Kim jest Barack Obama?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Spotkanie promocyjne ostatniej książki prof. Longina Pastusiaka „Kim jest Barack Obama?” zgromadziło w Klubie Księgarza w Warszawie tak wielu zainteresowanych, że część znalazła miejsce jedynie na schodach, bowiem przestrzenna sala i korytarze były pełne. Spotkanie listopadowe odbywało się kilka dni po ogłoszeniu, że prezydent USA otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla, było więc w pewnym sensie demonstracją zwolenników tej decyzji. Przeciwnicy z Lechem Wałęsą na czele i całą plejadą polskich konserwatystów przypisanych do polityki G. W. Busha otrzymali łamy prasy i anteny radia i TV na krytykę tej decyzji. Odbyło się to wszystko, jak w Polsce, bez głębszej refleksji nad istotą i przemianami współczesnego świata. A wybór przed rokiem Baracka Obamy na prezydenta USA takie lawinowe przemiany spowodował. Nie wszyscy w to w Polsce uwierzyli.
–  W licznych komentarzach i wypowiedziach na temat Nagrody Nobla dla Baracka Obamy – pisze w swej książce prof. Longin Pastusiak – powtarza się określenie tej decyzji jako zaskakującej… Nie zgadzam się jednak z poglądem, że była to decyzja kontrowersyjna. Może nagroda jest trochę na wyrost, ale ma również swoje uzasadnienie, zważywszy życiorys i dotychczasowe dokonania laureata… Otóż Obama jest drugim prezydentem w historii USA, który w tak krótkim czasie zainicjował realizację bardzo ambitnych programów zarówno w polityce wewnętrznej, jak i zagranicznej… przesunął on bardzo wyraźnie akcent ze stosowania siły militarnej na dyplomację w rozwiązywaniu konfliktów międzynarodowych..., sprzeciwił się dosyć popularnemu w Stanach Zjednoczonych poglądowi, że przyszły konflikt rozegra się między cywilizacja islamską i chrześcijańską…”
Na tle dyskusji na temat Pokojowej Nagrody Nobla dla Baracka Obamy pojawia się i takie pytanie, na ile ta nagroda przyznana temu człowiekowi, w tym właśnie czasie, wpłynęła na zachowanie globalnego pokoju i uspokojenie nastrojów wojennych, szczególnie w USA w kontekście dynamicznego rozwoju wydarzeń na Bliskim i Środkowym Wschodzie. Nie ulega wątpliwości, że amerykańskie elity związane z doktryną G.W. Busha nie mogły nie brać pod uwagę tego faktu. Jeśli ta spekulacja jest zbliżona do prawdy, to następnym kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla 2010 może być sam Komitet Noblowski.
„Kim jest Barack Obama?” to książka składająca się z 9 rozdziałów, w których pomieszczony został materiał na temat życiorysu Obamy, polityki społeczno-gospodarczej i polityki zagranicznej USA, jest analiza odniesień Obamy do Polski oraz cały rozdział poświęcony Pierwszej Damie – Michelle Obama.
Pisząc o relacjach Polski z USA autor dość obszernie cytuje ciekawy wywiad prof. Zbigniewa Brzezińskiego dla „Newsweeka” po wyborze Obamy.
– Doradzałbym polskim politykom – mówi Brzeziński – aby dokładnie zapoznali się z finałem tej wielkiej rozgrywki politycznej w wykonaniu Johna McCaina i Baracka Obamy. Myślę, że forma, w jakiej to zostało rozegrane, byłaby dla kultury politycznej w Polsce rzeczą godną przestudiowania, a z czasem do zastosowania. Kultura polityczna jest bardzo ważna – to ona narzuca ton całej debacie politycznej. Niestety debata w Polsce toczy się na brutalnie niskim poziomie, a niekiedy zmienia się w komedię, jak na przykład obecnie, przy okazji kłótni o to, kto reprezentuje Polskę na zewnątrz…”
Jest to ciekawa i pouczająca publikacja, szczególnie w kontekście opisanych w książce niezręczności w relacjach z nowym amerykańskim prezydentem, zaraz po jego wyborze, ze strony Lecha Kaczyńskiego i Radosława Sikorskiego.
Godne polecenia są zawarte w tej książce informacje na temat Pierwszej Damy. Michelle Obama jest, tak jak i jej mąż pierwszą Afroamerykanką w Białym Domu, budzi powszechne zainteresowanie, od pewnego czasu ma wpływ na postawy i gusty Amerykanów np. w dziedzinie mody. To ona w dużej mierze wpływa na przerwanie i zakończenie amerykańskich negatywnych doświadczeń dotyczących stosunku białej większości do kolorowych mieszkańców tego kraju.
– Od zwycięskich wyborów prezydenckich jej męża 4 listopada 2008 roku – pisze Longin Pastusiak – jest w centrum uwagi w Stanach Zjednoczonych. To zainteresowanie nasiliło się jeszcze bardziej po wprowadzeniu się pary prezydenckiej do Białego Domu 20 stycznia 2009 roku. Analizuje się jej poglądy, komentuje kreacje oraz zachowanie. Wszak Pierwsza Dama Ameryki jest osobą najbliżej ucha prezydenta i ma wpływ na kształtowanie poglądów męża, zwłaszcza, że Michelle jest partnerem Baracka i nieprzypadkowo nazywa on ją szefową (Boss)…”
Warto dodać, że Barack Obama, pierwszy Afroamerykanin będący prezydentem USA, stanowi wyłom w ponad dwuwiekowej historii tego kraju, który poza ogromnymi osiągnięciami cywilizacyjnymi i stworzeniem nowej kultury we współczesnym świecie ma swoje ciemne karty związane z niewolnictwem, segregacją rasową i relacjami biali – kolorowi. Być może, że Obama wyznaczy nowe standardy i relacje w tym obszarze nie tylko w USA.
„Kim jest Barack Obama?” to 77. książka Longina Pastusiaka, napisana w ciągu kilku tygodni, niemniej jednak dopracowana, z obszerną dokumentacją, rzetelna i prawdziwa, pokazująca sylwetkę nowego gospodarza Białego Domu w całej złożoności jej osobowości i problemów wewnątrzamerykańskich i globalnych przed którymi stoi. Może być dobrą podstawą do następnej pozycji, pisanej jak zwykle przez Longina Pastusiaka po zakończeniu prezydenckiej kadencji. Dołącza ona do serii wielu już opracowań autora dotyczących biografii kolejnych prezydentów USA.
 
Andrzej Ziemski

-----
„Kim jest Barack Obama?” – Longin Pastusiak. Oficyna Poligraficzno-Wydawnicza „Adam”. Warszawa 2009. stron 220.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 

Statystyka

Odsłon : 7241052

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …