Poczciwy Wincenty Witos by się uśmiał

Drukuj PDF

Zdzisław Bombera
Felieton – Ekonomia i życie

Lublinianie mieli okazję w dniu 7 września 2019 roku wysłuchać długiego, ponadgodzinnego przemówienia. W takim standardzie występował tylko pewien Kubańczyk, Fidel Castro. Przemówienie charakteryzowało się otwartą szczerością i dostępna mu wiedza nauk przyrodniczych i społecznych min, że kobieta rodzi się kobietą a mężczyzna mężczyzną. 14 września 2019 roku najpierw przedstawił wartości, które wyznaje jego partia, PiS ( Prawo i Sprawiedliwość). Do wartości tych zaliczył: wolność, solidarność i równość szans.
Ciekawe, że o dekalogu nie wspomniał. Można powiedzieć diabeł nałożył ornat i na mszę dzwoni. A święty Jan Paweł II mówił, że „Diabeł ma globus a szkoda, że łobuz”. Godność w odniesieniu do znanych partyjnych zachowań to zwykły ozdobnik, niemający odniesienia do praktyki.
Wolność, mogą strajkować opiekunowie osób niepełnosprawnych, nauczyciele, lekarze, rezydenci. Z solidarnością to się nie kojarzy i nie ma reakcji zwrotnej władzy. Marszałek Senatu Karczewski radzi lekarzom, żeby zamiast protestować zabrali się do nauki.
Istotne miejsce przywiązuje mówca do rodziny. Wręcz ją definiuje w systemie polskiego społeczeństwa. Jego poję cie rodziny to jedna kobieta, jeden mężczyzna i dzieci. Ilości dzieci nie określił. A dziadek, babcia, stryjowie, wujkowie, do rodziny nie należą. Widocznie mówca nie zetknął się z prawem spadkowym.
Od rodziny droga prowadziła do kościoła, względem którego Polacy powinni znać swoje obowiązki. Kościół jedynie uosabia ogólnoludzkie wartości. Poza nim jest nihilizm, który odrzucamy. Co na to powiedzą wyznawcy innych religii. Buddyści, Islamiści, Mormoni  i wiele innych. W sumie liczebność tych innych religii przeważa kościół rzymsko-katolicki. Co ambasadorowie tych krajów doniosą swoim rządom.
Państwo ma być instrumentem kreowania dobrobytu. Nie może być dysfunkcyjne, jak to działo się za Tuska. Rada Ministrów uchwaliła we wrześniu 2019 roku,  że od stycznia 2020 roku płaca minimalna będzie wynosiła 2.600,00 złotych. Wraz z płacą minimalną wzrośnie stawka godzinowa z 14,70 zł od stycznia 17,00 złotych. Zasiłek macierzyński wzrośnie z 1800,00 złotych do 2080,00 złotych.
Prasa doniosła, że Jarosław Kaczyński rozmawiał z Adamem Glapińskim, który należy sądzić akceptuje budowę polskiej wersji państwa dobrobytu. Jak wspomniałem przemowa trwała długo i słuchacze mogli być zmęczeni. Państwo dobrobytu powitali oklaskami jak końcowy akcent. Mówca poprosił, by usiedli bo chce przemówienie dokończyć, czyli postawić coś w rodzaju kropki nad „i”.
Mówca ani razu nie wspomniał o Unii Europejskiej, chyba, że pośrednio, że krowa dostanie 1.000,00 złotych a świnia 500,00 złotych, to ma być z funduszy unijnych. PiS zastąpił państwo dysfunkcyjne Tuska, gdzie ceniono dobre wina, cygara i miały miejsce ciągle afery. Tyle o swoich poprzednikach, którzy zostawili Polskę zrujnowaną. A Radio Maryja swego czasu poświadczało, że Tuskowi z oczu wilkiem patrzy.
Teraz PIS-owi z pomocą przyszedł abp. Jędraszewski, na którego nauki partia ta powołuje się. Jest on mocniejszy od ojca Rydzyka.
Otóż takie traktowanie przeciwników politycznych to w naszej historii nic nowego. Witos doświadczył wielu przykrości. Trzy razy był wołany do funkcji premiera, jak narastało bolszewickie zagrożenie. A Rada Ministrów miała do dyspozycji dwa samochody, ale jeden był własnością Paderewskiego.
Pewien dzierżawca domeny państwowej w powiecie pleszewskim w czasie najkrytyczniejszych dni wojny ochrzcił swojego psa moim nazwiskiem a to mądry człowiek jakim był ks. Lutosławski na wiecu w Przemyślu w dniu 26 maja 1921 roku rząd, któremu przewodniczyłem nazwał publicznie „rządem koniokradów”. Wytykano, że nie noszą krawata a jeszcze gorsze, „plują na podłogę”.
Po przewrocie majowym jeden z jego twórców mówił „precz stąd, idźcie do gnoju”, „kłamstwo stało się nie tylko prawdą, ale zaczęło służyć za ewangelię”.
Trudny żywot miał Wincenty Witos z władzą i niełatwy z kościołem. Przed Piłsudskim ukrywał się za granicą w Czechach (Wincenty Witos, „Moje wspomnienia” cz. 1 L.S.W. 2018 r.).
Tusk ma lekko, jest na dobrej posadzie, to niech trochę pocierpi, bo wciąż jest zagrożeniem. W PiS-ie myśli się o przyszłości. Przyjdą wybory prezydenckie. Tusk może chcieć kandydować na prezydenta. Do ataku ruszyła komisja VAT-owska posła Horały. Ta, która wnioskuje o postawienie Tuska przed Trybunałem Stanu. Gdyby się udało to zrobić, sprawa tego zagrożenia będzie załatwiona.
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński został odwołany. Woził się samolotami z rodziną i znajomymi posłami (Piotrowicz) do Rzeszowa. To odkryto i przebadano, że Tusk, wprawdzie bez rodziny, ale latał do Gdańska. Jeszcze jest komisja ds. Amber Gold. Czasowo był tam zatrudniony syn Tuska. Przed komisję wezwano ojca i syna. Posłanka Wasserman nie będzie gorsza od Horały. Jacek Sasin za jeden pomnik Lecha Kaczyńskiego na Placu Piłsudskiego został powołany na wicepremiera Rady Ministrów RP.
Tak się kochają dzieci od jednej matki, którą jest Solidarność.

Zdzisław Bombera, prof. zw. dr hab., wybitny ekonomista, wykładowca akademicki

 

Wydanie bieżące

Recenzje

W 2018 roku ukazała się wizjonerska książka Jamie Bartlett’a „Ludzie przeciw technologii. Jak Internet zabija demokrację”. Jest ona analizą relacji człowieka ze światem cyfrowym, w który dopiero wchodzimy. Szczególnie wiele miejsca autor poświęca ewolucji liberalnego modelu demokracji w starciu z nowymi technologiami, ich przemożnym wpływem na człowieka i budowane od wieków struktury państwa demokratycznego.

Więcej …
 

Postać Tadeusza Kościuszki, wybitnego Polaka, bohatera dwóch kontynentów mimo upływu ponad 200 lat od jego śmierci cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wielu historyków i polityków polskich i zagranicznych. Prace poświęcone jego osobie i działalności ukazują się nieprzerwanie od ponad 200 lat. Jedna z nich autorstwa Piotra Marka Napierały pt „Żołnierz i filozof.

Więcej …
 

Przez okres ostatnich dwóch lat, z różną intensywnością, na ogół jednak raz w tygodniu, publikowałem na łamach gazety Trybuna materiały publicystyczne, eseje i komentarze w ramach cyklu My Socjaliści. Obejmowały one szeroki wachlarz  problemów, choć założeniem moim było ukazanie otaczającej nas rzeczywistości społeczno-politycznej poprzez doświadczenia i wartości ideowe polskich socjalistów. Sytuacja ta była konsekwencją mojego zaangażowania w działalność w ruchu socjalistycznym, szczególnie w ramach PPS a także aktywną, prowadzoną od lat działalność dziennikarską i publicystyczną na łamach wielu pism i w Internecie.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 39 gości 

Statystyka

Odsłon : 4990015

Więcej …
 

Więcej …
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej …

Temat dnia

Tak się kończy dyplomatołectwo

Stało się to, co przewidywali komentatorzy polityki światowej i spece od dyplomacji międzynarodowej. Nie dość, że główne obchody wyzwolenia obozu śmierci Auschwitz-Birkenau nie odbędą się w Polsce, a w Izraelu, to jeszcze zabraknie tam polskiego prezydenta. To są skutki wieloletniego prowadzenia polityki zagranicznej po amatorsku, żeby nie powiedzieć – dyletancko.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 19 stycznia 2019 roku w Słupsku odbyła się uroczystość zaprezentowania przez trzy partie: SLD, Wiosna i Lewica Razem Roberta Biedronia, jako oficjalniego kandydata SLD na prezydenta.

Więcej …
 

17 stycznia 1945 roku do zniszczonej niemal doszczętnie Warszawy wkroczyli żołnierze 1. Armii Wojska Polskiego oraz oddziały Armii Czerwonej. Walki o opanowanie miasta trwały zaledwie kilka godzin, gdyż dowództwo niemieckie, obawiając się okrążenia, wycofało większość swoich sił ze stolicy.

Więcej …
 

W dniu 5 stycznia 2020 roku obradowała Rada Krajowa Lewicy Razem. Jak poinformowano, partia przyjęła stanowisko, w którym wzywa polski rząd do odcięcia się od planów destabilizacji Bliskiego Wschodu przez administrację prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

Więcej …
 

W dniu 14 grudnia 2019 roku zebrała się w Warszawie Krajowa Konwencja SLD. Po konsultacjach w województwach, podjęła decyzję o zmianie statutu Sojuszu, która umożliwi połączenie sił SLD i partii Wiosna. Głosowało 127 delegatek i delegatów, za oddano 109 głosów, przeciwko było 10 osób, a 8 wstrzymało się od głosu.

Więcej …
 

W dniu 7 grudnia 2019 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Stowarzyszenia „Pokolenia” z udziałem zaproszonych gości. Omówiono tryb przygotowań do Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia w październiku 2020 roku.

Więcej …
 

W dniach 25-28 listopada 2019 roku w Nałęczowie odbyła się ogólnopolska, międzyśrodowiskowa konferencja naukowa  pt.: „Mistrzowie,  pedagodzy, nauczyciele” pod naukowym patronatem prof. Marii Szyszkowskiej.

Więcej …
 

W dniu 21 listopada 2019 roku w Piotrkowie Tryb. odbyła się VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa – Szkice z dziejów lewicy pt. 100-lecie Sejmu Ustawodawczego oraz 120-lecie obecności PPS w Piotrkowie Trybunalskim.
Organizatorami Konferencji byli: Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego (Filia w Piotrkowie Tryb.) – Instytut Historii i Spraw Międzynarodowych, Porozumienie Socjalistów, Stowarzyszenie im. Ignacego Daszyńskiego przy współudziale Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

Wg informacji Biura Prasowego PPS, Rada Naczelna zebrała się na posiedzeniu w warszawskiej siedzibie partii w dniu 16 listopada 2019 roku. Członkowie RN PPS uczcili 127 rocznicę powstania Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2019 roku w warszawskiej siedzibie PPS odbyło się posiedzenie Prezydium Rady Naczelnej PPS poświęcone bieżącej sytuacji politycznej po wyborach do parlamentu oraz przygotowaniu do posiedzenia Rady Naczelnej PPS.

Więcej …
 

W dniu 8 listopada 2019 roku w Klubie Księgarza  w Warszawie odbyła się promocja nowej książki Andrzeja Ziemskiego „Rewolucja Konstytucyjna”, która ukazała się w październiku. Promocję organizowali: „Porozumienie Socjalistów” i Wydawnictwo „Kto jest Kim”.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2019 roku jak podała PAP, obradowała w Warszawie Rada Krajowa SLD. Przyjęto postanowienia m.in. w sprawie organizacji Klubu Parlamentarnego Lewica.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2019 roku w Warszawie z inicjatywy Porozumienia Socjalistów, przedstawiciele organizacji i partii lewicy złożyli kwiaty pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego z okazji 101 rocznicy powołania Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, którego premierem został socjalista, przewodniczący PPS-D Galicji – Ignacy Daszyński.

Więcej …