Rada Naczelna PPS

W dniu 5 lutego 2023 roku w Warszawie odbyło się ważne posiedzenie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. W posiedzeniu uczestniczyli poza członkami Rady Naczelnej, Centralnej Komisji Rewizyjnej i Centralnego Sądu Partyjnego członkowie Koła Parlamentarnego PPS.
Omawiano aktualne problemy polityczne związane z trwającymi przygotowaniami do wyborów parlamentarnych, które planowane są na jesień br., a także wzajemne relacje pomiędzy statutowymi władzami partii a kołem parlamentarnym. W wyniku dyskusji i złożonych propozycji przyjęto uchwałę w sprawie cofnięcia zgody na posługiwanie się symbolami i nazwą PPS dla dotychczasowego Koła Parlamentarnego PPS oraz uchwałę w sprawie aktualnej sytuacji politycznej przed zbliżającymi się wyborami.
Przewodniczący Rady Naczelnej PPS został upoważniony do podpisania porozumienia politycznego z partiami: Nowa Lewica, Lewica Razem i Unia Pracy, które wspólnie stwierdzają, że widząc zagrożenie dla praw obywatelskich i praw pracowniczych oraz wartości europejskich, uznając że wolność, równość i solidaryzm nie mogą być w przyszłości tylko pustymi hasłami, postanawiają wspólnie wystartować w kolejnych występujących po sobie wyborach tzn. w wyborach do Parlamentu RP, do Parlamentu Europejskiego, w wyborach samorządowych, do sejmików i powiatów oraz w wyborach na Prezydenta RP.
Podczas posiedzenia zapoznano się z wnioskiem redakcji „Przeglądu Socjalistycznego” w sprawie inicjatywy politycznej o charakterze międzynarodowym utworzenia na terenie Europy strefy wolnej od broni ABC. Inicjatywa ta idzie drogą myślenia polskiego ministra spraw zagranicznych – Adama Rapackiego w sprawie utworzenia w Europie Środkowej strefy bezatomowej. Została ona zgłoszona na XII Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w październiku 1957 roku.
W posiedzeniu uczestniczyło 22 członków Rady Naczelnej PPS. Obrady prowadził senator Wojciech Konieczny przewodniczący Rady Naczelnej.



Uchwała RN PPS ws. cofnięcia zgody na posługiwanie się symbolami i nazwą PPS dla dotychczasowego Koła Parlamentarnego PPS
Z dnia 5 lutego 2023

1. Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej cofa zgodę na posługiwanie się nazwą, znakami, symbolami oraz skrótami Polskiej Partii Socjalistycznej dotychczasowemu Kołu Parlamentarnemu PPS.
2. Traci moc Uchwała Rady Naczelnej PPS z dnia 15.01.2022. w sprawie współpracy z Kołem Parlamentarnym PPS.
3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia, tj. 05.02.2023.



Uchwała RN PPS ws. aktualnej sytuacji politycznej przed zbliżającymi się wyborami
Z dnia 5 lutego 2023

Rada Naczelna PPS uchwala, co następuje:
1. Zdając sobie sprawę z zagrożenia płynącego z dalszych rządów prawicy, Polska Partia Socjalistyczna ponownie wzywa ugrupowania opozycji demokratycznej do współpracy z PPS przy jak najszybszym utworzeniu listy wyborczej zjednoczonej opozycji do wyborów parlamentarnych w 2023 roku. oraz wypracowania stosownego porozumienia.
2. Dostrzegając upływający czas i brak konstruktywnych prac nad powołaniem listy zjednoczonej opozycji w wyborach parlamentarnych w 2023 roku, Polska Partia Socjalistyczna wyraża wolę współpracy z partiami: Nowa Lewica, Lewica Razem, Unia Pracy i akceptuje treść porozumienia stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszej Uchwały. Rada Naczelna upoważnia Przewodniczącego RN PPS do podpisania porozumienia stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszej Uchwały.
3. Porozumienie może zostać wypowiedziane przez Polską Partię Socjalistyczną w przypadku utworzenia wspólnej listy zjednoczonej, demokratycznej opozycji.
4. PPS zastrzega sobie pełną autonomię we wskazywaniu swoich kandydatów do poszczególnych wyborów.
5. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Załącznik nr 1
Nowa Lewica, Lewica Razem, Polska Partia Socjalistyczna i Unia Pracy, widząc zagrożenie dla praw obywatelskich i praw pracowniczych oraz wartości europejskich, uznając że wolność, równość i solidaryzm nie mogą być w przyszłości tylko pustymi hasłami, postanawiają wspólnie wystartować w kolejnych występujących po sobie wyborach tzn. w wyborach do Parlamentu RP, do Parlamentu Europejskiego, w wyborach samorządowych, do sejmików i powiatów oraz w wyborach na Prezydenta RP.

1. Porozumienie o wspólnym starcie jest otwarte dla innych środowisk, organizacji i osób o lewicowych poglądach, akceptujących program wyborczy porozumienia.
2. Strony porozumienia przyjmują jako generalną zasadę rzeczywisty współudział partnerów koalicyjnych w wyborach przy tworzeniu list wyborczych. Wszelkie zmiany tego ustalenia wymagają zaaprobowania ich przez Przewodniczących Sygnatariuszy.
3. Wszystkie podmioty zgodnie zobowiązują się do wnoszenia wkładu organizacyjnego w ramach prowadzonej kampanii wyborczej oraz pozyskiwania jak najszerszego poparcia społecznego na rzecz wspólnych kandydatów oraz koordynowania swoich imprez wyborczych i wspólne ich prowadzenie.
4. Sygnatariusze Porozumienia zgodnie postanawiają, że niniejsze porozumienie o wspólnym starcie Zjednoczonej Lewicy może zostać rozwiązane lub rozszerzone wyłącznie poprzez złożone na piśmie zgodne oświadczenie woli wszystkich stron porozumienia, tworzących porozumienie wyborcze.
5. Strony Porozumienia deklarują wzajemne wspieranie się w dostępie do mediów i wzajemnego wspierania się w celu propagowania wspólnego programu Lewicy.
6. Wszelkie kwestie sporne uważa się za rozstrzygnięte, jeśli za konkretną propozycją opowiedziała się większość Sygnatariuszy, reprezentowanych przez ich Przewodniczących.


 

Wydanie bieżące

Recenzje

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

Przestudiowałem nową książkę Grzegorza Kołodki pod trochę pretensjonalnym tytułem „Wojna i pokój”. Cel książki jest wyraźnie określony następującą deklaracją: „przyszłość traktuje się w dwóch kategoriach – nieuniknionej i możliwej. Obecnie tego, co się na pewno stanie, jest dużo mniej niż tego, co stać się może.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 34 gości 

Statystyka

Odsłon : 7020552

Temat dnia

Migracje...

legalne i nielegalne są nieuchronne. Wymusza je zmiana klimatu wzmacniana przez działania północy, a nie południa planety. Część naszego świata nie będzie nadawała się do życia ludzi. W dalekiej historii wiele wędrówek ludów było spowodowane zmianami klimatu. Badanie zjawisk przyrodniczych często wyjaśnia zdarzenia historyczne.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 10 września  2023 roku odbyły się uroczystości z okazji 79 Rocznicy Bitwy Partyzantów III Brygady Armii Ludowej im. gen. Józefa Bema z okupantem niemieckim. W zwycięskiej bitwie pod Ewiną brały udział Socjalistyczne Odziały Bojowe oraz Odziały Wojskowe Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 8 września 2023 roku odbyła się w Warszawie promocja nowego numeru 1-2/2023 „Przeglądu Socjalistycznego”, który ukazał się na początku miesiąca.

Więcej …
 

W dniu 1 września 2023 roku minęła 31 rocznica tragicznej śmierci Piotra Jaroszewicza, byłego premiera i jego Małżonki Alicji. Obydwoje zostali zamordowani w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach.

Więcej …
 

W dniu 29 lipca 2023 roku odbyły się uroczystości upamiętniające 22. rocznicę śmierci byłego I Sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka.

Więcej …
 

Przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej aktywnie uczestniczyli w obchodach 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
W dniu 29 lipca 2023 roku w Warszawie pierwsze wieńce złożono przed Pomnikiem Żołnierzy Żywiciela oraz tablicą upamiętniającą bohaterskich żołnierzy IV Batalionu OW PPS im. Jarosława Dąbrowskiego, którzy jako pierwsi stanęli do walki z hitlerowskim okupantem.

Więcej …
 

W dniu 21 lipca 2023 roku na terenie Cytadeli Warszawskiej odbyły się z inicjatywy Komitetu Okręgowego PPS w Warszawie uroczystości związane z kolejną, 118. rocznicą stracenia przez władze carskie bojowca PPS, Stefana Okrzei.

Więcej …
 

W dniu 29 czerwca 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Rad Wojewódzkich PPS i Nowej Lewicy na Mazowszu. Przedmiotem spotkania było ustalenie zasad współpracy w ramach zawartego w dniu 27 lutego porozumienia koalicyjnego, w którym uczestniczą cztery partie lewicowe: Nowa Lewica, Lewica Razem, Polska Partia Socjalistyczna i Unia Pracy.

Więcej …
 

W dniu 23 czerwca 2023 roku w Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych dla działaczy Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 17 czerwca w Warszawie odbyła się Parada Równości. Była to największa manifestacja środowisk LGBT w Polsce od wielu lat. Tłumy na ulicach Warszawy. Rekordowa frekwencja. Manifestowano pod hasłem: "Wróżymy równość i piękność".

Więcej …
 

W dniu 3 czerwca 2023 roku w Warszawie obradował XXXIII Walny Zjazd Delegatów Związku Literatów Polskich. Dyskutowano m.in. o sytuacji środowisk literackich w Polsce i przyszłości polskiej literatury.

Więcej …
 

W dniu 20 maja 2023 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Posiedzenie było poświęcone ocenie sytuacji politycznej i przygotowaniom do jesiennych wyborów parlamentarnych.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 13 maja 2023 roku odbył się IV Kongres Forum Postępu, platformy współpracy środowisk reprezentujących ideę społeczeństwa otwartego, postępowego, sprawiedliwego społecznie i liberalnego światopoglądowo. W ramach Kongresu współdziałają liczne organizacje i stowarzyszenia lewicowe oraz  lewicowe ugrupowania polityczne.

Więcej …