Szanse Palikota

Email Drukuj PDF

biedronRozmowa z Robertem Biedroniem, kandydatem do Sejmu RP z Ruchu Palikota w Okręgu Wyborczym w Gdyni

Dlaczego Ruch Palikota?
- Bo Ruch Palikota jest nadzieją dla Polski. Na nowoczesne, bardziej sprawne i przyjazne państwo. Poza tym, z powodów osobistych – mam lewicowe poglądy. Na scenie politycznej mogę wybierać między SLD a Ruchem Palikota. Wybór był więc oczywisty.

Pamiętamy, w jaki sposób znalazłeś się w objęciach byłego posła PO. Nie zgodziłeś się na marginalizację własnej osoby w szeregach SLD. Twoja działalność w Sojuszu to już definitywny koniec?
- W SLD o takim kształcie jak obecnie – z pewnością nie znajdę dla siebie miejsca. W SLD zostało jednak wielu moich przyjaciół, którzy zaciskają usta i milczą nie mówiąc o syfie, który tam się dzieje. Moje marzenia o lewicowej partii nadal więc śnią mi się po nocach….

Wierzysz, że człowiek może się aż w tak diametralny sposób zmienić? Wiem, że tylko krowa nie zmienia poglądów, ale on wydawał ksenofobiczny OZON. Niesmak pozostaje...
- Pozostaje. Rozmawiałem z Palikotem na ten temat. On się tego bardzo wstydzi. Tłumaczy to tym, że w pewnym momencie stracił kontrolę nad tygodnikiem, a gdy zaczęły się dziać te wszystkie straszne rzeczy, po prostu go zamknął. Palikot wiele nauczył się w polityce. Także wrażliwości na nietolerancję. Dlatego jest dla mnie bardziej autentyczny. Znam wiele takich przykładów – Eliza Michalik, dziennikarka Superstacji, kiedyś prowadziła Kącik Homofoba w Gazecie Polskiej. Dzisiaj homofobię uważa za obciach, bo poczytała, poznała gejów i lesbijki, zmieniła się. Przecież o to nam wszystkim chodzi – żeby zmieniać homofobiczne postawy.

Jesteś znanym działaczem na rzecz praw człowieka, środowisk LGBT. Muszę o to zapytać - nie uważasz, że Palikot to cynik i koniunkturalista? Minister Radziszewska została frontalnie zaatakowana, i bardzo słusznie, gdy na antenie TVN ujawniła orientację seksualną rozmówcy. To wywołało burzę – również Palikota. Ale dlaczego on może publicznie pytać ludzi o ich orientację? Przypomnę, iż pytał on Jarosława Kaczyńskiego: „– Ja – nie pytany – oświadczam, że jednoznacznie preferuję kobiety. A pan, panie Jarosławie?
- Przecież Kaczyński jest homofobem. Palikot ma prawo pytać czy jest gejem, skoro Kaczyński atakuje innych gejów. W takich sytuacjach nie ma dylematu moralnego, bo mamy do czynienia z nietolerancją. Jestem za całkowitym outingiem takich osób! Hipokryzje należy obnażać, szczególnie osób publicznych, w tym polityków.

Kandydujesz z Gdyni, miejsca, gdzie posłanką była Izabela Jaruga-Nowacka. To chyba duże wyróżnienie i wyzwanie zarazem...
- Jestem dumny, że mogę pracować z tym samym elektoratem co Iza, moja przyjaciółka, osoba z którą przez wiele lat pracowałem budując lepszą Polskę. To też duże wyzwanie, bo mieszkańcy Pomorza pamiętają Izę jako wybitną postać. Warto też wspomnieć o prof. Joannie Senyszyn, która pochodzi z tego okręgu, a którą darzę wielkim szacunkiem. Dzisiaj nie staruje już z Gdyni, ale jej pracę także chciałbym kontynuować.

Twoim rywalem w okręgu wyborczym będzie były premier Leszek Miller. Dość lekceważąco się o Tobie wypowiada...
- Bo pochodzi z SLD, które jest zadufane w sobie. W SLD sądzą, że mają trwały elektorat, który z braku alternatywy i tak będzie na nich głosował. Przeliczą się, bo ten elektorat im ucieka, głównie do Ruchu Palikota. Leszek Miller jest politykiem skompromitowanym i niewiarygodnym. Iza Jaruga-Nowacka nazwała go politykiem „marnotrawnym” i to chyba najlepszy komentarz. Mina Millera po wyborach, gdy zobaczy jak niski wynik osiągnął SLD będzie bezcenna.

Jakie główne przesłanie towarzyszy Tobie w tej kampanii? Czym chciałbyś się zająć w pierwszym rzędzie jako poseł?
- Będę nadal pracował z ludźmi i dla ludzi. Na pewno kontynuował będę pracę na rzecz poprawy przestrzegania praw człowieka w Polsce. Ale uważam, że zwiększające się rozwarstwienie społeczne – fakt, że bogatsi stają się jeszcze bogatsi, a biedniejsi jeszcze biedniejszymi to największa porażka polskiej demokracji. Wielka niesprawiedliwość. Zajmę się z pewnością polityką społeczną, polityką zatrudnienia, zwiększeniem płacy minimalnej. Kluczem do rozwiązania wielu problemów jest edukacja.
I to od najmłodszych lat, dlatego wspierać musimy powstawanie nowych żłobków i przedszkoli. Musimy doprowadzić do tego, że mieszkaniec wioski pod Człuchowem będzie miał takie same szanse na awans społeczny jak mieszkaniec Warszawy. I ja mam na to pomysł!

I tak na koniec - sondaże są bezwzględne, wierzysz w sukces Ruchu Palikota?
- Jestem przekonany, że Ruch Palikota dostanie się do Sejmu. Sondaże rosną, poparcie społeczne też. Ludzie są zmęczeni ciągłą wojną polsko-polską. Potrzebują odpoczynku, chcą nowoczesnego kraju, gdzie politycy pracują na rzecz społeczeństwa a nie kreują kolejne konflikty. Ruch Palikota jest szansą i nadzieją. Nie zmarnujmy jej!

Rozmawiał Przemysław Prekiel

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości 

Statystyka

Odsłon : 7276920

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …