„Siódemka Czarzastego”

Drukuj PDF

Felieton – Refleksje z prowincji
Ryszard Sławiński

- Panie Ryszardzie, ale się cieszę, że wreszcie będę miał na kogo głosować. Czekałem na powstanie obozu lewicy, choć patrząc na umizgi Czarzastego do Schetyny trudno było mieć nadzieję. Ale teraz już jest dobrze. Tylko, żeby się porozumieli co do konstrukcji tego ugrupowania i sposobu formowania list. Mam jednak nadzieję, że będzie dobrze.
To rozmowa z sobotniego poranka na moim osiedlowym Zieleniaku. Mój rozmówca to osoba w średnim wieku, od zawsze po lewej stronie, bezpartyjna. Dobry rozmówca, zatroskany obecną sytuacją i marginalizacją lewicy od 2015 roku. Takich osób jest niemało. W wyborach krajowych głosowanie na listy z osobami ze środowisk liberalnych, antylewicowych ludzie o sprecyzowanych poglądach miałyby problem.
A ja ten felietonik powinienem rozpocząć od… a nie mówiłem. Wiedziałem bowiem, że nie da się skonstruować wielkiego bloku opozycyjnego z partiami czy ugrupowaniami tak bardzo odległymi od siebie jak PO od SLD. Wcześniej PSL to obwieścił, moje kierownictwo SLD miało jeszcze złudzenia, że może się uda… Gdyby się nawet udało, to co by to dało. Wyborca chce mieć jasną sytuację. A ona po wyborach europejskich była i nadal jest bardzo zaciemniona. No bo jeśli PiS-owska propaganda zakwalifikowała Platformę Obywatelską do lewicy to co prawdziwi ludzie lewicy mogli o tym sądzić? Tak więc spotkanie „trzech” – SLD, Razem i Wiosna przede wszystkim rozjaśniło sytuacje na plus ogromnej liczbie osób lewicowych, dało nadzieję i szansę. Niemal natychmiast dołączyła się partia Zieloni i Polska Partia Socjalistyczna. Będą kolejne organizacje, ruchy miejskie, kobiece itd. 
Nie będę się odnosił do programu Zjednoczonej Lewicy, bo go jeszcze nie znam. Przywołam rozmowę sprzed kilkunastu dni z Zieleniaka: – Panie Ryszardzie, moja córka żyje bez ślubu z facetem. Trwa to już kilka ładnych lat. Mają dwójkę fantastycznych dzieci, chłopca i dziewczynkę. Jestem ich dziadkiem, kochamy je nad życie. Ale mamy z żoną problem. Czy partner córki jest naszym zięciem? Czy jak będzie się coś działo w tej rodzinie – czy oni w ogóle są rodziną? – to państwo im pomoże, czy jak któreś zachoruje, to lekarz powie co komu jest?
- Wie pan sprawa jest powszechna. Aktualnie ponad 30 procent dzieci rodzi się w związkach nieformalnych, czyli partnerskich. To poważny problem nie obyczajowy a społeczny, także polityczny, odpowiedziałem.
- No tak, ale jak sąsiadce żeśmy powiedzieli, że nasza córka żyje w związku partnerskim, to ona powiedziała, że to jest grzech, bo tak żyją zboczeńcy z LGBT. O co tu w tym wszystkim chodzi.
No właśnie. Koalicja Obywatelska obiecuje, że zalegalizuje związki partnerskie par heteroseksualnych. Lewica też ma to w programie. Zwracam jednak uwagę na konieczność wyjaśniania czy raczej objaśniania tej kwestii. Prawo i Sprawiedliwość wraz z kościołem skutecznie wmówiła ludziom, że związki partnerskie to pary homoseksualne i lesbijskie chcące się ze sobą żenić a nawet adoptować dzieci. Grzech goni grzech. I na tym się sprawa kończy. Tymczasem związki partnerskie w Polsce, podobnie jak w innych cywilizowanych są na tyle powszechne, że tamte państwa już dawno ustawowo zapewniły im ochronę i dały poczucie bezpieczeństwa. Tylko nie Polska. PiS i Kościół mniej z powodów ewangelicznych, bardziej finansowych będą robić wszystko, by nie dopuścić do legalizacji związków partnerskich. Bo ślub to kasa, bo chrzest to kasa, bo pierwsza komunia to kasa, bo….. to kasa.
Tymczasem zabiegi o ustawę o związkach partnerskich mają już swoją historię. W 2003 roku Senat RP – oddałem w tej sprawie głos na „tak” – przyjął ustawę o związkach partnerskich promowaną przez Panią Senator Marię Szyszkowską. Niestety nie przeszła ona Sejmie. Ucieszyłem się gdy Katarzyna Maria Piekarska w niedzielnej „Ławie polityków” w TVN24 o tym przypomniała, podnosząc jednocześnie argumentację, że to nie chodzi tylko o LGBT a o polską rodzinę, o demografię, o bezpieczeństwo życiowe tych rodzin i ich potomstwa. Obowiązkiem lewicy w kampanii wyborczej jest szerokie objaśnianie tego problemu w materiałach informacyjnych, promocyjnych, na przedwyborczych spotkaniach. Nie dajmy się zwariować obłąkańczym zabiegom pisowskiej i kościelnej propagandy. Jest jeszcze kilka kwestii do szerszego objaśnienia, odkłamania. O nich wkrótce.
Mam propozycję: jeżeli istnieją „piątki Kaczyńskiego”, „szóstka Schetyny”, niech Lewica  ogłosi „siódemkę Czarzastego” lub po prosu Lewicy.

Ryszard Sławiński

PS. Z uwagą słucham i oglądam reakcje komercyjnych stacji telewizyjnych. Publiczna TV zapewne na lewicy suchej nitki nie zostawi, chociaż, kto wie…, natomiast w TVN24, mniej w Polsacie pojawia się nutka kpiarsko-ironiczna wobec bloku lewicy. Pamiętam wprawdzie, że „Gazeta Wyborcza” a za nią TVN i inni domagali się powstania lewicy ale na ich modłę. Zapewne ta budząca nadzieję szeroka formuła bloku lewicowego nie sprosta ich oczekiwaniom. Nie szkodzi. Nie ma się czym przejmować.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości 

Statystyka

Odsłon : 7274538

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …