Dzień Zwycięstwa

Koło PPS Łódź Widzew uczciło dzisiejsze święto, Narodowy Dzień Zwycięstwa- złożeniem kwiatów i zapaleniem znicza przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Łodzi.


Kwiaty złożyła delegacja naszego koła, m in przewodniczący Koła, pełniący jednocześnie funkcję  wieceprzewodniczącego RN PPS, tow. Marek Jabłoński. Tym symbolicznym gestem chcieliśmy  oddać hołd wszystkim Poległym, którzy oddali swe życie w walce z hitlerowskimi Niemcami.
Narodowy Dzień Zwycięstwa w dniu 8 maja  obchodzimy od 2015 r na mocy ustawy podpisanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Warto też przypomnieć, że Grób Nieznanego Żołnierza w Łodzi jest najstarszym takim miejscem w Polsce.
Grób pod nazwą Pomnik Nieznanego Żołnierza, został odsłonięty  22 marca 1925 r.  
W uroczystości brali udział: Minister Pracy i Opieki Społecznej Franciszek Sokal, Marszałek Sejmu RP Maciej Rataj, Minister Spraw Wojskowych gen.dywizji Władysław Sikorski oraz gen. Józef Haller. Okolicznościową mszę celebrował Biskup Wincenty Tymieniecki.
Pomnik został zniszczony przez niemieckiego okupanta jesienią 1939, następnie odbudowany po wojnie w listopadzie 1946r.
Od początku jest to miejsce wielu patriotycznych uroczystości.

W Dniu Zwycięstwa delegacje Polskie Partii Socjalistycznej, Nowej Lewicy i Partii Razem w Piotrkowie Trybunalskim, pod Pomnikiem Wdzięczności Bohaterom Walk za Polskę i Lud złożyły wieńce pamiętając o ofiarach i daninie krwi jaką złożyli wyzwoliciele państw okupowanych. Delegacje złożyły wieńce i zapalili znicze na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich.
Piotrkowska Lewica oddała tym aktem hołd wszystkim wybawicielom państw Europy spod jarzma niewoli okupanta niemieckich faszystów.

8 maja przedstawiciele Kujawsko - Pomorskiej RW PPS i Stowarzyszenia KURSK złożyli wiązanki kwiatów i zapalili symboliczny znicz na nowym cmentarzu w Strzelnie pod Pomnikiem oddającym "Cześć poległym bohaterom" wyzwolicielom tej ziemi spoczywającym we wspólnej mogile, jako dowód pamięci i szacunku poległym w walce z hitlerowskim najeźdźcą.

Wystąpienie Przewodniczącego RW PPS w Bydgoszczy tow. Jerzego Kołomyjca
W dniu dzisiejszym przypada 76. rocznica zakończenia II wojny Światowej, w której udział wzięła sformowana na terenie ZSRR 1. Dywizja Piechoty im. Generała T. Kościuszki po dowództwem gen. Zygmunta Berlinga. To ważna dla Wojska Polskiego i naszego Narodu data, przypominająca o okropnościach II wojny światowej i czynie zbrojnym Polaków na wszystkich frontach tej wojny.
Rocznica przypomina wszystkim, że pierwszy zorganizowany wysiłek wyzwalania Polski spod okupacji hitlerowskiej narodził się na terenie b. ZSRR w roku 1943 z udziałem tysięcy Polaków, którzy znaleźli się na tych terenach w wyniku skomplikowanych okoliczności, jakie przyniosła II wojna światowa. Słuszna logika dziejów wskazywała wówczas, że najkrótsza droga do Polski prowadzi na zachód. Okazała się ona najbardziej realna, pomimo podejmowania innych działań, gdzie bohaterstwo Polaków na froncie południowym i zachodnim przeszło do historii Europy.
Polska Partia Socjalistyczna w rocznicę ważną dla Polski, zwraca uwagę na niegodne, niesprawiedliwe i niezgodne z rzeczywistymi faktami historycznymi traktowanie polskich żołnierzy na wszystkich frontach II wojny światowej przez aktualnie rządzących. Prezentowana narracja historyczna nie jest rzetelna, ma wyłącznie wymiar propagandowy. Wiemy wszyscy, że polska krew podczas tej wojny lała się równo i na Wschodzie i na Zachodzie Europy. Wszystkim polskim bohaterom należny jest równy szacunek, uznanie i pamięć.
Polska Partia Socjalistyczna przypomina, że w okresie okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 organizowała na terenie kraju różne formy ruch oporu, mobilizowała społeczeństwo do walki o odzyskanie wolności i niepodległości. Do historii przeszły takie formacje jak: Czerwoni Kosynierzy w Gdyni, Robotnicze Bataliony Obrony Warszawy, Polscy Socjaliści, Gwardia Ludowa WRN, oddziały dywersyjne RPPS oraz oddziały socjalistów w Powstaniu Warszawskim.
Zwracamy uwagę, że wielu Polaków jest dziś zdezorientowanych w sprawach historii najnowszej. Wielu nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, kto wywołał II wojnę światową, kto był jej sprawcą, a kto ofiarą. Historia jest dziś narzędziem propagandowym w ręku rządzących, a nie obiektywnym instrumentem wychowawczym, wskazującym młodzieży źródła naszych sukcesów i klęsk narodowych.
W tym symbolicznym dniu z szacunkiem pochylamy się nad grobami i pomnikami żołnierzy wschodniego frontu II wojny światowej, w którym Polacy mają swój znaczący udział.
Wyrażamy ogromny szacunek Polakom i żołnierzom Armii Czerwonej poległym w trakcie wyzwalania naszych ziem, a szczególnie o wyzwolenie miasta Strzelna.

76 rocznica zakończenia II Wojny  Światowej zmusza, jak zawsze, do refleksji i zadumy.
Niech pamięć o przelanej w tamtym czasie krwi i okrucieństwie pozostanie dla nas ostrzeżeniem.
Nigdy więcej wojny!

 

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości 

Statystyka

Odsłon : 7241391

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …