Poobijana lwica

Mało jest w polskiej polityce takich kobiet o których trudno zapomnieć. To domena samców alfa, gdzie nie ma sentymentów a kobiety są tylko kwiatkiem do kożucha. Przeczy temu Aleksandra Jakubowska, czyli słynna „lwica lewicy”, która w wywiadzie-rzece powraca w wielkim stylu.


Jej biografia jest typową dla wielu polskich kobiet z tamtych czasów. Z małego miasteczka, gdzie  żyło się od pierwszego do pierwszego, mimo, że niczego nie brakowało.  To hartuje i wyrabia charakter, postawy, które odgrywają w naszym przyszłym życiu pierwszorzędną rolę. Życie bohaterki można podzielić na trzy okresy. Pierwszy to ten związany z pracą zawodową. Była świetnie zapowiadającą się dziennikarką, której talenty mogli obserwować widzowie „Dziennika Telewizyjnego” oraz nowo powstałych „Wiadomości”. Wcześniej była dziennikarką „Sztandaru Młodych” i „Przyjaciółki”. Drugi to oczywiście wejście w politykę, do której namówił ją sam Józef Oleksy. Była rzeczniczką rządów Józefa Oleksego i Włodzimierza Cimoszewicza. Przeszłą na drugą stronę i odnalazła się w niej znakomicie. W polityce jest tak, że wciąga jak narkotyk, namawiana przez polityków SLD zdecydowała się startować w wyborach parlamentarnych. Zdobyła mandat dwa razy z opolskiego, którego broniła jak prawdziwa lwica, kiedy to zakusy prawicowych posłów miały wykreślić to miasto z grona miast wojewódzkich. Trzeci etap to z pewnością pochodnia tych dwóch pierwszych, a zwłaszcza drugiego. Życie po odejściu z polityki toczy się nadal, ale życie Aleksandry Jakubowskiej nie można nazwać życiem, to była walka, o dobre imię, o rodzinę, o honor. Tzw. afera Rywina odbiła się rykoszetem nie tylko na polskim rządzie, na całej lewicy, która nie podniosłą się po dziś dzień, ale również na samej Jakubowskiej, której postawiono zarzuty. Za co? Za obronę interesów Skarbu Państwa, bowiem lewicowy rząd nie chciał zgodzić się na monopol gazety, której podobno nie jest wszystko jedno. A, że w tym środowisku przyświecało hasło: „SLD wolno mniej” to trzeba było SLD zniszczyć, niszcząc tym samym swoją medialną pozycję.
Jest to książka, która pokazuje w dużej mierze polityczną kuchnię, zakulisową grę na najwyższych szczytach władzy. To opowieść o kobiecie, która mimo wielu przeciwności losów, podnosiła głowę i wracała mocniejsza. Choć nie zawsze tak było, choćby wówczas, kiedy była po prostu bezrobotna. Była wiceminister kultury! Tak po ludzku jest to książka niekiedy wzruszająca, bowiem po upadku z wysokiego konia, a tym było jej rzecznikowanie a później oskarżenia, aresztowanie, wywróciło jej życie do góry nogami. O swoich sukcesach w dzisiejszych czasach potrafi opowiedzieć każdy. To niemal nakaz, bo rzekomo narzekamy, więc nie wypada mówić, że jest źle. Ale właśnie dlatego Aleksandra Jakubowska staje się nam bliższa, wyłania się z niej obraz kobiety, która próbuje uratować domowy mir, zmaga się z chorobą niepełnosprawnego syna, co zmienia jej pogląd na sprawę aborcji, za co odbiera baty od feministek. Były takie momenty, że została z tym sama, politycy, którzy znaczyli wiele, niewiele mieli jej do powiedzenia. Życie weryfikuje nasze postrzeganie innych i bywa okrutne. Wywiad-rzeka to zawsze praca dwóch osób, również Anity Czupryn, doświadczonej dziennikarki, która stworzyła z byłą „lwicą lewicy” dobrany duet, co widać na kartkach książki, która czyta się jednym tchem. Widząc jej życiową drogą zastanawiam się, kto powiedział, że kobiety to słaba płeć?

Przemysław Prekiel

---
„Lwica na brzegu rzeki” Aleksandra Jakubowska, Anita Czupryn, wyd. The Facto, s. 408, Warszawa 2016

 

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości 

Statystyka

Odsłon : 7264478

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …