Samorząd bez tajemnic

Email Drukuj PDF

 

 

 

 

 

Dominika Dulek - studentka Socjologii i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, działaczka polityczna i społeczna, współpracująca z ośrodkiem analiz polityczno-prawnych. Kandyduje do Rady Miasta Kwidzyna z list SLD.

Dlaczego zdecydowałaś się wziąć udział w tegorocznych wyborach samorządowych?

- Wydaje mi się, że miałam po prostu dość bezczynności. Jako rodowita kwidzynianka, zauważam problemy mieszkańców i chcę je rozwiązywać. Obecnie większość ważnych dla społeczności lokalnych kwestii spoczywa na barkach samorządów. Gdy chce się mieć realny wpływ na politykę w skali mikro, start w wyborach samorządowych wydaje się być czymś naturalnym.

Jakie będą Twoje priorytety, kiedy zdobędziesz mandat radnej? Czym chciałabyś sę zająć w samorządzie?

- Jako wielka fanka demokracji uczestniczącej, chciałabym aby mieszkańcy mieli większy wpływ na to co dzieje się w regionie. Myślę, że zbyt rzadko w Kwidzynie korzysta się z takich narzędzi jak konsultacje społeczne czy referenda. To, co nie odpowiada mi w działalności obecnych władz, to brak transparentności. Jako radna, zdawałabym sprawozdania ze swojej aktywności i dążyła do tego, by poruszane na „górze” tematy, nie były tajemnicą dla obywateli. Na pewno, jest wiele do zrobienia, jeśli chodzi o politykę społeczną. W Kwidzynie zupełnie lekceważy się tą dziedzinę. Inwestuje się w spektakularne obiekty rekreacyjne, podczas gdy istnieje problem z mieszkaniami socjalnymi. W tle przewija się też kwestia prywatyzacji kwidzyńskiego szpitala, do której zdaje się dążyć trzymająca władzę w mieście i powiecie Platforma Obywatelska. Priorytetem jest dla mnie użycie wszelkich możliwych środków, by niebezpieczeństwo ograniczenia dostępu do publicznej służby zdrowia oddalić. Mieszkańcy wysuwają również zarzuty, co do dość ubogiej oferty kulturalnej w mieście. Jako radna postulowałabym zwiększenie dotacji dla Kwidzyńskiego Centrum Kultury.

Młodych ludzi - a zwłaszcza kobiet - jest jak na lekarstwo w polityce. Uważasz - także na swoim przykładzie, że to w końcu się zmienia?

- Wydaje mi się, że zmierzamy w dobrym kierunku, ale do osiągnięcia celu, którym jest zwiększenie udziału kobiet i ludzi młodych w życiu publicznym i politycznym, jest jeszcze daleko. W Polsce ciągle pokutuje przekonanie, że polityka jest domeną dojrzałych mężczyzn. Każdy, kto nie może sprostać temu wyobrażeniu trafia na szklany sufit i jedynie heroiczna determinacja, pozwala mu go przebić.

Startujesz z list SLD. Skąd ten pomysł?

- Powód jest prozaiczny. Jako wolny elektron szukałam opcji startu ze środowiskiem, do którego mi najbliżej. Po przeanalizowaniu kilku propozycji, zdecydowałam się na start z listy SLD. Przekonali mnie do siebie zarówno w trakcie tworzenia programu wyborczego jak i poprzez rozmowy w tzw. kuluarach.  Sądzę, że dokonałam słusznego wyboru.

Jak wygląda sytuacja polityczna w Twoim regionie? Lewica ma szansę na dobry wynik?

- Trzeba powiedzieć jasno, że lewica w Kwidzynie nie ma życia usłanego różami. Jeśli województwo pomorskie nazywane jest bastionem prawicy, to Kwidzyn można nazwać jej bunkrem. Ludzie związani obecnie z Platformą Obywatelską, sprawują nieprzerwanie rządy od 1990 roku. Istnieją jednak przesłanki, by twierdzić, że lewica osiągnie sukces w stosunku do poprzednich wyborów samorządowych, dzięki zniesieniu możliwości blokowania list wyborczych oraz kampanii wyborczej, nastawionej na poznanie potrzeb i oczekiwań mieszkańców.

Rozmawiał Przemysław Prekiel
 

Wydanie bieżące

Recenzje

Jest już na polskim rynku wydawniczym książka o bardzo podobnym tytule: Rzeczpospolita III i pół Sylwii Milan, [Lublin] 2009: zbiór wywiadów z 50 osobami, wydanych na 20. rocznicę obrad Okrągłego Stołu i przedrukowanych z londyńskiego tygodnika „Cooltura”, zbieżność tytułów jest chyba jednak przypadkowa, choć do książki Milan nieprzypadkowo jeszcze powrócę.

Więcej …
 

Profesor Kaarle Nordenstreng jest znanym medioznawcą fińskim związanym z Uniwersytetem w Tampere. Przez wiele lat pełnił funkcję prezydenta Międzynarodowej Organizacji Dziennikarzy z siedzibą w Pradze (IOJ). W ostatnich tygodniach ukazała się opracowana przez niego obszerna monografia  dotycząca historii tej organizacji, ludzi z nią związanych oraz procesów społeczno-politycznych, których była inicjatorem.

Więcej …
 

Nie znam Sławomira W. Malinowskiego, ani mi on brat ani swat, choć tę inteligentną twarz dobrze pamiętam i pozytywnie kojarzę z telewizyjnego ekranu. O Wydawnictwie Impuls wcześniej nie słyszałem – a powinienem był – bo to niszowa oficyna, znana w dużej mierze (choć nie wyłącznie) z literatury pedagogicznej.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 44 gości 

Statystyka

Odsłon : 5824636

Temat dnia

Martyrologiczna kultura klęski

W najbliższy weekend cały kraj będzie obchodził – jak co roku – kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Dzień w którym z tytułu nieodpowiedzialnej, tromtadrackiej, idiotycznej, a z punktu widzenia wojskowości – przestępczej, decyzji kierowniczych gremiów polskiego państwa podziemnego (personalnie – gen. Leopold Okulicki oraz w mniejszy stopniu - gen Tadeusz Bór-Komorowski) przed 77 laty rozpoczęła się zagłada miasta.

Więcej …

Na lewicy

Polska Partia Socjalistyczna opublikował w dniu 29 lipca 2021 roku na swej stronie internetowej Tezy do dyskusji przed zbliżającym się Kongresem Partii.

Więcej …
 

W dniu 22 lipca 2021 roku w Bydgoszczy dniu 77 rocznicy ogłoszenia Manifestu PKWN odbyło się podsumowanie Konkursu Literackiego pod hasłem „Wspomnienia na 45 lat Polski Ludowej” ogłoszonego w 2019 roku przez Radę Wojewódzką Polskiej Partii Socjalistycznej przy współudziale Porozumienia Socjalistów.

Więcej …
 

21 lipca to 116 rocznica śmierci bohatera walki z caratem, towarzysza Stefana Okrzei działacza Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

85 lat temu wybuchł konflikt, który podzielił Hiszpanię. 17 lipca 1936 roku pucz wojskowy stał się przyczyną głębokiego podziału społecznego i politycznego, który przerodził się w wojnę domową.

Więcej …
 

Z okazji 100-lecia Komunistycznej Partii Chin w dniu 6 lipca 2021 roku odbył się w Pekinie zdalny Światowy Szczyt Partii Politycznych, w którym wzięli udział przedstawiciele ponad 500 lewicowych i postępowych ugrupowań ze wszystkich kontynentów.

Więcej …
 

W dniu 19 czerwca 2021 roku w Warszawie odbyło się pierwszy raz od roku posiedzenie Rady Naczelnej PPS.

Więcej …
 

Jak podały liczne media, Warszawa zorganizowała w sobotnie popołudnie 19 czerwca 2021 roku największe w Polsce święto równości. Ulice miasta wypełniły się tęczowymi barwami oraz ludźmi, którzy wspólnie maszerowali przez miasto, by szerzyć idee wolności, równości i tolerancji.

Więcej …
 

Zwycięstwo w pierwszej turze wyborów przedterminowych w Rzeszowie na prezydenta miasta w dniu 13 czerwca 2021 roku odniósł Konrad Fijołek, radny miejski, popierany przez większość opozycji parlamentarnej w tym Lewicy. Uzyskał on 56,51 proc. głosów, zwyciężając w I turze.

Więcej …
 

W dniu 22 maja 2021 w Sali Wiedeńskiej Stacji Polskiej Akademii Nauk odbyła się gala, w czasie której prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska otrzymała „Złotą Sowę Polonii” za współpracę ze środowiskami polonijnymi.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna upowszechniła w dniu 25 maja 2021 roku oświadczenie w sprawie Kopalni Turów.

Więcej …
 

Prezydium Rady Naczelnej PPS opublikowało w dniu 21 maja 2021 roku "Oświadczenie w sprawie Polskiego Ładu".

Więcej …
 

Koło PPS Łódź Widzew uczciło dzisiejsze święto, Narodowy Dzień Zwycięstwa- złożeniem kwiatów i zapaleniem znicza przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Łodzi.

Więcej …