wzgórzu Niepodległości, następnie złożono kwiaty pod słynnym łódzkim Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego.

Więcej …
 

W dniu 18 czerwca 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja naukowa zorganizowana przez Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej  pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej pt.: „Rocznica 300-lecia urodzin Immanuela Kanta, twórcy dzieła Wieczny Pokój”.

Więcej …
 

15 czerwca 2024 roku ulicami Warszawy po raz kolejny przeszła Parada Równości – największy w Polsce marsz na rzecz równouprawnienia osób LGBT. Po raz kolejny wzięli w nim udział działacze Polskiej Partii Socjalistycznej, a także Młodych Socjalistów PPS.

Więcej …
 

W dniu 25 maja 2024 roku minęła 10 rocznica śmierci Generała Wojciech Jaruzelskiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości złożenia kwiatów przed grobem Generała na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W wydarzeniu tym uczestniczyła grupa kilkudziesięciu najbliższych współpracowników i przyjaciół Generała oraz rodzina.

Więcej …
 

17 maja 2024 r. Rada Mazowiecka PPS zorganizowała Konferencję Programową pt. Założenia ideowe PPS a postęp cywilizacyjny. W konferencji uczestniczyli aktywiści PPS i OM PPS oraz liczna grupa bezpartyjnych socjalistów.

Więcej …