Apel do Andrzeja Dudy, Prezydenta RP

Drukuj PDF

Zdzisław Bombera

Mając na uwadze wielki osobisty Pana szacunek do dorobku dokonań i dzieł Lecha Kaczyńskiego, proponuje się odnowienie wręczenia Kodeksu Jego autorstwa Radzie Ministrów, której przewodniczy Pani Beata Szydło. Byłby to właściwy znak czasu.

Zaniedbany Testament Lecha Kaczyńskiego [1]

Najpierw był list do Obywateli RP z dn. 17 października 2005 r. kiedy Lech Kaczyński był kandydatem na Prezydenta RP, i który kończy słowami „Proszę o Państwa głos”. Druk na kopercie głosił: „Lech Kaczyński Prezydent IV Rzeczpospolitej”. Swój wybór ogłosił za Polskę Solidarną, a nie liberalną. Ten duch solidarności uosabia Jego Kodeks Prezydencki Postępowania Etycznego dla Premiera i Rady Ministrów.
Przytoczę niektóre fragmenty z wprowadzenia do Kodeksu: „Przekazanie Kodeksu czynię publicznie, ponieważ mojej ocenie wymaga tego interes Państwa a etyczne postępowanie premiera i ministrów oraz ich zastępców stanowi nieodzowny składnik każdego dobrego i odpowiedzialnego rządu” (s. 433). Jednocześnie stwierdza, że odpowiedzialność na płaszczyźnie etycznej stawia wyżej od prawnej odpowiedzialności. W obecnej praktyce politycznej w Polsce pojawia się dość istotny kłopot z odniesienia struktury Kodeksu do faktycznej struktury rządów. Mamy tu pewną analogię do Polski Ludowej. Był w niej Rząd, Rada Państwa, czy Prezydent, Premier. Jednak faktyczne rządy sprawowała Polska Zjednoczona Partia Robotnicza w delegacji politycznej I Sekretarza tej partii i jej Biura Politycznego. Długi czas był nim Władysław Gomułka, z przerwą kiedy został aresztowany z oskarżenia o prawicowo-nacjonalistyczne odchylenie i osadzony w więzieniu. Podobny model mamy obecnie. Prezes PiS pełni taką rolę i jej Komitet Wykonawczy. Koszty funkcjonowania I Sekretarza Władysława Gomułki, istotnie różniły się od kosztów funkcjonowania Prezesa Jarosława Kaczyńskiego. W tym celu utrzymywane są samochody i kilkuosobowa ochrona. Natomiast W. Gomułka był purytaninem. Pisał zwykłym ołówkiem. Po wyjściu z więzienia zatrzymał tą samą ochronę, która zajmowała się nim w więzieniu.
Zainteresowani sceną polityczną dobrze orientują się, że Prezydent, Premier i Rząd sterowany jest przez Jarosława Kaczyńskiego, bez żadnych zapisów prawnych, jak to było w Polsce Ludowej w sprawie roli partii. Programy działania Komitetu nie są publikowane. Rządy idą jak z płatka, bo jak mawiał J. Stalin kadry decydują o wszystkim, a podpowiadał Fr. Engels, „kto ma rzeczy ten ma ludzi”. Przeprowadzono czystki kadrowe w prasie, radiu i telewizji. Władzę wziął muzykalny Jacek Kurski. Obsadzono nową kadrą spółki Skarbu Państwa. Jasiński wziął energetykę. Prokuratorów wojskowych  zajmujących się sprawą smoleńską przeniesiono z Warszawy w głęboki teren. Jeden trafił do Hrubieszowa. Zneutralizowano prokuratorów, którzy prowadzili sprawy karne Macierewicza i Kamińskiego. Odwołano władze Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. Wynikła przykrość, bo dwie klacze padły. Co na to Minister Jurgiel? To on porządził w stadninie koni i gdzie indziej. Minister Szyszko walczy w Puszczy Białowieskiej z „kornikiem drukarzem”, wycinając jego chlebodawców w pień. Nie ma instytucji państwowej, której nie dotknęłyby czystki kadrowe. W MSZ kilkudziesięciu ambasadorów, miejmy nadzieję, powróci do kraju. Zostaną wymienieni polscy przedstawiciele w sławnej Komisji „Weneckiej”. Pamięć o tych ruchach kadrowych nie będzie możliwa do zatarcia, a opamiętania na horyzoncie nie widać.
Przywołanie do pamięci Kodeksu mogłoby przyczynić się do namawiania Prezydenta A. Dudy o pojednanie i wybaczenie.
Kodeks jest bardzo starannie opracowany i szczegółowy w odniesieniu do Rządu i ministrów.
Warto zadbać o podniesienie sprawności pracy Rządu, jego profesjonalizmu i kultury upowszechniając wiedzę o Kodeksie. W zakończeniu wprowadzenia jego autor pisze: „Polecam niniejszy Kodeks do stosowania wszystkim osobom pełniącym służbę publiczną. Złamanie tego zobowiązania musi być jednoznaczne z dymisją. Tego zawsze będę się domagał”.
„Uprasza się o przesyłanie nazwisk łamiących Kodeks do Urzędu Prezydenta RP”.

Zdzisław Bombera, prof.  zw. dr hab. ekonomista, wykładowca akademicki

Odnośnik:
[1] Kodeksy etyczne w Polsce, Warszawa 2006 r.



 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości 

Statystyka

Odsłon : 7240707

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …