Biedroń na horyzoncie

Drukuj PDF

Zdzisław Bombera
Felieton – Ekonomia a życie

Gdzie dwóch się bije,tam trzeci korzysta. Czy to będzie ten przypadek?

Kto to jest Biedroń i co uosabia swoim niesamowitym zamiarem. Ma za sobą doświadczenie polityka i społecznika. Ujawnił chyba sporo ze swoich zasobów możliwości kreatywnych, które podają się budowaniu opinii. Zamiar jest jednak niesłychany i skłania do odniesienia i porównań bo Polska w 2019 roku to kraj średniej wielkości w Europie o bogatej historii i zauważalnym potencjale gospodarczym. Pan Biedroń musi mieć świadomość tych realności. I to, że nie zajmuje się teatralną kreacją przedstawienia. To jest gra realna w materii życia o całość.  Doświadczenie Słupska ma właściwą miarę miejsca i czasu. To dobre.
To doświadczenie ośmiela i zachęca do pokonania bardzo wielu niewiadomych. Ta decyzja wymaga odwagi Fidela Castro. Mówił, że chce być i będzie premierem. Będzie miał życzliwych przyjaciół i zdecydowanych przeciwników. Trudna droga.  U podstaw założonej przez niego struktury społecznej jest człowiek. Element biologiczny i uniwersalny. Gdzie Biedroń sięga? Może do sprawdzonej determinacji metody Mahatmy Gandhiego to dalekie ale oswojone na współczesnej cywilizacji.
Drugim elementem jego struktury ma być Wspólnota. Używa powiedzenia, wprawdzie niepełnego „tej ziemi”. To Jan Paweł II używał ducha świętego do tej, t.j. Polskiej ziemi, a więc Wspólnota. Ale jak się ma pojęcie w węgierskiej praktyce Orbana, który otoczył swoją wspólnotę siecią drutów kolczastych, albo D. Trumpa, który buduje mur na granicy z Meksykiem i rozstawił armię. Trudno wiedzieć czym on wypełni ten element struktury społecznej. Miłujmy się ponad różnice wszelkie.
Trzecim elementem jego struktury jest państwo, będące obręczą spinającą całość pomysłu autorskiego.
Nasz premier zabrał się w tym państwie do rządzenia, dysponowania dobrami, które znajdują się w możliwościach państwa.
Biedroń, premier państwa dobrobytu odda wspólnocie:
- darmowy powszechny internet
- darmowy transport publiczny
- 500+ dla wszystkich dzieci
- prywatną służbę zdrowia finansowaną przez NFZ
- 1600,00 złotych brutto nieopodatkowanej emerytury minimalnej
- zamknięcie kopalni węgla do 2035 roku
- likwidację Funduszu Kościelnego i opodatkowanie tacy
- legalizację związków partnerskich
- legalną aborcję do 12 tygodnia ciąży.
- zwolnienie od podatków najbiedniejszych emerytów.
Pobudzone potrzeby tworzą ogólne podłoże osobowych motywacji społeczeństwa gospodarującego. Dzięki gospodarowaniu i jego wynikom możliwy jest wzrost zaspakajania potrzeb.
„Wiosna” podliczyła, że na realizację programu „państwa dobrobytu” potrzeba 35 mld złotych.
- Na tym polu mamy aż nadmiar przestróg, a ty że z próżnego i Salomon nie naleje, że bez pracy nie ma kołaczy, że od ilości noży bochenek chleba nie rośnie. Biedroń w realizacji swoich celów napotka dwie grupy przeszkód, a to nieubłagane prawa ekonomiczne i interesy klas i układów personalnych. Mamy początek rywalizacji PiS 29% , PO 20%, WIOSNA 14%. Taki prognostyk poparcia w dniu 5 lutego 2019 roku  KUKIZ 1,5%, SLD 6%, WOLNOŚĆ 5%.
- Jednym z celów głośno wypowiadanych  na konwencji było przezwyciężenie despotyzmu władzy. Czy te partie PO i PiS będą chciały same zejść ze sceny. „Wiosna” będzie zabiegać o pozyskanie elektoratu tych partii. Początek jak widzimy jest zachęcający, co będzie się działo trzeba czasu na sprawdzenie. Prawa ekonomicznie ujawniające się w pewnych sytuacjach splotem działań ludzi tworzą szczególne przeszkody do pokonania.
„Wiosna” obiecuje darmowy transport publiczny. Biedroń objeżdżając kraj zauważył, że są miasta do których nie dociera kolej i nie ma innej komunikacji. Funkcje komunikacji są pochodne powiązań zwłaszcza gospodarczych. A te nie powstają z dnia na dzień. Powstają one wręcz w długich procesach historycznych. Ta sprawa wydaje się szczegółowa ale może być realizowana w szerszym planie dla całej gospodarki. Póki co takiego planistycznego zamiaru nowa partia nie ujawniła.
„Wiosna” chce być budowniczym w Polsce Państwa świeckiego i miejmy nadzieję , praworządnego i demokratycznego.

Zdzisław Bombera, prof. zw. dr hab., ekonomista, nauczyciel akademicki


 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości 

Statystyka

Odsłon : 7276288

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …