Demokracja medialna

Piotr Szumlewicz, to persona non grata w wielu mediach. To osoba rzekomo kontrowersyjna, rzekomo, ponieważ osoba wyrazista, o autentycznie lewicowej wizji, jest w polskich mediach niepożądana. Traktowana jako dziwadło, która występuje, aby zachować iluzję demokracji. Ten były dziennikarz TVP w swojej najnowszej książce obala mity o polskich mediach. Ukazuje jednocześnie brak wiedzy i powierzchowność większości elit dziennikarskich.
Książka „Wielkie pranie mózgów” doskonale wpisuje się w debatę o mediach. O tym, czym powinny być, jaką powinny mieć rolę. To media dziś sprawują najważniejszą funkcję społeczną, wyznaczają kierunki debat, tworzą wzorce zachowań i kreują rzeczywistość. Nikt nie ma dziś chyba wątpliwości, że najbardziej wpływowi dziennikarze i redakcje są w równym stopniu odpowiedzialne za kierunek zmian. Nie bez powodu dziennikarzy wymienia się obok polityków, za najbardziej wpływową grupę. W komercyjnych redakcjach, gdzie rządzi kapitał rękoma bogatego właściciela sam wyznacza trendy społeczne. W mediach publicznych nie jest wcale lepiej. Te są z kolei celem partyjnym od lat. Więc „wolne i niezależne” media często w praktyce są fikcją. Która to redakcja na serio podjęłaby się pogłębionej debaty na temat polskiej biedy? Piotr Szumlewicz zwraca na to uwagę.
Zastanawiam się, czy jego publikacja nie skończy się dla niego samego procesem, bowiem wielu dziennikarzy może uznać treści, które zawarł w książce, za oburzające. Tak, to oburzające, że dziennikarz nie wie, gdzie leży Rwanda, że pomija się rzeczywiste problemy w debacie medialnej, że promuje się życie celebrytów, którzy z życiem zwykłych ludzi nie mają nic wspólnego.
Autor bezlitośnie obnaża cynizm i płytkość dziennikarzy głównego nurtu. To porażające, ale niemal wszystkich dziennikarzy łączy konserwatyzm obyczajowy i ekonomiczny liberalizm. Nie ma znaczenia, czy włączymy telewizję publiczną czy prywatną. Pewne tematy są tam niepodejmowane. Pewne idee są tam nadal żywe, mimo, iż neoliberalizm schodzi na świecie w niebyt. Choć wydawałby się mogło, że dziennikarz to człowiek z misją, który patrzy krytycznie na otaczającą go rzeczywistość, któremu polityczne naciski są niestraszne. Polski świat medialny jest jednak jednolity. Dziennikarz to dziś człowiek elit, bez ambicji, aby ukazać rzeczywistość, taką, jaka jest.
Ciekawa jest również przygoda autora z TVP.  Nie było wysłania CV, nie było konkursu, w którym przedstawiłby swoją osobę. Prace otrzymał poprzez wiadomość na profilu społecznościowym. Trzeba iść z duchem czasu. Jego praca w TVP została zakończona równie zaskakująco, jak się rozpoczęła. Otóż dziennikarz otrzymał  lakoniczną wiadomość sms, gdzie poinformowano go,  nie zostanie przedłużona jego umowa. Może jednak zostać darmowym doradca TVP. Łaskawy pracodawca.
Książka z pewnością godna polecenia dla wszystkich tych, których interesują meandry mediów. Warto tę książkę przestudiować, aby wyrobić sobie własny pogląd, a nie ulegać medialnej papce. Konstatacja autora o mediach jest smutna, ale prawdziwa. Lepiej bowiem na rzeczywistość patrzeć realnym okiem, niż poprzez różowe okulary. Wówczas realia otaczającego nas świata, mogą być zupełnie inne, niż te o których usłyszymy w telewizji.

Przemysław Prekiel
---
Piotr Szumlewicz, „Wielkie pranie mózgów. Rzecz o polskich mediach”. Wyd. Czarna Owca, Warszawa 2015. str. 268.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 

Statystyka

Odsłon : 7261516

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …