Barack Obama pod lupą

Prof. Longin Pastusiak napisał właśnie kolejną, jubileuszową książkę „Prezydent dobrych intencji. Polityka zagraniczna Baracka Obamy”. Ten znany amerykanista w sposób kompetentny i rzeczowy, dokonuje bilansu pierwszego Afroamerykanina, który zasiadł w Białym Domu w 2009 roku.
Nie ma chyba w Polsce tak płodnego pisarza, jak były Marszałek Senatu RP. Mało jest również w Polsce osób, które znają amerykańską politykę od podszewki. Prof. Longin Pastusiak to wszak nie tylko były student amerykańskich uczelni, ale również wykładowca akademicki, autor wielu książek o tematyce amerykańskiej, autor wielu programów telewizyjnych.
Barack Obama zawojował świat. Ten kandydat Partii Demokratycznej, po dwóch kadencjach rządów republikanina Georga W. Busha, zastąpił go na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych i stał się 44 prezydentem największego mocarstwa na świecie. Autor skupia się przede wszystkim na sylwetce Baracka Obamy w globalnym świecie, jego wizji państwa i roli USA w nowych realiach. Jest to zupełnie inny polityk, niż jego poprzednik, który kładł nacisk na rozwiązywanie problemów poprzez konflikt i łamanie prawa międzynarodowego. Nie zjednało mu to wielu sojuszników, wielu natomiast stracił, co zauważa prof. Longin Pastusiak.
Po 11 września świat się zmienił. Amerykańska wizja walki z terroryzmem polegała na walce ze skutkami, nie objawami. Innymi słowy, amerykańska administracja Georgea W. Busha, postawiła sobie za cel walkę z terrorystami, a nie z terroryzmem. Walka miała być bardzo wyrazista, okraszona sukcesami, bez względu na prawo międzynarodowe i opinię sojuszników. Wojna w Iraku była emanacją takiej polityki. Miała nastąpić demokratyzacja kraju, warunki dla mieszkańców, miały być lepsze, jednym słowem, idylla. Nic z tych rzeczy się nie sprawdziło, wręcz przeciwnie. Zniszczono ten piękny kraj, pozostawiając po sobie chaos, w wyniku którego powstało Państwo Islamskie, największe zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa.
Barack Obama miał zupełnie inną wizję ładu międzynarodowego. Od początku swojej prezydentury, co obiecywał w kampanii wyborczej, kładł nacisk na dialog, na dyplomację, która miała być główną bronią Stanów Zjednoczonych. To był swoisty reset w amerykańskiej polityce, czyli diametralna zmiana nie tylko akcentów, ale realnych działań. Barack Obama dotrzymał swoich obietnic, choć nie wszystko mu się udało. Jego polityczni adwersarze bowiem, robili wszystko co w ich mocy, aby zdezawuować jego plany. Wiele jednak udało się osiągnąć, co podkreśla prof. Longin Pastusiak. To z pewnością wycofanie wojsk z Iraku, poprawa, do czasu konfliktu na Ukrainie, stosunków z Rosją, co ma ogromne znaczenie dla porządku światowego. To również próba odzyskania zaufania do wielu europejskich państw, które miały inna wizję walki z terroryzmem.
W kontekście polityki zagranicznej nowego amerykańskiego prezydenta, prof. Longin Pastusiak zwraca uwagę na stosunki amerykańsko-chińskie, które zdominować mogą świat na kilka dekad. Według autora, chińska ekspansja stanowi dla amerykańskiej polityki wyzwanie. ChRL to ani wróg, ani przyjaciel, to po prostu rywal w drodze do zdominowania świata. To Azja ma być tym kontynentem, który zyska na znaczeniu w XXI wieku.
Fenomen Baracka Obamy polega nie tylko na tym, że jest pierwszym w historii czarnoskórym prezydentem USA, ale przede wszystkim na tym, że swoją politykę zagraniczną prowadzi w zupełnie odmienny sposób od poprzednika. Jego „zmiana” i „reset” przejdą na annałów dyplomacji. Warto przypomnieć, że to również laureat pokojowej Nagrody Nobla. Prof. Longin Pastusiak uważa, że to nagroda na zachętę, ale amerykański prezydent potwierdził, że na nią zasłużył. Zglobalizowany świat musi bowiem toczyć się pokojowym współistnieniem, bez tego, świat pogrąży się chaosie i nieustannych konfliktach zbrojnych.
Książka Prof. Longina Pastusiaka doskonale wpisuje się w dyskusję o zmieniającym się świecie, gdzie Stany Zjednoczone tracą pozycję światowego lidera. Świat jednobiegunowy odchodzi do lamusa. Jeden strażnik światowego porządku to za mało, zważywszy na różne interesy.
Publikacja godna polecenia dla wszystkich tych, którzy chcą poznać nie tylko amerykańskiego prezydenta, ale przede wszystkim amerykańską politykę i świat, oczami Stanów Zjednoczonych.

Przemysław Prekiel

---
Longin Pastusiak - Prezydent dobrych intencji. Polityka zagraniczna Baracka Obamy. Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „Adam”. Warszawa 2015, stron 268.


 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości 

Statystyka

Odsłon : 7276075

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …