Raport C40 i polityka

Drukuj PDF

Cezary Żurawski
Felieton - Świat przeciwieństw

Prawicowy rząd PiS wraz z akolitami rozpętał bezwzględną kampanię propagandową skierowaną przeciw ruchom i inicjatywom proekologicznym. Osnową kampanii jest tajemniczo brzmiący Raport C40. Jego kanwą – budowa w naszym społeczeństwie lęku przed wyimaginowanymi, rzekomo grożącymi nam represjami.



Tajemnica raportu C40
C40 zostało powołane w 2005 r. przez burmistrzów 18 największych miast, w tym Warszawy, by przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu. Do 2021 r. ponad 1000 lokalnych samorządów dołączyło do inicjatywy. Przewodniczącym jest obecnie burmistrz Londynu Sadiq Khan.

Piekło dobrymi chęciami brukowane
Raport przygotowany dla organizacji został opublikowany w 2019 roku. Powstał więc aż cztery lata temu. Zawarto w nim propozycje działań, które mogłyby pomóc w ograniczeniu globalnego wzrostu średniej temperatury do poziomu 1,5 stopnia Celsjusza.
Raport nie ma charakteru prawotwórczego. Nad sugestiami w nim zawartymi, przyznaję, czasem kontrowersyjnymi, warto się zastanowić.  Czy sugestia o ograniczeniu spożycia mięsa i nabiału to zamach na naszą wolność?

Czy grozi nam chrupiący świerszcz?
Pomińmy na chwilę argumenty ekologów. Powszechnie dostępna wiedza medyczna i dietetyka zaleca większy udział warzyw i owoców w naszej diecie. Medycyna od dość dawna propaguje dietę zrównoważoną, a argumentem jest nasze zdrowie.
Pseudohistorycy spod znaku PiS mówią, że jedzenie mięsa to nasza tradycja. To bzdura. Rzeczywiście, historycznie, dziczyzna i mięso zwierząt hodowlanych królowały na stołach elit, rycerstwa, szlachty, zamożnego mieszczaństwa. Ale elity stanowiły najwyżej ok. 10% naszego społeczeństwa! Chłopi i tzw. pospólstwo, czyli większość, jadało kasze, pieczywo i polewki na resztkach z pańskiego stołu.
PiS straszy kartkami na mięso, upadkiem polskiego rolnictwa i zmuszaniem Polaków do jedzenia robaków. Na jakiej podstawie?
Rząd, który próbowałby coś takiego wprowadzać do obiegu prawnego, skończyłby na śmietniku historii szybciej, jak mawiał cezar Oktawian „niż gotują się szparagi”.  Ulubionym argumentem PiS jest groźba zmuszania nas do jedzenia „robactwa”.
Polska ma dobrze rozwinięte rolnictwo. Nie grozi nam kryzys niedoboru białka. Nie ma powodu, przynajmniej w tej chwili, sięgać do egzotycznych źródeł. Pomysł o nieinformowaniu konsumenta o składzie sprzedawanej żywności jest wyssany z palca.
Jeżeli propaganda PiS mówi „robaki”, mamy odruch wymiotny. Natomiast gdy porozmawiamy o owadach jako dodatkowym źródle białka, u osób wrażliwych spowodujemy jedynie lekki niesmak.
To efekt tradycji i nawyków żywieniowych. W wielu kulturach owady stanowią uzupełnienie diety. Powody są różne: ubóstwo, wyjałowienie terenów rolnych, klimat.
Dużą rolę gra też tradycja. We Francji ślimaki, małże i żaby są uważane za delikates. U nas wiele osób uważa, że są równie obrzydliwe co robak. Homary, obecnie godne restauracji z gwiazdkami Michelin jeszcze 100 lat temu były serwowane w amerykańskich więzieniach. Nazywano je „morskie karaluchy”.
Jeżeli będziemy eksploatować naszą przyrodę i klimat w sposób rabunkowy, alternatywne źródła białka mogą stać się koniecznością, nie wyborem.

Komu służy konsumpcjonizm
Jednym z pomysłów sugerowanych w raporcie jest ograniczenie zakupu odzieży. Ustawowe regulowanie potrzeb odzieżowych to ewidentna bzdura i nikt nie zamierza tego regulować w ten sposób. Nikt nie będzie nam liczył gaci, spodni czy sukienek. Jednak problem nadmiernej konsumpcji jest faktem. To my sami powinniśmy pomyśleć, czy to, co kupujemy, jest nam naprawdę potrzebne. A może dokonujemy niektórych zakupów pod presją tworzonej przez kapitał komercji? Wszechobecna reklama namawia nas do zakupu towarów, które nie są nam potrzebne. Komu to służy? Kapitałowi!

Elektromobilność tylko dla elit
W raporcie C40 zawarto także sugestię o konieczności powszechnej elektromobilności, czyli konwersji środków transportu na zasilane energią elektryczną.
Zanim ulegniemy głoszonemu przez prawicę zagrożeniu naszej wolności, pomyślmy o 40 tysiącach ofiar chorób spowodowanych smogiem. Ta niepokojąca diagnoza sama w sobie spowodowała reakcję UE. Parlament Europejski przyjął jeden z projektów pakietu FitFor55, zakładający że od 2035 r. wszystkie nowe samochody osobowe i dostawcze będą musiały być wyposażone w napędy zeroemisyjne.
Czy unijny projekt rozwiąże problemy ludzi? Mam wątpliwości! Samochody elektryczne już dziś są dostępne na rynku motoryzacyjnym. Niestety mogą sobie na nie pozwolić tylko elity finansowe. Dla statystycznego Polaka nie są sposobem na poprawę klimatu, lecz symbolem luksusu.
Wprowadzenie do naszego prawa wytycznych projektu UE spowoduje pogłębienie podziałów społecznych: rozwarstwienie ekonomiczne i wykluczenie komunikacyjne.
Kolejny problem: elektromobilność wymaga infrastruktury energetycznej, której w Polsce obecnie nie mamy. Cóż nam po elektrycznych samochodach, gdy energię będziemy dalej wytwarzać z węgla i gazu?
Pamiętajmy też, że pozyskiwanie metali ziem rzadkich niezbędnych do produkcji baterii w pojazdach elektrycznych jest naznaczone stygmatem wyzysku, charakterystycznego dla państw dotkniętych neokolonializmem. Bogate kraje, których dobrobyt zbudowano na wyzysku kolonii, uzależniły od swojej gospodarki mieszkańców swoich byłych dominiów.
Czy przykładowo, arsenek galu jest niezbędny mieszkańcom Afryki. Nie! Konieczne jest zapobieganie klęskom głodu. Bogaci kapitaliści, którzy najczęściej są właścicielami kopalń, martwią się o to czy ich turyści mogą sfotografować żyrafę, niż o rozwój rolnictwa swoich byłych poddanych.
Dlatego oczekuję od rządu i jego następców, nie propagandy, a rzetelnych działań. Uczyńmy elektromobilność źródłem naszego dobrostanu, a nie środkiem bogacenia się światowego kapitału.
Tak właśnie prawicowy rząd PiS wykorzystał raport C40. Rządzący wybrukowali polskie piekło polityczne zawartymi w nim sugestiami.

Cezary Żurawski



 

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 

Statystyka

Odsłon : 7241070

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …