Więcej kultury, proszę

Drukuj PDF

Ryszard Sławiński
Felieton - Refleksje z prowincji

Styczniowa seria spotkań powiatowych, miejskich i gminnych struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej były inne niż przed rokiem. W ubiegłorocznym początku roku panowała apatia i przygnębienie. Dominowało pytanie, co dalej?
W tym roku widać było uśmiechy na twarzach, chociaż słyszałem i taką wypowiedź: to prawda, że lewica jest w parlamencie i to jest fajnie. Prawdą też jest, że wyraźnie maleje pozycja SLD, bo Ci z Wiosny i Razem się rozpychają. Co dalej będzie z nami? – pytał kolega w wieku weterana nie tylko partyjnego.
Przeważały jednak opinie pozytywne, by nie rzec optymistyczne. To dobrze, że wreszcie w szeregach lewicy widać młodzież z „Razem”, średni wiek „Wiosny” i dorosłych z SLD. To rokuje, iż lewica będzie ugrupowaniem reprezentującym wszystkie segmenty wiekowe społeczeństwa. Dobrze, choć z pewną nostalgią za tym co było, mówiono o połączeniu się SLD z Wiosną w Nową Lewicę. Jeżeli – słyszałem – wszystkie segmenty tej nowej struktury będą uznawać lewicowe pryncypia, to różnice zdań tylko ten blok polityczny będą wzmacniać a także urozmaicać. Odrobina fermentu, pewne różnice co do szczegółów będą przyciągać  tych dla których pewien ferment myślowy jest okazją do nowych, ważnych pomysłów,  wzbogacających progresywny program lewicy. Na jednym z miejskich spotkań mężczyzna w średnim wieku dopominał się aby Lewica poszerzała się o ściślejszą, nie tylko przy okazji wyborów współpracę z Unią Pracy, Polską Partią Socjalistyczną, OPZZ i ZNP a także organizacjami pozarządowymi i stowarzyszeniami wyznającymi katalog lewicowych potrzeb i oczekiwań. Nie będę nadmiernym optymistą jeśli powiem, że możliwie najszerszy obszar lewicowych segmentów będzie przyciągał młodych a nawet bardzo młodych. Potwierdzeniem tej konstatacji są wyniki wewnętrznych wyborów w jednym z Liceów  Konina, w którym aż 65  proc. głosujących przed elekcją do parlamentu maturzystów wskazało na Lewicę.
Ja już swoje lata mam i nie wiem czy moje spotkanie z licealistami dałoby im bodziec do wstąpienia w szeregi lewicowej partii lub chociaż skłoniło do pewnej aktywności. Ale wielu członków Lewicy  w wieku średnim i młodszym powinno podejmować rozmowy, organizować eventy z młodymi i dla młodych. Szukam w pamięci wskazówek programowych miejskich czy powiatowych struktur Lewicy, głównie SLD i nie znajduję sugestii zwiększenia aktywności w grupach 16 – 20 lat. Chodzi o to, że nie dla młodzieży a z młodzieżą. Mam oczywiście świadomość, że szkoła – słusznie – nie może zezwolić na polityczną aktywność na swoim terytorium ale wiem, że są sposoby na komunikowanie się z młodzieżą. Wiemy, że uczniowie szkół ponadpodstawowych są ludźmi faszerowanymi historycznymi niedomówieniami, przeinaczeniami a nawet bzdurami. Ludzie lewicy powinni ten myślowy bałagan korygować, uzupełniać, wzbogacać i czynić prawdziwym.
Z wielką uwagą wysłuchałem całego wystąpienia Roberta Biedronia podczas konwencji Nowej Lewicy w Słupsku. Nie będę omawiał tez i zawołań mówcy, które wygłosił. O nich się mówi, analizuje się, aprobuje lub zgłasza wątpliwości. Nie usłyszałem generalnego potępienia wystąpienia i kandydata. To dobrze, bo jak by wszystkim się podobało, to byłoby coś nie tak.
Mnie zabrakło w tym przemówieniu ważnego, niestety pomijanego także przez innych kandydatów – problemu KULTURY. Nie słyszałem, by któryś z kandydatów wygłosił choćby jedno zdanie, o akapicie nie wspomnę. Ja wiem, że działają w Polsce teatry, kabarety, estrady. Wiem, że nie działa cenzura, chociaż, …dałoby się procenzurowe wystąpienia zauważyć i to coraz częściej. Ograniczę się dziś do jednej dziedziny; do radia i telewizji. Ustawa o radiofonii i telewizji z 1992 roku wyraźnie mówi, że radio i telewizja to najważniejsze narodowe instytucje kultury. Jeśli tak, to wypada w wystąpieniach kandydatów mówić, wręcz krzyczeć, że w ostatnich pięciu latach obniżanie jakościowe problematyki kulturalnej w państwowych publicznych środkach przekazu jest porażające!!. Jeżeli idolem, gwiazdą nad gwiazdami jest Zenek Martyniuk i disco polo, choć naprawdę nie mam nic przeciwko niemu i gatunkowi muzyki który uprawia, to się martwię. Co będzie dalej? Przypomnę, że w okresie PRL powstała „polska szkoła filmowa”, brylowali polscy plastycy, że wspomnę tylko Alinę Szapocznikow, kabarety były naprawdę mądre i śmieszne a teksty piosenek o czymś opowiadały. Była cenzura a mimo niej przebijało się wiele mądrych i skutecznie oddziałujących na powszechną wyobraźnię wytworów i utworów kultury. Radio i telewizja przygotowywały i emitowały wiele programów kształtujących gusta a nie tylko im schlebiających.  
W krótkim felietonie nie sposób opowiedzieć o dokonaniach naszych poprzedników. Więc do kandydata Lewicy, mądrego, przebojowego polityka wołam „Więcej kultury, proszę!”

Ryszard Sławiński

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości 

Statystyka

Odsłon : 7276515

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …