Gorzko o obalaniu czegoś, czego nie było, w cieniu zdrady narodowej

Drukuj PDF

Jacek Uczkiewicz

Kraj od prawa do centrum, a nawet nieco i na lewej flance hucznie fetuje rocznicę podpisania porozumień sierpniowych w 1980 r. Wszystko pod hasłem „obalania komunizmu”, czyli obalania czegoś, czego w Polsce de facto nie było. Rzeczownik „komunizm” lub przymiotnik „komunistyczny” nie jest używany w sensie epistemologicznym lecz jako inwektywa, symbol wszelkiego, wyobrażalnego i niewyobrażalnego zła, któremu godzi się przeciwstawiać wszelkimi dostępnymi metodami. Wcale mnie to nie dziwi.
Oczywiście, każdy kto pamięta rok 1980, niezależnie od tego po której był stronie wie dobrze, że ani w tym, ani nawet w 1989-tym roku do momentu ogłoszenia wyników wyborów parlamentarnych nikt, lub, z ostrożności procesowej prawie nikt nie podnosił kwestii zmiany ustroju. To przyszło później. Ciągle w pamięci mam ogólne zebranie pracowników dwóch instytutów Politechniki Wrocławskiej w 1980 r, na którym lokalny organizator „Solidarności” (nawiasem mówiąc zdegradowany z pozycji pracownika naukowego na pracownika technicznego z racji trwałego braku postępów naukowych), wspierany przez przewodniczącego uczelnianej „Solidarności” oraz całego Regionu Dolnośląskiego agitował profesorów, docentów, doktorów do wstępowania do związku. Na moją uwagę, że na świecie nie ma neutralnych związków zawodowych a związek „Solidarność” de facto prze do przejęcia władzy szef dolnośląski gwałtownie zaprotestował, deklarując, że „Solidarność” z pewnością będzie związkiem apolitycznym. Czy okłamał kadrę naukową instytutów świadomie, czy sam wierzył w bzdury, które głosił – nie wiadomo.
Wnet po ogłoszeniu wyborów parlamentarnych w 1989 r. sierpniowe postulaty „Solidarności”, które w 1980 r. poparło ponad 10 milionów Polaków wrzucono do kosza. Jako swoistą rekompensatę działaczom związkowym przyznano przez mainstream tytuł „żołnierzy wolności”, „obalaczy komunizmu”. Powiedziano: - zapomnijcie o swoich postulatach, będziecie za to bohaterami Polski i świata. Nie przez przypadek fetując kolejne rocznice podpisania porozumień sierpniowych unika się dyskusji o tych 21 postulatach.
Aby zrozumieć to, co w istocie się stało zagłębić się trzeba w lekturę co najmniej dwóch opracowań autorstwa amerykańskich specjalistów od działania służb specjalnych USA, CIA w szczególności. Mam na myśli książkę P. Scheizera „Victory czyli Zwicięstwo. Tajna historia świata lat osiemdziesiątych. CIA i Solidarność”, S.G.Johnsa „A Covert Action” oraz ostatniego bestselera „Zagrabiona historia Solidarności” B. Drwęskiego. Z opracowań tych wynika wprost, że polska „Solidarność” lat osiemdziesiątych była agenturą obcego wywiadu, realizującą za obce pieniądze strategiczne cele obcego mocarstwa.
Peter Schweizer, przytaczając stosowne dokumenty stwierdza wprosi:
- w budżecie rocznym CIA wydzielona była w latach 80-tych stała kwota przeznaczona na finansowanie „Solidarności”,
- Prezydent USA polecił, aby CIA udzielała „Solidarności” wsparcia finansowego, pomocy sprzętowej i szkoleniowej (chodziło o środki łączności) oraz o udzielenie wsparcia eksperckiego i WYWIADOWCZEGO.
Niezależnie od tego CIA używała swoich wpływów aby organizować międzynarodową pomoc finansową i organizacyjną.
Czy trzeba czegoś więcej?
Tak więc „wojownicy wolności” byli płatnymi współpracownikami służb specjalnych obcego państwa. Czy tylko USA? Póki co nie odezwał się żaden Schweizer z Wielkiej Brytanii, Francji czy Izraela.
Ale stało się, co się stało. Nic więc dziwnego, że teraz tą oczywistą zdradę narodową usiłuje się przykryć legendą „obalania komunizmu” z jednej i podważaniem polskiej państwowości w latach 1944 -1989 r. z drugiej strony.
Historia kpi z Polski i Polaków. Nie było wizyty prezydenta czy wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce, który nie łechtał by nasze narodowe ego „polskim umiłowaniem wolności”, „wzorem dla całego świata” itp. Standardowe okrąglasy w ustach polityków, którzy byli doskonale świadomi co z tym „umiłowaniem wolności” zrobili, za jakie tanie (w sumie) pieniądze je kupili.
Wyjątkowo szczery jest S. Johns autor „A Covert Action”, który w wywiadzie dla Onet stwierdza:
„Naturalnie, zdaję sobie sprawę z tego, że to (akcja QRHELPFUL, JU) wyjątkowo kontrowersyjny temat. Szczerze mówiąc dziwi mnie, że książka nie wywołała do tej pory burzy w Polsce, nawet, jeśli na tą chwilę dostępna jest tylko wersja anglojęzyczna. Pomoc obcej służby specjalnej dla jakiegoś rządu lub organizacji zawsze jest tematem kontrowersyjnym. „QRHELPFUL” pozostaje takowym dla samych Amerykanów".
Dla Amerykanów tak – dla Polaków, jak widać nie.
Jak podaje Johns akcja przeciw Polsce kosztowała CIA, na dzisiejsze pieniądze niecałe 40 mln USD. Jeżeli nawet dodać do tego wartość pomocy, którą CIA świadczyło Solidarności za pośrednictwem amerykańskich związków zawodowych (P. Scweizer) była to cena śmiesznie niska, zwłaszcza w kontekście umów z USA na dostawy gazu, śmigłowców, , samolotów, uzbrojenia, za sieć 5G, za osłabianie Unii Europejskiej, za „specjalne warunki funkcjonowania biznesu amerykańskiego w Polsce” (Mosbacher).

JacekUczkiewicz - Facebook

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 14 gości 

Statystyka

Odsłon : 7275616

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …