„Bądźcie Polakami”

Drukuj PDF
Felieton – Myśli nieuczesane
Lech Kańtoch

Żyjemy w czasach niesłychanie dynamicznych zdarzeń, choć przede wszystkim medialnych. Z gąszczu wypowiedzi trudno jest wyłonić coś sensownego. I to z ust zwykłych ludzi. Bo politycy i mężowie stanu mówią tak mądrze, że czasem nie wiadomo czy to nadaje się na plakat czy na płot.
Nadal dyskutuje się, czy sobotnia manifestacja w Warszawie zgromadziła pół miliona czy też 50 tysięcy. W każdym razie przedsięwzięcie zorganizowane przez medialnego biznesmena – na etacie Ojca Dyrektora – było ważnym wydarzeniem. Ten znany z uczciwości duchowny – tak jak cały KK vide Komisja Majątkowa – powinien być specjalnie traktowany, przejrzystość finansowa, to przecież inna rzecz. Stąd powinniśmy go chyba – wzorując się na szakalu z „Księgi dżungli” – również nazywać „dobroczyńcą stoczni gdańskiej”.
Z wielotysięcznego tłumu padały różne wypowiedzi. Można powiedzieć, że czasem „licytowano się” nawet w dobroci i miłości do bliźnich.
Mnie zaskoczył głos jednego z jej uczestników wzywający – za pośrednictwem dziennikarza – „Bądźcie Polakami”. Jest to niezwykle krzepiące, bo przecież mógł on nas wyzwać od „komuchów” czy też „ZOMO”. A tu taka kultura, język życia i miłości. To tylko prośba byśmy dołączyli do Polaków, którymi jednak jeszcze nie jesteśmy. 
Mamy wysyp „premierów”. Po Tadeuszu Cymańskim – mianowanym przez Solidarną Polskę i jej bossa Zbigniewa Ziobro – jest „nominat” Prawa i Sprawiedliwości. Nastąpiło to po dramatycznym długim wyczekiwaniu, zgodnie z zasadami filmów – dreszczowców reżysera Hitchcocka. To z nich niewątpliwie korzysta Jarosław Kaczyński. Ogłosił to, na co wszyscy czekali. Jego kandydatem na premiera jest profesor Gliński.
Dziennikarze odetchnęli z ulgą, bo wyczekiwanie zaczęło przekraczać granice dramaturgii. Wchodziło już w sferę filmowej groteski. Jest teraz problem, z kim i o czym ma parapremier Piotr Gliński rozmawiać. Bo liderzy opozycji jakoś się do tego nie kwapią.
Jarosław Kaczyński jest w ofensywie, „słupki” mu rosną. Podobno zrównał się z Platformą. Ma też swoje struktury władzy. Żyjemy więc w krainie groteski – z jednym premierem i dwoma parapremierami. A także rządem na „emigracji” z siedzibami na Żoliborzu i Ochocie (adresy są utajnione przez PiS). On ma być jednak prezydentem RP. Przynajmniej tak mówi. Jest on też reżyserem całego tego medialnego – i nie tylko – zamieszania.
A premier Tusk jest gdzieś ukryty we mgle. Może szuka jakiegoś pijanego dziecka. Bo tak się składa, że obecnie mamy już sezon na jesienne mgły. Może wciąż zastanawia się nad aferą związaną z Amber Gold. Bo poza doniesieniami mainstreamowych środków masowego przekazu chyba się coś kryje. Wciąż krążą informacje, że „wyeksportowano” 600 milionów złotych, gdzieś do „rajów podatkowych”. Czy to prawda? Kto to zrobił? Gdzie jest małżonka „bohatera”? Te pytania się jednak nasuwają.
Nadal z niepokojem oczekujemy, kiedy premier rządu III RP wygłosi kolejne „exposé”. Poprzednie go tak zmęczyło, że przez miesiąc nic nie mówił i nie pokazywał się. Złośliwcy już dyskutują czy zapowiadane jest „dzieckiem wepchniętym w brzuch” czy może „przenoszoną ciążą”. Doprawdy trzeba by powołać zespół ekspertów – z udziałem kilku specjalistów od ochrony życia poczętego – by się wypowiedział, co do tego dylematu. A może by zapytać jakiegoś biskupa? Wszak oni są znawcami tych problemów najwyższej rangi. Nie ma wybitniejszych.
Jest też inny problem z Donaldem Tuskiem. To aparatczyk z zawodu, niezbyt pracowity jak widać. Gdy był wicemarszałkiem Senatu RP nie znalazł czasu, by wygłosić choć jedno przemówienie. Jest człowiekiem bez charyzmy – choć w PO mówią o nim – że jest „dotknięty geniuszem Boga”. Ale chyba nie jest typem prawdziwego przywódcy.
Na koniec kilka refleksji na temat układu w systemie władzy. Czyli wspólnych rządach – mimo siedmioletniej już „wojny” – Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Mówi się o nich krótko, że to PO-PiS. Ale to może niepoważnie brzmi. Lepsze jest określenie, że są oni „bliźniakami syjamskimi”. Przecież oni są tak bardzo nierozłączni. Będą trwać w tym uścisku aż do czyjejś śmierci. Czy może nawet dzień dłużej.
To stawia nas obywateli III RP przed nie lada wyzwaniem. Bo o PO-PiS-ie już wszystko właściwie wiemy. I życzymy im, by jak najszybciej odeszli do historii. Ale poza nimi jest też lewica. Może to ona powinna się obudzić?

Lech Kańtoch

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 217 gości 

Statystyka

Odsłon : 7265658

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …