Co ja na to…?

Drukuj PDF

Felieton - Moja Polska
Jan Herman

Należę do tej mniejszości, malejącej zresztą w szybkim tempie, która nie akceptuje kierunku, w którym pomyka stado wyznawców tak zwanej lewicy. Domniemanej, tak samo jak domniemany był PRL-owski socjalizm. Pewnie potrzebne jest wyjaśnienie. Moje myślenie o lewicowości jest takie, że warto zastanowić się, w jaki sposób nieliczni stają się krezusami, a zdecydowana większość nie radzi sobie w różnych sytuacjach życiowych. W różnych: w biznesie, w zatrudnieniu, w sprawach rodzinnych, w sprawach zdrowotnych, w życiu sąsiedzkim, w zdobywaniu wiedzy, itd.
Oczywiście, są też sprawy absolutnie służące większości, w których osiąga ona mistrzostwo: gadgety teleinformatyczne, zadymy uliczne, zerowe zainteresowanie samorządnością i znikoma obywatelskość.

A przede wszystkim życie na czyjś koszt: nie pomyliłem się: większość żyje na cudzy koszt, ale to nie jest tak jak się Wam wydaje: to nie zamożna i przedsiębiorcza mniejszość dokłada się do zadym ulicznych,  do stanowisk pracy, do gadgetów multimedialnych, itp. Rzeczona większość zdaje się wykorzystywać sama siebie, poświęca czas, zapał i energię na dziesiątki spraw pisanych Dużymi Literami, odnosząc setki pyrrusowych zwycięstw w tysiącach nisz swojej aktywności, nie dochodząc w niej do niczego wartościowego, ale mając nieliczone powody do satysfakcji.
Nazwijmy to „kulturą samozatracenia”. I przeciwstawmy ją kulturze „dobrej roboty”, z której wszyscy mogliby mieć pożytek jako zbiorowość i jako miriada jednostek, jako drobne wspólnoty, nano-społeczności.
Lewica – jakkolwiek ją rozumieć – od zawsze (do niedawna) tęskniła do dobrej roboty, aby ich ojczyny rosły w siłę, a pojedyncze ludzkie konstelacje miały się dostatniej. To lewica uważa(ła), że źródłem dochodu człowieka powinna być wyłącznie praca własna dająca pożytek społeczny, poza oczywistymi wyjątkami: wiek niemowlęcy albo sędziwy, choroba albo inwalidztwo, ciąża.
Ja sam może się sprzeniewierzam postulatom lewicowym i takiejż moralności, głosząc cywilizacyjną potrzebę zagwarantowania każdemu tzw. 5+2, czyli Podłogi (domu), Posiłku (wżywienia), Koszuli (przyodziewku wedle pory roku), Biletu (by mógł się przemieszczać), Gazety (źródła rzetelnej informacji bez reklam) oraz – przez całe życie –opieki zdrowotnej i edukacyjnej – wszystko na poziomie minimalnym, ale godnym. Nota bene – świrująca na innych punktach nasza „władza” akurat tu pomyka w słusznym kierunku. Kupuje głosy? Lewico, a czemu ty nie kupowałaś w ten sposób?
Zamiast tego, mamy drugorzędne (choć pewnie ważne) sprawy: wciąż niekończące się epizody bezpłodnego, a to egzaltowanego pacyfizmu (przy akceptacji NATO w Polsce), LGBT (przy rosnącej roszczeniowości tych obywateli), feminizmu (mającego niezwykle twórczy program „wypierdalać”), ekologizmu (zamiast projektu znalezienia się Człowieka w paskudnej rzeczywistości, której nie odwrócimy), itd.
Ale o tym, co „wiadomo” z lektury klasyków – czyli samorządność obywatelska w pracy i miejscu osiedlenia (zrzeszenie zrzeszeń wolnych wytwórców), która pęczniejąc wypiera Państwo z kolejnych prerogatyw, immunitetów i regaliów, aż „obumrze” – żaden mój „towarzysz” nawet nie wspomni! Nawet mój ulubiony senator  PPS, nie mówiąc już o „liderach”, czyli Włodzimierzu, Adrianie czy Robercie, o Barbarze, Grzegorzu, Wojciechu, o Monice córce innego Wojciecha, o Marszałkini Wandzie, o tylu światłych i nieźle pozycjonowanych współwładcach Polski…
Pewien tęgi Ryszard, mój rówieśnik zwany... no, sybarytą, ogłosił kiedyś na zebraniu partyjnym, że marksizm nie jest już  inspiracją dla polskiej lewicy. Prosiłem by powtórzył - bez mrugnięcia okiem powtórzył. A co jest taka inspiracją, zapytałem. I już kilkanaście lat czekam na odpowiedź.
Mniej-więcej to samo głoszę całe swoje dorosłe życie, i jakoś nigdy nie mam ani racji, ani posłuchu.
Więc, tytułowo – ja na to sądzę, że nie będę się „ubiegał”. Robię swoje w małej gminie, wedle zasady: myśl globalnie, działaj lokalnie. Z obrzygańcami się nie zadawaj.
Powoli, zdążę.

Jan Herman

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 346 gości 

Statystyka

Odsłon : 7269335

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …