Zaproszenie na 1 Maja

OPZZ i inne ugrupowania lewicy, w tym SLD, PPS i Unia Pracy, zapraszają na wiece i manifestacje w dniu 1 maja z okazji Międzynarodowego Dnia Walki o Prawa Ludzi Pracy.

Bydgoszcz: 9.00 – przed Pomnikiem Wolności rozpocznie się wiec, przedstawiciele RW OPZZ, stowarzyszeń i partii lewicowych złożą kwiaty.

Kielce: 8.45 – rozpocznie się przemarsz ulicami miasta z Kieleckiego Centrum Kultury do Parku im. S. Staszica.

Konin: 9.45 rozpoczęcie wiecu przed hotelem „Konin”, następnie przemarsz ulicami miasta.

Kraków: 9.00 - Rada OPZZ Województwa Małopolskiego w porozumieniu z SLD organizuje zgromadzenie na Al. Daszyńskiego pod pomnikiem Czynu Rewolucyjnego.

Łódź: 8.30 - w Pasażu Schillera rozpocznie wiec poświęcony bezrobociu, połączonym z happeningiem dotyczącym masowej likwidacji szkół. Następnie jak zwykle odbędzie się przemarsz ul. Piotrkowską, aż do Pl. Wolności. Po drodze w miejscach pamięci zostaną złożone wiązanki.

Opole: 9.00 – na Pl. Wolności przed Pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego odbędzie się wiec z udziałem zakładowych organizacji i działaczy oraz członków kierownictwa SLD m. Opola. Podczas wiecu wystąpi przewodniczący RW OPZZ. Następnie delegacje uczestników złożą kwiaty pod pomnikiem.

Ostrołęka: 9.30 – zbiórka związkowców pod siedzibą OPZZ w Ostrołęce. Następnie przemarsz pod pomnik Powstańców Ostrołęki i złożenie kwiatów. Po oficjalnej ceremonii, związkowe spotkanie w siedzibie OPZZ.

Ostrowiec Świętokrzyski: 15.00 – na Rynku rozpocznie się wiec.

Płock: Obchody organizuje OPZZ i partie lewicowe.
10.00 – spotkanie uczestników na Rynku Starego Miasta, następnie po krótkich przemówieniach, pochód do Grobu Nieznanego Żołnierza – złożenie kwiatów – i dalej do pomnika Władysława Broniewskiego – kończące przemówienia i złożenie kwiatów. Po pochodzie przewidziany jest tradycyjny piknik w miejskim ogródku.

Poznań: 15.00 – MK NSZZ Pracowników H. Cegielski Poznań S.A. „Metalowcy” przed budynkiem Dyrekcji HCP organizuje manifestację pod hasłami obrony miejsc pracy, terminowych wypłat pensji dla pracowników oraz godnego życia. Do udziału w manifestacji zostali zaproszeni pracownicy zakładów pracy zrzeszonych w strukturach OPZZ oraz przedstawiciele Federacji ZZ „Metalowcy”. Ponadto zaproszono do udziału SLD i Unię Pracy. Manifestacja zakończy się przyjęciem wspólnej odezwy.

Starachowice: Uroczystości organizuje ZZ „Metalowcy” w porozumieniu z Radą Powiatową SLD.
9.50 – spotkanie przed pomnikiem poświęconym pracownikom Zakładów Starachowickich przy ul. 1 Maja, (naprzeciw firmy MAN Bus, d. FSC), uroczyste odsłonięcie pomnika, 10.00 – rozpoczęcie pikniku przy ul. Szkolnej na terenie wiaty przed Miejską Pływalnią.

Warszawa: 9.00 – delegacje OPZZ, PPS i UP złożą kwiaty przed Bramą Straceń Cytadeli Warszawskiej i przed pamiątkowym kamieniem na pl. Grzybowskim 10.00 – z udziałem związkowców, stowarzyszeń i partii politycznych rozpocznie się wiec przed siedzibą OPZZ przy ul. M. Kopernika.

Zielona Góra: 30 kwietnia 2011 r. od godz. 12 do 18 zorganizowany będzie przez SLD festyn rodzinny, gdzie Rada OPZZ Województwa Lubuskiego będzie uczestniczyć w „Kafejce Społecznej” – przedstawiciele Rady będą się informować o działalności związków zawodowych.
1 maja 2011 r. o godz. 13.00 przed Pomnikiem Bohaterów Westerplatte w centrum miasta rozpoczną się oficjalne obchody – wystąpi m.in. Elżbieta Kurzęcka – wiceprzewodnicząca RW OPZZ, delegacja złoży kwiaty.

To tylko niektóre informacje o obchodach 1 Maja.
 

Wydanie bieżące

Recenzje

To nie jest książka, nad którą przechodzi się, jak nad większością innych. To skarb. To pyszne świadectwo czasu. Dwa niesłychanie ważne elementy przyciągnęły mnie do niej i nie pozwoliły mi od niej się oderwać: to, jak bliska jest mi Polska Ludowa, i to jak ogromne znaczenie ma dla mnie literatura biograficzna, w tym autobiografistyka.

Więcej …
 

Jest już na polskim rynku wydawniczym książka o bardzo podobnym tytule: Rzeczpospolita III i pół Sylwii Milan, [Lublin] 2009: zbiór wywiadów z 50 osobami, wydanych na 20. rocznicę obrad Okrągłego Stołu i przedrukowanych z londyńskiego tygodnika „Cooltura”, zbieżność tytułów jest chyba jednak przypadkowa, choć do książki Milan nieprzypadkowo jeszcze powrócę.

Więcej …
 

Profesor Kaarle Nordenstreng jest znanym medioznawcą fińskim związanym z Uniwersytetem w Tampere. Przez wiele lat pełnił funkcję prezydenta Międzynarodowej Organizacji Dziennikarzy z siedzibą w Pradze (IOJ). W ostatnich tygodniach ukazała się opracowana przez niego obszerna monografia  dotycząca historii tej organizacji, ludzi z nią związanych oraz procesów społeczno-politycznych, których była inicjatorem.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 39 gości 

Statystyka

Odsłon : 5973427

Temat dnia

Unia Europejska socjalna a nie liberalna

Spór polskiego rządu na wielu frontach z instytucjami UE rozpala znaczną część opinii publicznej w Polsce do granic czerwoności. Jedni – strona rządowa i jej gorący zwolennicy i tzw. “eurosceptycy” – uparcie twierdzą, że to walka o polską suwerenność i że nie dało się tego uniknąć. Druga z kolei, czyli jak to lubią o sobie mówić – “euroentuzjaści” – mobilizują się pod hasłem “walki o przyszłość Polski w Unii” i “obrony europejskich wartości”.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 12 października 2021 roku w rocznicę bitwy pod Lenino, w wielu miejscach w kraju pod pomnikami żołnierzy polskich i radzieckich przedstawiciele ugrupowań lewicowych złożyli kwiaty, upamiętniając rozpoczęcie szlaku bojowego Ludowego Wojska Polskiego na froncie wschodnim II wojny światowej.

Więcej …
 

W dniu 10 października 2021 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej PPS. Przyjęto uchwałę w sprawie terminu XLIV Kongresu, który odbyć się ma w Warszawie 19 marca 2022 roku.

Więcej …
 

W dniu 9 października 2021 roku w Warszawie dokonano zakończenia procesu likwidacji SLD i Wiosny i powołano partię Nowa Lewica.

Więcej …
 

W dniu 2 października 2021 roku w Warszawie Konferencja „Relacje Polska-Białoruś – co dalej?” zorganizowana przez Stowarzyszenie Polska-Białoruś przy współudziale redakcji: „Myśl Polska", „Polityka Polska” i  „Przegląd Socjalistyczny”.

Więcej …
 

W związku ze zwycięstwem wyborczym Socjaldemokratycznej Partii Niemiec w wyborach do Bundestagu przewodniczący RN PPS, senator Wojciech Konieczny skierował w dniu 28 września 2021 roku list gratulacyjny na ręce przewodniczącego SPD.

Więcej …
 

18 września 2021 roku w Warszawie  odbyło się spotkanie Polskiego Ruchu Lewicowego (PRL) w organizacji!  Podstawą dyskusji, stał się referat o celach i zadaniach partii w aktualnej sytuacji społeczno-politycznej zaprezentowany przez Koordynatora Krajowego kol. Zbigniewa Sowę.

Więcej …
 

12 września 2021 roku w Ewinie odbyły się uroczystości związane z 77 rocznicą słynnej bitwy partyzanckiej z Niemcami podczas II wojny światowej. W bitwie stoczonej w dniach 12-13  września 1944 roku brały udział.  oddziały partyzanckie 3. Brygadę Armii Ludowej im. Józefa Bema, wspierane przez oddział Batalionów Chłopskich i skoczków z Polskiego Sztabu Partyzanckiego.

Więcej …
 

W dniu 9 września 2021 r. odbyła się doroczna, już XIII Konferencja „na szczycie” państw członkowskich BRICS (w formie video linku). Jej hasło brzmiało: „BRICS@15 Cooperation for Continuity, Consolidaion and Consensus” (BRICS@15 - to aluzja do 15 lat istnienia tej Organizacji). Obradom przewodniczył premier Narendra Modi (Indie), rotacyjny przewodniczący BRICS w roku 2021.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna poinformowała w dniu 6 września 2021 roku o swoim stanowisku wobec wprowadzenia przez prezydenta stanu wyjątkowego na części terytorium Polski.

Więcej …
 

W dniu 25 sierpnia 2021 roku odbyło się Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Koła PPS Warszawa-Śródmieście. Uczestniczący w nim członkowie wyrazili uznanie dla ustępującego Komitetu, którego pracami kierował tow. Janusz Ptaszkiewicz.
Komitet uzyskał absolutorium od uczestników zebrania.

Więcej …
 

Zbigniew Sowa – działacz lewicy z Pomorza poinformował, że w dniu 29 lipca 2021 roku  w Sosnowcu zawiązała się grupa 11 osób inicjująca powołanie do życia nowej lewicowej partii politycznej o nazwie: POLSKI RUCH LEWICOWY, którego zwieńczeniem będzie spotkanie założycielskie planowane na połowę września br. w Warszawie.

Więcej …
 

Tradycyjnie, co roku, z okazji kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej składają kwiaty przed pomnikami, tablicami pamięci i na grobach ofiar tego największego w XX wieku zbiorowego aktu walki o wolność i niepodległość Polski.

Więcej …