„Nowa lewica” – chytry plan usunięcia Millera i Palikota

Drukuj PDF

Na blogu posła Armanda Ryfińskiego ukazał się 20 marca 2015 wywiad przeprowadzony z nim przez Renatę Kluczną – tygodnik 7 dni. Rozmówca wskazuje na ciekawe procesy zachodzące dziś w środowiskach otaczających lewicę.

- Jaka będzie sytuacja Leszka Millera, w przypadku porażki kandydatki SLD na prezydenta Polski Magdaleny Ogórek? Jak Pan przewiduje, co może się wydarzyć?

- Kampania ma to do siebie, że jest nieprzewidywalna, a main stream’owe media skupiają się na pokazywaniu kampanii tylko dwóch kandydatów, którzy są im na rękę. Na dzisiaj myślę, że Magdalena Ogórek ma szansę na 10-14% wynik, ale czy część zbuntowanych młodych ludzi w ostatniej chwili nie zagłosuje na prawicowego Kukiza czy Korwina nie wiadomo. Niestety w dużej mierze TV kreuje nasze decyzje, zamiast informować, a ludziom zostawić samodzielne myślenie i podjęcie decyzji. Jeżeli wynik będzie niski na poziomie 4-6%  to w SLD dojdzie do przewrotu, który podobnie jak w przypadku zmiany z Ruchu Palikota na Twój Ruch przyniesie porażkę SLD w wyborach do Sejmu, a to z kolei będzie oznaczało, że będziemy mieli najbardziej konserwatywny, zabetonowany parlament od setek lat.

- W kuluarach sejmowych pojawiają się pogłoski o tworzeniu nowego ugrupowania na lewicy. Kto Pana zdaniem mógłby tworzyć „nową lewicę” i czym różniła się będzie od obecnie funkcjonujących ugrupowań lewicowych?

- Jest szansa na nowe ruchy na lewicy, ale z tego co słyszę w kuluarach szykuje się typowa walka o władzę tych samych ludzi od lat lub typowych leni, którzy próbowali robić politykę jedynie bywaniem w TV lub tam, gdzie jest kamera telewizyjna. Mam tu na myśli takie postaci jak Ryszard Kalisz, Włodzimierz Czarzasty, Andrzej Rozenek, Barbara Nowacka, Grzegorz Napieralski czy Robert Kwiatkowski. Lewicy nie da się zbudować na fałszu, lewicy nie da się zbudować na mówieniu o lewicowej wrażliwości w telewizji, więc temu nowemu projektowi nie tylko nie wróżę sukcesów, ale zrobię wszystko, żeby hipokryzję tych karierowiczów obnażać i żeby zniknęli z polskiej polityki.

- Na ile Pana zdaniem śląskie struktury sojuszu mogą mieć wpływ na tworzenie nowego ugrupowania?

- Niestety SLD ma dzisiaj na pokładzie sporo kretów lub ludzi, dla których zawsze była i będzie najważniejsza ich kariera i ich stołek. Tacy bezideowi ludzie powodują, że powstają koterie, frakcje i rozwalą najlepiej prowadzony projekt. Bez wątpienia śląskie struktury wiodą prym w tym, aby za wszelką cenę rozwalić SLD i zbudować „nowy” projekt z „nowymi” ludźmi. Z tego co słyszałem to Marek Balt jest bardzo zaangażowany w pomysł Roberta Kwiatkowskiego realizowany przez Rozenka, Napieralskiego, Wandę Nowicką, Biedronia, Katarzynę Piekarską, Czarzastego, Barbarę Nowacką, Kalisza, najprawdopodobniej też Siwca czy Olejniczaka, a ostatnio dochodzą mnie słuchy, że Krzysztof Gawkowski także chyba zbłądzi i do tej grupy dołączy. Trwają cały czas knucia, objazd po Polsce struktur SLD i dawnych struktur Ruchu Palikota, żeby przeciągnąć tych ludzi na swoją stronę i zaprzęgnąć do pracy na rzecz nie nowej idei tylko na rzecz zapewnienia tym ludziom wejścia na kolejne lata do polityki. Nie ważna dla nich jest idea, ważne jest, żeby były stołki, wystarczy im jak znowu wejdzie do Sejmu 10-20 posłów, bo 4 lata zabawy i brylowania w mediach mają zapewnione.

- Co stanie się z SLD i Twoim Ruchem (Palikota), gdyby powstała „nowa lewica”?

- Ta rzekomo nowa lewica, ma być zbudowana na zgliszczach SLD i Ruchu Palikota. Ci co od lat niszczyli oba te ugrupowania chcą się szybko przefarbować z niszczycieli i szkodników w pożytecznych budowniczych. Dzisiaj SLD ma jednego silnego leadera – jest nim doświadczony i postępowy Leszek Miller, o czym świadczy chociażby odważna decyzja o wystawieniu w wyborach prezydenckich osoby z poza SLD – Magdaleny Ogórek. Co nie podoba się Czarzastemu, Rozenkowi, Kwiatkowskiemu, którzy uknuli chytry plan zniszczenia SLD i Millera (Twój Ruch już rozmontowali). Jeżeli im się to uda, to SLD i TR nie będzie w przyszłym Sejmie, a to będą wtedy najczarniejsze lata od 1939 roku dla Polski i dla lewicy.

- Jeśli powstanie „nowa lewica”, jakie ma szanse na dłużej zaistnieć na scenie politycznej?

- Trzeba przyznać, że niebezpieczeństwo jakieś jest, że ten chytry plan się powiedzie, gdyż Robertowi Kwiatkowskiemu przebiegłości odmówić nie można, a to on jest mózgiem tego przedsięwzięcia razem z Włodzimierzem Czarzastym. Kwiatkowski wie, że nie jest zbyt popularny, dlatego jest teraz schowany z tyłu za Wandą Nowicką, a której start w wyborach prezydenckich miał służyć tylko i wyłącznie osłabieniu kandydatury Magdaleny Ogórek i Palikota. Taki chytry plan jest zwykle krótko skuteczny, bo ja na pewno ten fałsz będą starał się obnażać. Wanda Nowicka jest przecież dzisiaj de facto w cichej koalicji z PO – będąc bezideowym marszałkiem dla stołka (nie ma kogo w prezydium reprezentować bo nie ma klubu Twojego Ruchu, a tylko kluby mają prawo mieć w prezydium Sejmu swojego marszałka). Zero klasy, zaślepienie stołkami i synekurami, koniunkturalizm i ewentualne sprzedanie wszelkich ideałów za stołek tak jak było w przypadku Arłukowicza może wróżyć osobisty sukces zawodowy i karierę tych osób, ale nie służy budowaniu ideowej silnej drużyny, która mogłaby reformować Polskę.

- Co jest przyczyną upadku lewicy w Polsce?

- Do upadku lewicy przyczyniają się sami politycy tych formacji. Tak było z Palikotem, który ogromny potencjał zniweczył przekazując stery w partii i w klubie poselskim Andrzejowi Rozenkowi, który prowadził politykę swojego interesu i swojego wizerunku, pogrążając Palikota i posłów, którzy nie chcieli realizować jego planu rozbicia SLD rękami Palikota i równoległego demontowania Ruchu Palikota. Rozenek sprowadził natychmiast do Ruchu Palikota – Roberta Kwiatkowskiego, rozmawiał także z Czarzastym stąd projekt Europa Plus i Twój Ruch. Podobne błędy popełnia póki co Leszek Miller oddając sporo władzy w SLD osobom związanym ze Stowarzyszeniem Ordynacka – czyli Czarzastemu. To właśnie polityka Panów Kwiatkowskiego, Czarzastego i Rozenka nakierowana wyłącznie na kreowaniu siebie kosztem innych oraz na własnej karierze za wszelką cenę powoduje, że oba ugrupowania są w defensywie. Palikot już jest stracony, a Miller ma szanse, jeżeli wytnie kretów z własnych szeregów.

- W Częstochowie (w jedynym tak dużym mieście w Polsce) SLD jednak rządzi…

- Myślę, że największą szansą dla SLD były właśnie wieloletnie rządy prawicy w samorządach od AWS, przez PO i PiS, jednak spora bierność i czasem koniunkturalizm powodowały, że SLD nie udawało się odnieść sukcesu. Sukces Matyjaszczyka w Częstochowie, to w dużej mierze prezent od losu w postaci wcześniejszych rządów pro PiS-owskiego Tadeusza Wrony. Siłę partii buduje się zaczynając od każdej gminy i powiatu, zaniedbując te miejsca trudno jest zbudować później silną partię.

Źródło tekstu: http://www.7dni.com.pl/Aktualnosci/?id=2328&

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości 

Statystyka

Odsłon : 7261397

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …