O Wojciechu Jaruzelskim i o Polsce

Książkę tą Aleksander Kwaśniewski opisuje, że jest fascynująca. Jest opowieścią o dwóch znanych postaciach. Generał Wojciech Jaruzelski jest wielką postacią polskiej historii drugiej połowy XX wieku. Człowiek, przede wszystkim, wojska. Był także przecież człowiekiem polityki i władzy. Nadzwyczajnym, dalekim od partyjnej rutyny, z silną osobowością i talentem. Działał, dowodził i rządził w czasach niezwykle trudnych i był zdolny podejmować decyzje wyjątkowo ciężkie, bolesne, tragiczne – jak stan wojenny, ale zamknął swą polityczną drogę dziełem wyjątkowy – Okrągłym Stołem i pokojowym przekazaniem władzy, także tej prezydenckiej. Wojciech Jaruzelski budził i budzi silne kontrowersje. To świadczy o Jego roli w naszej historii.
Drugą postacią jest Profesor Jerzy Wiatr. Wybitny socjolog z ogromnym dorobkiem, szanowany na świecie. Od zawsze człowiek lewicy. Kluczem jego filozofii był realizm polityczny i kwestia usytuowania Polski w pojałtańskiej rzeczywistości. W końcu lat. 80. włączył się w ruchy reformatorskie w Partii, nie tylko z nimi sympatyzował, ale wspierał, brał udział, walczył. W III RP rozwinął swoją aktywność na wszystkich dostępnych polach: nauka, polityka ministerstwo edukacji narodowej, Sejm, Komisja Konstytucyjna Zgromadzenia Narodowego, Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej, debaty publiczne, artykuły. Jest więc nie tylko świadkiem, ale ważnym aktorem historii.
Trzecią ważną postacią tej książki – jak zauważa Aleksander Kwaśniewski – jest pułkownik, doktor, Gabriel Zmarzliński, który prowadzi rozmowę. Był wieloletnim współpracownikiem Generała, dziś jest najbardziej zaangażowanym obrońcą prawdy o Wojciechu Jaruzelskim i okresie jego aktywności politycznej.
Książka „O Wojciechu Jaruzelskim i o Polsce” jest „wywiadem-rzeką” z Profesorem Jerzym Wiatrem o Generale Wojciechu Jaruzelskim. Stwarza to szerokie pole do refleksji i wspomnień Profesora na temat samego Generała, jego zachowań, opinii i motywacji działania, szczególnie w sytuacjach ekstremalnych, a tych, jak wiemy w tamtych przełomowych latach było wiele. Ciekawe wątki tej rozmowy dotyczą kształtowania się praktycznej wizji nowej rzeczywistości po roku 1989, szczególnie po obradach Okrągłego Stołu.
Szczególnie interesujące są wątki dotyczące źródeł współczesnego polskiego konserwatyzmu i przechylonej w prawą stronę sceny politycznej. Niemniej ważne dotyczące sytuacji w polskich środowiskach lewicowych po samorozwiązaniu się PZPR. Zwraca uwagę również wątek osobisty dotyczący przyjacielskich więzi pomiędzy Generałem a Profesorem. Uprawnia ten fakt Profesora do sformułowania fundamentalnej, dotyczącej stanu wojennego opinii, w której stwierdza, że …decyzją z grudnia1981 roku Wojciech Jaruzelski ocalił Polskę przed katastrofą, a zarazem zachował – a nawet wzmocnił – pozycję polityczną, dzięki której niespełna osiem lat później był w stanie – jako pierwszy z przywódców państw socjalistycznych – rozpocząć rozmowy z demokratyczną opozycją, wynikiem czego było ewolucyjne, oparte na uzgodnionym kompromisie, przejście Polski do demokracji.
Książka jest niezwykle bogata treściowo i merytorycznie, obejmuje swym zakresem czasowym właściwie cały okres Polski Ludowej i III RP. Tytuły rozdziałów wskazują w chronologicznym porządku główne przestrzenie zainteresowania obydwu rozmówców. Są to: Lata pracy w wojsku (1957-1968), Lata wielkiego kryzysu (1980-1989), Okrągły Stół (1989), Okres prezydentury (1989-1990), Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej (1991-1996), Amerykańska „wyprawa” (1996), Dozgonna przyjaźń.
Bardzo wartościowy w sensie merytorycznym wydaje się być pomysł zarówno tematu jak i rozmówcy. Pozwoliło to autorowi, Gabrielowi Zmarzlińskiemu, na wydobycie wielu nowych wątków wynoszących prawdę o polskich latach 80. XX wieku ponad fałsz i domniemania, które kształtują niestety i dziś  nieprawdziwy wizerunek ludzi i pamięć o tamtym czasie i wydarzeniach.

Andrzej Ziemski
---
Jerzy Wiatr „O Wojciechu Jaruzelskim i Polsce”. Rozmawia Gabriel Zmarzliński. Wydawnictwo Vi-Press Joanna Świerczyńska. Warszawa 2021. Stron 122.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 

Statystyka

Odsłon : 7275338

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …