Palikot z Millerem

Email Drukuj PDF
kosmalaRozmowa z Izą Kosmala - dziennikarką tygodnika NIE.

Jak patrzysz na współpracę Leszka Millera i Janusza Palikota? Czy może z tego narodzić się prawdziwie ideowa formacja lewicowa? Obaj politycy, to dwie silne osobowości...

- Oni muszą dojść do jakiegoś porozumienia i obaj na bank to rozumieją. Bo teraz wyborcą lewicy jest nie tylko dziadek, który budował kraj po wojnie i robotnik z małego miasta, ale też zadymiarz w chuście i wyprasowany zmęczony pracownik korporacji i poeta układający w agencjach reklamowych wiersze na cześć telefonów komórkowych. Wszyscy ci ludzie nigdy nie zagłosują na rządzących. Prędzej w ogóle nie pójdą na wybory. Bo chodzili przez ostanie 8 lat i gówno z tego wyszło. Jeden głosował na SLD, drugi na SDPL, trzeci na Partię Demokratyczną, a kult krzyża i pieniądza w państwowych instytucjach jak był tak jest. Żeby tego człowieka zmobilizować trzeba sprawić, żeby uwierzył w swoją siłę. To naprawdę niewielki wysiłek w porównaniu ze stratami, jakie czekają wkrótce całą władzę polityczną. Dla lewicy to szansa, bo ona od dawna nie rządziła krajem, natomiast Platforma jako partia rządząca oberwie wkrótce za cały polski polityczny system od końca II wojny. Błąd PO polega na tym, że oni nie mają wrażliwej wyobraźni, potrafią tylko reagować na reakcje. Potwierdza to kryzys władzy kościelnych hierarchów, bo to oni pierwsi zapłacili za zmiany na świecie. Poczytajcie tylko oficjalne stanowiska Watykanu. Gołym okiem widać, że klerowcy  PR-owcy siedzą dniami i nocami na Fejsbukach i Twitterach, pilnie notując, co też teraz świat myśli. Kościół już nie staje w kontrze do wiernych, raczej precyzyjnie kombinuje jak połączyć piekielny ogień ze święconą wodą. Na tym tle osobiste problemy Palikota i Millera to naprawdę pryszcz na dupie pełnej hemoroidów. Myślę, że dla zmylenia Tuska dogadają się tuż przed wyborami, bo nie ma innego wyjścia. SLD balansuje już na progu wyborczym, z kolei Palikotowi poparcie nie wzrasta. Trzeba też pamiętać, że Tusk robi wszystko, żeby ten ewentualny sojusz lewicowych partii odwlec albo przerwać.

Sam Janusz Palikot jest politykiem lewicy świeżej daty. Jak traktujesz te jego lewicowe deklaracje, które obecnie głosi?

- Nie chcę się zastanawiać w ogóle nad tym, czy Palikot jest autentyczny czy nie. To jest jakieś szekspirowskie podejście. Jak dla mnie polityka z zasady jest nieautentyczna, bo realizuje materialne potrzeby społeczeństwa. Dobra polityka polega dzisiaj na odczytywaniu tego, co dzieje się wokół nas i próbie znalezienia wspólnego mianownika.
Wśród polityków dominuje jednak stary wzór, gdy nie mieliśmy jeszcze nieograniczonego dostępu do informacji, że polityk pali głupa i mówi, to co większość chce usłyszeć. Natomiast teraz wszystko to się popieprzyło, bo wygląda na to, że każdy wyborca chce czegoś innego. Rządzący muszą teraz mieć niezły kipisz pod czapkami. W erze globalizacji i intuicji wszystko zmienia się naprawdę szybko. Doceniam Palikota za to, że w ogóle potrafił zauważyć, iż na lewicy jest  potrzebny ktoś, kto zrobi dym i oszuka system. Czy to była chłodna kalkulacja, czy to był autentyzm, to nie ma znaczenia, bo w polityce liczy się cel. Jest różnica w tym, czy kłamstwo służy budowaniu czy niszczeniu. Podoba mi się to, co robi Ruch. Nikt na przykład poza nimi nie zauważył obleśnego pomysłu, żeby sejm pokupował posłom tablety, bo są im rzekomo niezbędne do pracy. Tylko Ruch się zbuntował. Platforma nie ma wstydu. Posłowie dostają olbrzymie pensje w porównaniu na przykład z artystami. I artystom nikt tabletów nie kupuje w prezencie. Ani lekarzom, którzy muszą grzebać w internecie, żeby przepisać pacjentowi byle lek. Ta reakcja polityków Ruchu Palikota była błyskawiczna i mega lewicowa. Przemnóżcie 460 przez 3,5 tysiąca złotych za tablet. Ohyda.

Nie masz jednak problemu z identyfikacją Janusza Palikota? Oprócz tych świeżych pomysłów obyczajowych, to w sferze polityki społecznej on nadal jest zatwardziałym liberałem. Do niedawna bronił OFE, popiera podwyższenie wieku emerytalnego, jest za wprowadzeniem opłat za niektóre kierunki studiów, chciałby zastąpić systemową opiekę społeczną dobroczynnością realizowana przez organizacje pozarządowe. Nie jesteśmy lewicą! Jesteśmy tez lewicą- pisał na swoim blogu...

- Nie wierzę już w skończoną konstrukcję człowieka w polityce. Nawet zatwardziały liberał szybko zmieni śpiewkę, jak mu zabraknie forsy na pensję. Na szczęście żyjemy w czasach, gdy rząd się sam już nie wyżywi. Pseudo kapitalizm wykończa nawet polityków. Na razie rząd zdziera z biednych, chociaż na oko podwyższa przecież poprzeczkę wszystkim. Paliwo za 6 zł? Komu to robi różnicę - milionerom, prezesom banków, państwowych spółek, mają to w dupie. Ale dla kogoś, kto zarabia 1500 zł miesięcznie, a do tego ma rodzinę na głowie, oznacza to, że nad polskie morze nie dojedzie nigdy. Podobnie leki - że ceny pasków cukrzycowych wzrosły pięciokrotnie, zrobiło wrażenie na matce ministra zdrowia? Raczej nie, ale na moim ojcu zrobiło. Ludzie władzy nie mają zielonego pojęcia, co robią, potrafią tylko reagować na reakcje. Z biedoty skóry nie zedrą. Będą zmuszeni w końcu sięgnąć do kieszeni bogatych po swoje pensje. I rozpocznie się wojna, a ja chętnie na nią popatrzę. Palikot ma prawidłową percepcję rzeczywistości, wkrótce w temacie społeczno-ekonomicznym też jak zwykle zmieni zdanie.

Leszek Miller z Januszem Palikotem chcą „korekty kapitalizmu”. Nie chciałbym, żeby to oznaczało tylko i wyłącznie zdejmowania krzyża, czy uregulowania w końcu ustawy aborcyjnej. Tym się jeszcze nikt nie najadł. Poza tym o jakiej oni w ogóle mówią korekcie, były i obecny zwolennik podatku liniowego?

- Głupotą jest bagatelizowanie przez niektórych lewicowych intelektualistów tzw. "spraw obyczajowych", którymi Ruch Palikota skutecznie się zajmuje jak np. aborcją. W ten sposób kraj chciało zmieniać przecież Prawo i Sprawiedliwość. Nie wierzę w żaden postęp ekonomiczny ani świadomość społeczną ze średniowiecznym mentalnym jarzmem na łbie. Jak my wyglądamy? Europa się wali, a my dywagujemy w sejmie na tle wiszącego na krzyżu Chrystusa.  Co to jest za przekaz? Że co, że wszystko gówno ważne, bo i tak wszystkich nas czeka Sąd Ostateczny? Te sprawy kulturowe muszą być załatwione. Inaczej dobro, także to ekonomiczno-społeczne, będzie się dzieliło na dobro dla dobrych i zło dla złych. Jak w średniowieczu.

Jeszcze gorzej wyglądamy w Europie pod względem społecznym. Jak to jest możliwe, że dwa miliony polskich dzieci jest głodne? To jest chyba większy powód do wstydu...?

- Powiem ci, jak to jest możliwe. Ponieważ dziecko w Polsce to dar od Pana. I ja się zgadzam, ale zanim Pan się zorientuje w temacie, plemnik zapłodnił już komórkę jajową, bo komuś pękła prezerwatywa albo kogoś nie stać na środki antykoncepcyjne. Inni nie odróżniają owulacji od ejakulacji. Skąd chcesz te forsę na dzieci wytrzasnąć, skoro większość z nich jest niechciana? Dlatego kłaniają się tu sprawy kulturowe - świadomość seksualna, o którą powinna zadbać szkoła, skoro większość rodziców uważa, że mówienie o produkowaniu dzieci to grzech a ich produkowanie to łaska boska. I tak, w XXI wieku, gdy szukamy cząstki Hicksa, jest to powód do wstydu.

O ile więc Cię dobrze rozumiem, wiążesz nadzieje bardziej nie z Palikotem, tylko ludźmi wokół niego?

- Raczej wiążę nadzieje z ogólnoludzkim opamiętaniem, które niestety dociera do nas dopiero w apogeum dramatu. Jak w dobrym teatrze. Ruch Palikota też nie jest idealny. Dobija mnie na przykład fałszywa promocja marihuany, którą w idiotyczny sposób eksploatuje Ruch. Straszenie matołów paleniem dżointów w Sejmie jest głupie i robi złą robotę. Bo marihuana to nie jest guma do żucia ani drops miętowy. To lek na ból, na depresje, na strach przed życiem, a nie lek na życie. Robienie sobie z tego jaj na poziomie publicznym jest gówniarskie i nieodpowiedzialne, to wciskanie ciemnoty ludziom, zwłaszcza młodym. Marihuanę należy zapalić w sytuacji kryzysowej, gdy ma się poważne wątpliwości co do sposobu, w jaki się żyje, a nie żeby sobie "jebnąć bucha na każdą drogę". Nadmiar witamin prowadzi do awitaminozy. Podobnie nadmiar marihuany powoduje pogłębienie problemu, który ona leczy - depresję i apatię. Obciach, że ktoś na jego poziomie intelektualnym łyka bezrefleksyjnie coś tylko dlatego, że to się chwilowo „żre” politycznie. Natomiast sam projekt zmiany ustawy jest świetny. Bardzo go popieram i nie dociera do mnie wcale argumentacja Palikota, że gdyby nie szedł po bandzie, nic by nie wskórał. To bzdura. Albo on jest uzależnionym happaningowcem i się w tym zatraca, albo nie zauważył jeszcze, że nie jest już popychadłem w PO, tylko kieruje trzecim klubem w Sejmie.

Jaka więc lewica Tobie się marzy? Czy np. podwyższenie podatków dla najbogatszych nie powinno być priorytetem? Czy jest to w ogóle możliwe?

- Pewnie to głupio zabrzmi, ale ja nie mam marzeń tylko wizje. Taka drobna różnica, bo marzenia kojarzą się ze snami, a wizje jednak z rzeczywistością. Kiedyś na szkoleniu dla młodych lewaków w ośrodku Róży Luksemburg w Berlinie wystawialiśmy teatrzyk o globalizacji. Wtedy Polska nie była jeszcze w UE. Kazałam chłopakowi z Węgier zagrać polityka silnego, bogatego państwa, który postuluje wprowadzenie podatku od transakcji finansowych, podatku maklerskiego. Wszyscy aktorzy pukali się w głowę, woleli robić teatr realistyczny, żeby były zadymy w chińskich fabrykach i palenie luksusowych sklepów. Prawie się popłakałam, kiedy Angela Merkel powiedziała, że chce wprowadzenia podatku od transakcji finansowych tuż przed szczytem UE i poparł ją w tym jeszcze Sarkozy.  Wszystko jest możliwe. Wkrótce bogaci w ogóle zaczną płacić podatki. Następnie będą płacić podatki sprawiedliwe. I nieważne czy wtedy Miller będzie przewodniczącym SLD, a Palikot Ruchu Palikota, który zmieni nazwę na Partię Lewicy. Wreszcie nadeszły czasy, kiedy polityk będzie tak samo zatrudniony jak hydraulik. Skończyły się czasy narodowych zbawców, trzeba wziąć się do prawdziwej roboty, uszczelniania dziur w rurach, które idą między kontynentami, za to pękają w konkretnym kraju. Zwłaszcza politycy lewicy będą zmuszeni do przybliżenia się do uniwersalnej rzeczywistości. Nikogo nie będzie obchodziło czy ktoś jest szczery czy nie, jest prawdziwym lewicowcem czy nie. Będzie szło o załatwienie konkretnego problemu. Skończyło się polityczne palenie głupa.

Dziękuję za rozmowę

Rozmawiał: Przemysław Prekiel
 

Wydanie bieżące

Recenzje

Sylwester Szafarz, dyplomata, pisarz, publicysta polityczny i wybitny specjalista historii i rozwoju Chin, przygotował do druku kolejną książkę: „Pandemia neoliberalnej globalizacji”.

Więcej …
 

To nie jest książka, nad którą przechodzi się, jak nad większością innych. To skarb. To pyszne świadectwo czasu. Dwa niesłychanie ważne elementy przyciągnęły mnie do niej i nie pozwoliły mi od niej się oderwać: to, jak bliska jest mi Polska Ludowa, i to jak ogromne znaczenie ma dla mnie literatura biograficzna, w tym autobiografistyka.

Więcej …
 

Jest już na polskim rynku wydawniczym książka o bardzo podobnym tytule: Rzeczpospolita III i pół Sylwii Milan, [Lublin] 2009: zbiór wywiadów z 50 osobami, wydanych na 20. rocznicę obrad Okrągłego Stołu i przedrukowanych z londyńskiego tygodnika „Cooltura”, zbieżność tytułów jest chyba jednak przypadkowa, choć do książki Milan nieprzypadkowo jeszcze powrócę.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 38 gości 

Statystyka

Odsłon : 6041770

Temat dnia

Trzaskowski w USA

Czytałem wczoraj, przedwczoraj tu i ówdzie, szczególnie na gazeta.pl o planowanym „wystąpieniu Rafała Trzaskowskiego przed Kongresem USA”.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 24 listopada w Warszawie odbyła się konferencja „Socjalizm warunkiem pokoju światowego”. Organizatorami były  następujące instytucje: Stowarzyszenie im. Ignacego Daszyńskiego, Wszechnica Polska Szkoła Wyższa, Porozumienie Socjalistów, Pacyfistyczne Stowarzyszenie oraz Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC). Patronat naukowy sprawowała prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska.

Więcej …
 

Tradycyjnie, już od 2004 roku, w dniu 13 listopada 2021 roku odbyła się na Placu Grzybowskim w Warszawie uroczystość  złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenia z udziałem PPS w roku 1904.

Więcej …
 

W dniu 11 listopada 2021 roku w Warszawie odbył się Marsz Antyfaszystowski z okazji Dnia Niepodległości. Wzięli w nim udział przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej z całego kraju. Szli we wspólnym Bloku PPS. Inicjatywę tej demonstracji nadawali głównie przedstawiciele Organizacji Młodzieżowej PPS - Czerwona Młodzież.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2021 roku przedstawiciele warszawskiej organizacji PPS, z okazji 103 rocznicy powołania Rządu Ludowego Republiki Polskiej z premierem Ignacym Daszyńskim, złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem tego wielkiego socjalisty i demokraty.

Więcej …
 

 

W dniu 27 października 2021 roku, w 77. rocznicę bohaterskiej śmierci Konstantego „Kostka” Jagiełły w Łękach-Zasolu Stowarzyszenie „Pokolenia” zorganizowało uroczystości poświęcone tym wydarzeniom.

Więcej …
 

W dniu 12 października 2021 roku w rocznicę bitwy pod Lenino, w wielu miejscach w kraju pod pomnikami żołnierzy polskich i radzieckich przedstawiciele ugrupowań lewicowych złożyli kwiaty, upamiętniając rozpoczęcie szlaku bojowego Ludowego Wojska Polskiego na froncie wschodnim II wojny światowej.

Więcej …
 

W dniu 10 października 2021 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej PPS. Przyjęto uchwałę w sprawie terminu XLIV Kongresu, który odbyć się ma w Warszawie 19 marca 2022 roku.

Więcej …
 

W dniu 9 października 2021 roku w Warszawie dokonano zakończenia procesu likwidacji SLD i Wiosny i powołano partię Nowa Lewica.

Więcej …
 

W dniu 2 października 2021 roku w Warszawie Konferencja „Relacje Polska-Białoruś – co dalej?” zorganizowana przez Stowarzyszenie Polska-Białoruś przy współudziale redakcji: „Myśl Polska", „Polityka Polska” i  „Przegląd Socjalistyczny”.

Więcej …
 

W związku ze zwycięstwem wyborczym Socjaldemokratycznej Partii Niemiec w wyborach do Bundestagu przewodniczący RN PPS, senator Wojciech Konieczny skierował w dniu 28 września 2021 roku list gratulacyjny na ręce przewodniczącego SPD.

Więcej …
 

18 września 2021 roku w Warszawie  odbyło się spotkanie Polskiego Ruchu Lewicowego (PRL) w organizacji!  Podstawą dyskusji, stał się referat o celach i zadaniach partii w aktualnej sytuacji społeczno-politycznej zaprezentowany przez Koordynatora Krajowego kol. Zbigniewa Sowę.

Więcej …
 

12 września 2021 roku w Ewinie odbyły się uroczystości związane z 77 rocznicą słynnej bitwy partyzanckiej z Niemcami podczas II wojny światowej. W bitwie stoczonej w dniach 12-13  września 1944 roku brały udział.  oddziały partyzanckie 3. Brygadę Armii Ludowej im. Józefa Bema, wspierane przez oddział Batalionów Chłopskich i skoczków z Polskiego Sztabu Partyzanckiego.

Więcej …