Samorząd bez tajemnic

Email Drukuj PDF

 

 

 

 

 

Dominika Dulek - studentka Socjologii i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, działaczka polityczna i społeczna, współpracująca z ośrodkiem analiz polityczno-prawnych. Kandyduje do Rady Miasta Kwidzyna z list SLD.

Dlaczego zdecydowałaś się wziąć udział w tegorocznych wyborach samorządowych?

- Wydaje mi się, że miałam po prostu dość bezczynności. Jako rodowita kwidzynianka, zauważam problemy mieszkańców i chcę je rozwiązywać. Obecnie większość ważnych dla społeczności lokalnych kwestii spoczywa na barkach samorządów. Gdy chce się mieć realny wpływ na politykę w skali mikro, start w wyborach samorządowych wydaje się być czymś naturalnym.

Jakie będą Twoje priorytety, kiedy zdobędziesz mandat radnej? Czym chciałabyś sę zająć w samorządzie?

- Jako wielka fanka demokracji uczestniczącej, chciałabym aby mieszkańcy mieli większy wpływ na to co dzieje się w regionie. Myślę, że zbyt rzadko w Kwidzynie korzysta się z takich narzędzi jak konsultacje społeczne czy referenda. To, co nie odpowiada mi w działalności obecnych władz, to brak transparentności. Jako radna, zdawałabym sprawozdania ze swojej aktywności i dążyła do tego, by poruszane na „górze” tematy, nie były tajemnicą dla obywateli. Na pewno, jest wiele do zrobienia, jeśli chodzi o politykę społeczną. W Kwidzynie zupełnie lekceważy się tą dziedzinę. Inwestuje się w spektakularne obiekty rekreacyjne, podczas gdy istnieje problem z mieszkaniami socjalnymi. W tle przewija się też kwestia prywatyzacji kwidzyńskiego szpitala, do której zdaje się dążyć trzymająca władzę w mieście i powiecie Platforma Obywatelska. Priorytetem jest dla mnie użycie wszelkich możliwych środków, by niebezpieczeństwo ograniczenia dostępu do publicznej służby zdrowia oddalić. Mieszkańcy wysuwają również zarzuty, co do dość ubogiej oferty kulturalnej w mieście. Jako radna postulowałabym zwiększenie dotacji dla Kwidzyńskiego Centrum Kultury.

Młodych ludzi - a zwłaszcza kobiet - jest jak na lekarstwo w polityce. Uważasz - także na swoim przykładzie, że to w końcu się zmienia?

- Wydaje mi się, że zmierzamy w dobrym kierunku, ale do osiągnięcia celu, którym jest zwiększenie udziału kobiet i ludzi młodych w życiu publicznym i politycznym, jest jeszcze daleko. W Polsce ciągle pokutuje przekonanie, że polityka jest domeną dojrzałych mężczyzn. Każdy, kto nie może sprostać temu wyobrażeniu trafia na szklany sufit i jedynie heroiczna determinacja, pozwala mu go przebić.

Startujesz z list SLD. Skąd ten pomysł?

- Powód jest prozaiczny. Jako wolny elektron szukałam opcji startu ze środowiskiem, do którego mi najbliżej. Po przeanalizowaniu kilku propozycji, zdecydowałam się na start z listy SLD. Przekonali mnie do siebie zarówno w trakcie tworzenia programu wyborczego jak i poprzez rozmowy w tzw. kuluarach.  Sądzę, że dokonałam słusznego wyboru.

Jak wygląda sytuacja polityczna w Twoim regionie? Lewica ma szansę na dobry wynik?

- Trzeba powiedzieć jasno, że lewica w Kwidzynie nie ma życia usłanego różami. Jeśli województwo pomorskie nazywane jest bastionem prawicy, to Kwidzyn można nazwać jej bunkrem. Ludzie związani obecnie z Platformą Obywatelską, sprawują nieprzerwanie rządy od 1990 roku. Istnieją jednak przesłanki, by twierdzić, że lewica osiągnie sukces w stosunku do poprzednich wyborów samorządowych, dzięki zniesieniu możliwości blokowania list wyborczych oraz kampanii wyborczej, nastawionej na poznanie potrzeb i oczekiwań mieszkańców.

Rozmawiał Przemysław Prekiel
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości 

Statystyka

Odsłon : 7263991

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …