Kto wyznacza cele (w) Europie Środkowej?

Drukuj PDF

Jan Herman

Napiszmy po imieniu: Albania, Austria, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry, do tego enklawy takie jak Obwód Kaliningradzki, Naddniestrze, Kosowo. Dwukrotnie obszar ten był zarządzany autonomicznie (z politycznie suwerennym ośrodkiem decyzyjnym na tym terenie), choć nie w całości: było to za czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz Austro-Węgier. Nigdy nie miała miejsca całkowita integracja tego terenu, bo nawet w czasach globalizacji dwubiegunowej Jugosławia i Rumunia (a może i Albania) miały swoje „ale, ale” wobec ZSRR.



Kulturowo obszar ten od wieków pozostaje pod wpływem trzech żywiołów: Orientu (Tatarzy-Mongołowie, Turcy, prawosławie, pra-Węgrzy, pra-Bułgarzy, Romowie), Rosji (począwszy od przepychanek o Kozaczyznę – Dzikie Pola, z apogeum w postaci tzw. obozu państw socjalistycznych), Europy (Imperium Romanum, Święte Cesarstwo Rzymskie, Francja, apogeum w postaci Unii Europejskiej). Gospodarczo mamy tu do czynienia z „jednogłośnym” oswojeniem formuł technicznych Zachodu: pełna gotowość wyprzedaży „swojego” za bezcen, byle pozyskać – przepłacając – gadgety i rozwiązania europejskie (potem, echem, amerykański czy japońskie). Dziś Orient postrzegany tu jest jako egzotyczna ciekawostka, Rosja jako pogardzany barbarzyńca, Europa (i jej przerośnięta amerykańska córka) jako wzorzec postępu cywilizacyjnego.

Na obszarze tym występują historyczne i współczesne przesłanki sprzyjające zredagowaniu własnej myśli pan-narodowej: przede wszystkim liczne uniwersytety z tradycjami (Wilno, Kraków, Praga, Budapeszt, Lwów, Wiedeń), ale też silne odwołania do kultury Celtów, Traków, Daków, Bałtów, Słowian, charakterystyczny typ osiedleń, samorządności, spółdzielczości, obywatelstwa (swojszczyzny), silne doświadczenie Kozaczyzny (która zaowocowała Konstytucją Pyłypa Orłyka). Międzynarodowy tygiel tego regionu obejmuje kilkadziesiąt etnosów, zarówno państwowotwórczych (np. Polacy), jak też śladowych (na terenie Polski: Łemkowie, Łużyczanie, Kaszubi).

Najnowsza inicjatywa integracyjna – rozpostarta między formuły Grupy Wyszehradzkiej i CEFTA – odchodzi do lamusa, zanim została na dobre zaaplikowana (nie bez znaczenia jest silne oswojenie Europą).

Podstawową wewnątrz-obszarową przeszkodą dla integracji regionu jest Polska, niezdolna do wykreowania podmiotowej gospodarki, za to wyposażona w przerośnięte ambicje polityczno-regionalne (ostatnio podsycane przez Amerykę, całkowicie instrumentalnie) i narcystycznie pojmująca swoją rolę „przywódcy regionu”.

I co?

Europa Środkowa nigdy nie wyszła owocnie poza etap „integracji przez spór”: traktaty i rozejmy nigdy nie spotkały się z „następnym krokiem” w postaci wytyczenia wspólnych strategii, a przyczyny tego należy szukać w swoistym „wycofaniu politycznym”, polegającym na szukaniu „arbitra zewnętrznego”, na odmowie samym sobie wzięcia ciężaru odpowiedzialności za regionalną podmiotowość. Arbitra poszukiwano – niekiedy za wszelką cenę – u imperatorów z Niemiec, Francji, Rosji, Watykanu, chwilowo nawet Turcji.

Dziś Europa Środkowa ma „dwóch Panów”: suwerenem gospodarczym jest Budżet Brukselski (który nie tylko szafuje dotacjami, ale też definiuje sposoby rozwoju poprzez alokacje w takie a nie inne „wynalazki”, gdzie spektakularnym, przemijającym już dowodem są osławione Euroregiony), a suwerenem politycznym są równolegle Unia Europejska (ustanawiająca nowe ramy cywilizacyjne suwerenności państw) i Ameryka (pilnująca tu swoich interesów jako wiodąca siła NATO).

Niektórym politykom środkowo-europejskim wypsnie się regionalizm postawiony sztorcem wobec Europy czy Rosji: Kaczyński, Orban, Klaus. Nie ma w tym jednak środkowo-europejskiej pan-myśli (na przykład koncept jagielloński jest kotletem po raz kolejny odgrzewanym). Poza tym większe znaczenie polityczne (choć nie tak spektakularne) mają w krajach środkowo-europejskich rzecznicy interesów rosyjskich, europejskich czy amerykańskich. Najbardziej jaskrawym przykładem polskim jest Radosław Sikorski, mający wciąż kłopoty z tożsamością obywatelską, rozpostarty między Waszyngton, Londyn i Berlin (w tej kolejności), dominujący nad Tuskiem i Komorowskim „stanowczością wyboru”, czemu sprzyja jego formalna pozycja w polskim państwie. Obecność takich postaci jak Sikorski, Lewandowski, Hibner w „polskim obrocie dyplomatycznym” – niezależnie od oceny ich kompetencji i zasług (nikt poza nierychliwą Historią nie garnie się do oceny tych zasług) – niewątpliwie zamyka Polsce drogę do poważnego działania środkowo-europejskiego.

Przypadek ukraiński pokazał lepiej niż wszelkie doktoraty, na czym polega omawiany tu problem niemocy środkowo-europejskiej: zawierucha od początku stymulowana była (umownie) z Brukseli (Majdan w reakcji na wileńską odmowę Janukowycza) i z Moskwy (przedwileńska sekretna rozmowa Janukowycza z Putinem), przy czym – jak zwykle – w krytycznym momencie w tyglu zamieszała Ameryka i dziś pośród ruin dyplomatycznych dokonuje „zbawczej militaryzacji” regionu, jak zwykle na rachunek państewek skrzykniętych w Warszawie na komendę Wielkiego BO, zresztą już po raz drugi. A Polska, która poszła w tę sprawę jak w dym, swoje chciejstwo ogłaszając jak fakt bezspornie dokonany – wyszła jak zwykle na durnia, sponsorując całość przynajmniej kolejnym gwoździem do trumny swojego dobrego imienia.

Wszystko wskazuje na to, że Europa Środkowa – wobec impotencji Polski i Ukrainy, wobec „moja chata z kraja” Czech, Węgier, Rumunii, Serbii, Litwy – zmierza dziarsko ku kolonizacji nowego typu, której osnową będzie formuła komisyjnego zarządu nad tzw. rynkami i tzw. inwestycjami kierunkowymi: do komisyjnego zarządu wysyłać będą swoich plenipotentów Ameryka, Rosja i Europa, pilnując tam się wzajemnie, aby ich własne bankructwa były buforowane „ofiarnością i zapałem” oraz entuzjazmem środkowo-europejczyków, powoli przeistaczającą się w „masę futrowaną”, bo przecież nie konsumencką.


Jan Herman, niezależny publicysta


Tekst pierwotnie ukazał się na witrynie webnode.com .Tekst publikujemy za zgodą autora.
Więcej: http://publications.webnode.com/news/kto-wyznacza-cele-w-europie-%c5%9brodkowej-/#.U5KY6YYbUCs.facebook

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 

Statystyka

Odsłon : 7264766

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …